Scenariusz zajęć w grupie integracyjnej 6 - latków
Temat kompleksowy: „Już jesień”
Temat zajęć: „Jesienny bukiet” - grupowa praca plastyczna
Data: 29.09.08
Prowadząca: Danuta Pilch
Grupa wiekowa: 6 latki
Miejsce: Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 im. J. Brzechwy w Rybniku
Dział programowy: Wychowanie estetyczne
Cel główny :
Zapoznanie dzieci z możliwością wykonania pracy plastycznej poprzez wykorzystanie różnych technik plastycznych
Nabywanie umiejętności prawidłowego trzymania nożyczek i bezpiecznego posługiwania się nimi
Cele szczegółowe:
Wychowanek :
potrafi rysować dowolne kształty kredkami zgodnie z tempem muzyki na polecenie N.
potrafi odrysować swoją dłoń na kartce
potrafi wyciąć kształt dłoni ( z pomocą N. wych. o specjalnych potrzebach edukacyjnych)
potrafi przykleić „dłoń - liść” w odpowiednim miejscu dużego arkusza papieru
umie wydzierać kawałki pokolorowanej kartki i wykleić nimi kontur wazonu
potrafi prawidłowo trzymać nożyczki i bezpiecznie się nimi posługiwać (pomoc N.)
zna nazwę aktualnej pory roku
wymienia (rozpoznaje) kolory jesiennych liści
potrafi spokojnie czekać na swoją kolej
utrzymuje ład i porządek w miejscu pracy,
Metody :
czynna (zadań stawianych do wykonania)
słowna (rozmowa kierowana)
oglądowa (naturalne okazy z jesiennego kącika przyrody, zdjęcia)
Formy: praca i zabawa z całą grupą, indywidualne działania wychowanków, praca indywidualna z wychowankami
o specjalnych potrzebach edukacyjnych
Pomoce:
Zdjęcia drzew jesienią w lesie i w parku, naturalne okazy liści jesiennych, kartki przyklejone do stolików, kredki świecowe w ciepłych barwach, nożyczki zwykłe i dla leworęcznych, kleje, duży arkusz szarego papieru z narysowanym szablonem wazonu, płyta CD z nagraniem A. Vivaldiego „Jesień”, szarfy
Lp.
|
Przebieg zajęcia |
Umiejętności wychowanków |
Uwagi |
1. |
„Deszczyk” zabawa integracyjna z zestawu Klanza
|
-przedstawiają gestem i słowem opowieść muzyczną |
Wychowankowie ustawieni w kole |
2. |
„Jak wyglada jesień?” - rozmowa kierowana n.t. charakterystycznych cech nowej pory roku |
-potrafią powiedzieć, z czym kojarzy im się słowo „jesień”: -wymieniają cechy charakterystyczne jesieni (deszcz, wiatr, słońce za chmurami, spadające liście, kasztany, żołędzie, grzyby…) -nazywają kolory jesiennych liści zgromadzonych w kąciku przyrody ( rozpoznają nazwy kolorów wskazując odpowiednie kartoniki) -porównują treść swoich wypowiedzi ze zdjęciami jesiennego lasu i parku |
Wychowankowie siedzą na dywanie przed tablicą tematyczną, po rozmowie N. odkrywa zdjęcia jesiennego lasu i parku; |
3. |
„Drzewa i liście” zabawa ruchowa z elementem ortofonicznym
|
-potrafią naśladować ruchem i głosem szum wiatru (szszszsz) -potrafią naśladować spadające i wirujące na wietrze liście -zachowują bezpieczeństwo podczas biegu w gromadzie |
Wybrani wychowankowie - drzewa (z szarfami na szyi), stoją w rozsypce na sali, naśladują ruchem i głosem wiatr, pozostali wychowankowie - liście wirują i opadają na ziemię w rytm tamburyna |
4. |
„Jesienny bukiet” - wykonywanie grupowej pracy plastycznej zgodnie z kolejnymi etapami |
-potrafią rysować kredkami w kolorach jesiennych dowolne kształty, zgodnie z tempem muzyki i na polecenie N. -potrafią na odwrocie kartki odrysować swoją dłoń -potrafią prawidłowo trzymać nożyczki -potrafią, bezpiecznie posługując się nożyczkami wyciąć odrysowaną dłoń (z pomocą N.) -potrafią wg własnej inwencji wybrać miejsce w „jesiennym bukiecie” i wkleić w nie swój „liść - dłoń” -wydzierają kawałki z resztek pokolorowanej kartki i wyklejają nimi kontur wazonu |
Wychowankowie zajmują miejsca przy stolikach; na słowne polecenia N.: wymieniają się z sąsiadem kredkami, miejscami, rysują na siedząco lub stojąco; podchodzą do dużego arkusza papieru rozłożonego na dywanie i wklejają gotowy „liść”, wyklejają wazon wydzieranką |