SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z OKAZJI DNIA MATKI
W GRUPIE 6 - LATKÓW
Opracowanie i prowadzenie : Beata Kaczmar
Zajęcia otwarte odbyły się w sali oddziału zerowego w Szkole Podstawowej nr 2 w Gołdapi z udziałem zaproszonych matek
Termin realizacji : 29.05.2006 r.
Temat bloku : „Przygotowujemy niespodziankę dla mamy”
Temat dnia : „Prezenty dla mamy” - swobodne wypowiedzi dzieci nt. swoich mam oraz
niespodzianek, jakie można im sprawić z okazji Dnia Matki w oparciu
o obrazki i zabawę dydaktyczną. Rozwiązywanie rebusów, ćwiczenia
w czytaniu.
Cele ogólne :
- rozwijanie wyobraźni twórczej
- wdrażanie do wypowiadania się całymi zdaniami
- doskonalenie umiejętności czytania prostych wyrazów i zdań
- wzmacnianie więzi emocjonalnej z matką
Cele operacyjne : (dziecko …)
- swobodnie wypowiada się na dany temat
- uważnie słucha wypowiedzi kolegów
- zna wygląd i nazwy oraz miejsce występowania różnych kwiatów
- wie, że konwalia rosnąca w lesie jest kwiatem chronionym
- potrafi dopasować nazwy kwiatów do ich ilustracji
- zna cyfry, potrafi je ułożyć w prawidłowej kolejności
- zna zasadę rozwiązywania rebusów
- umie rozwiązać rebusy
- potrafi ułożyć rozsypankę wyrazową i literową
- umie wyodrębnić głoski w nagłosie
- potrafi współpracować z innymi dziećmi
- potrafi zaśpiewać znaną piosenkę
Metody : żywego słowa, rozmowa, objaśnienia, twórcze opowiadanie dzieci
pokaz
ćwiczenia utrwalające, zadania stawiane dziecku
Formy : zajęcia z całą grupą
praca zespołowa
praca indywidualna
Środki i pomoce dydaktyczne : obrazki przedstawiające matki z dziećmi w różnych sytuacjach; ilustracje kwiatów (tulipany, fiołki, konwalie, kaczeńce, róże) oraz napisy z ich nazwami; papierowe, barwne sylwety kwiatów z przyklejonymi do nich cyframi i literami; rebusy obrazkowo - literowe, napisy do rozwiązanych rebusów, obrazki przedstawiające sernik, mikser, serwetę; rozsypanka wyrazowa dla każdego zespołu dzieci; kartki z narysowanymi wazonami kwiatów oraz rozsypanka literowa w kopercie dla każdego dziecka; kleje, taśma magnetofonowa z nagraniem piosenki, magnetofon
Literatura : „W świecie przedszkolaka. Program wychowania przedszkolnego” -
- B. Łojewska
„Scenariusze zajęć” - B. Łojewska
„6 - latki. Poznanie środowiska : przyrodniczego, społecznego” -
- T. Żyterska
Przebieg zajęć
1. „Kim jest ta miła pani ?” - słuchanie fragmentu wiersza „Mama” M. Terlikowskiej
w formie zagadki.
Kim jest ta miła pani -
zgadnijcie moi kochani.
Chorym poprawi poduszki,
choć nie jest pielęgniarką.
Smaży wspaniałe placuszki,
choć nie jest kucharką.
Uczy mnie różnych robótek,
choć nie jest panią ze szkoły.
I zna lekarstwa na smutek,
że musisz być przy niej wesoły.
A jak włoży sukienkę nową,
to aż oczy uśmiech jej rozjaśni.
I myślę, że może jest królową,
co na chwilę wyszła z baśni.
Rozwiązanie zagadki przez dzieci.
2. „Za co kocham moją mamę ?” - swobodne wypowiedzi dzieci. Wdrażanie do
uważnego słuchania oraz wypowiadania się całymi zdaniami.
3. „Gdybym był czarodziejem …” - opowiadanie twórcze dzieci rozwijające wyobraźnię.
Wypowiadanie się na temat tego, co każde z dzieci zrobiłoby dla swojej mamy, gdyby
było dobrym czarodziejem.
4. „Kwiaty dla mamy” - rozmowa z dziećmi na temat różnych kwiatów, które można
namalować lub podarować mamie. Wykorzystanie serii obrazków. Omówienie wyglądu
tych kwiatów, miejsca ich występowania i prawidłowe nazywanie. Dopasowanie nazw
kwiatów do obrazków.
5. „Życzenia dla mamy” - zabawa dydaktyczna. Doskonalenie umiejętności układania cyfr
w prawidłowej kolejności oraz liczenia za pomocą liczebników głównych i porządkowych.
Ćwiczenia w czytaniu.
Na tablicy przypięte są sylwety kwiatów oznaczone cyframi. Zadaniem dzieci jest
ułożenie kwiatów w prawidłowej kolejności wg cyfr od 1 do 13. Po ułożeniu wszystkich
kwiatów dzieci prawidłowo je przeliczają. Następnie nauczycielka odwraca kwiaty na
drugą stronę, gdzie na każdym z nich znajduje się jedna litera. Dzieci odczytują hasło -
- życzenia dla mamy : STO LAT DLA MAMY.
6. „Na majowej łące” - zabawa ruchowo - rytmiczna do piosenki, podział na role.
Dzieci ustawiają się w trzech kółkach podając sobie ręce : pierwsze kółko to świerszcze,
drugie - żabki, trzecie - boćki. Dzieci - zwierzątka, o których akurat jest mowa
w piosence, poruszają się w kole krokiem dostawnym, rytmicznie wytupują i wyklaskują
fragmenty piosenki. Pozostałe dzieci stoją w kołach i śpiewają.
7. „Prezenty dla mamy” - rozwiązywanie rebusów obrazkowo - literowych.
Dzieci po ich rozwiązaniu umieszczają napis i odpowiedni obrazek.
Rozwiązania rebusów : serweta, sernik, mikser.
8. Układanie zdań o mamie z rozsypanki wyrazowej - praca w niewielkich zespołach.
Przypomnienie zasady, że zdanie rozpoczyna się wielką literą, a kończy kropką, znakiem
zapytania lub wykrzyknikiem. Po ułożeniu zdań wybrane dzieci głośno je odczytują oraz
mówią z ilu wyrazów składa się zdanie.
Następuje wymiana zdań między zespołami. Zdania do ułożenia:
Mama dostała narysowane serce.
Tomek dał mamie korale.
Ela dała mamie tulipany.
Mama ma lody dla Ewy.
Moja mama lubi sernik.
Mama kupiła ładne buty.
9. „Kto przygotował te bukiety dla mamy i co jeszcze ?” - układanie wyrazów
z rozsypanki literowej przez dzieci.
Każde dziecko otrzymuje kartkę z narysowanymi czterema wazonami kwiatów.
W środku każdego kwiatka znajduje się litera. Dzieci odczytują imiona dzieci, które
przyniosły te kwiaty, układają je z rozsypaki literowej pod wazonami i przyklejają.
Następnie wyodrębniają pierwsze litery z ułożonych imion i układają odpowiedź
na pytanie : „Co jeszcze dzieci przygotowały dla mamy ?”. Imiona dzieci : Tola, Ola,
Romek, Tomek. Odpowiedź na pytanie : TORT.
10. „Życzenia” - dzieci ustawiają się w rzędzie i śpiewają piosenkę wszystkim mamom.
11. Złożenie życzeń swojej mamie przez każde dziecko, czułe uściskanie oraz wręczenie
własnoręcznie wykonanego upominku. 12. Zaproszenie wszystkich mam na herbatę oraz słodki poczęstunek.