SCENARIUSZ ZABAWY KARNAWAŁOWEJ
DLA PRZEDSZKOLAKÓW
I ZAPROSZONYCH GOŚCI
UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ
Cel główny:
- przybliżenie dzieciom zwyczajów związanych z karnawałem , kształtowanie poczucia rytmu i wrażliwości muzycznej;
Cele szczegółowe:
- dz. uczestniczy w zabawach integracyjnych,
- jest otwarte w kontaktach z dziećmi innych grup,
- rozpoznaje postacie na podstawie strojów karnawałowych i kostiumów,
- porusza się w rytmie melodii i piosenek,
- okazuje radość ze wspólnej zabawy,
- uczestniczy w przygotowanych konkursach i zabawach muzycznych,
- poznaje Króla i Królową Balu każdej z grup wiekowych.
PRZEBIEG
1. Powitanie przybyłych gości i wszystkich przedszkolaków zgromadzonych na sali balowej. Wspólne odśpiewanie pląsu powitalnego:
„Wszyscy są, witam was
rozpoczynać już czas
jestem ja, jesteś ty
raz, dwa, trzy”.
( dzieci witają się z najbliżej sobie stojącą osobą )
2. Prezentacja strojów - wszyscy tworzą koło i kolejno od grupy maluszków prezentują swoje kostiumy, mówiąc za kogo się przebrali. Wszyscy są nagradzani oklaskami.
3. Taniec integracyjny pt. „ Czy grubi, czy chudzi” z pokazywaniem .
4. Wspólna zabawa przy piosence pt. „Nazywają mnie poleczka” - rozpoczęcie od utworzenia długiego węża i poruszania się za nauczycielem w rytm piosenki przy pierwszej zwrotce do wykonywania wskazanych ruchów podczas refrenu itp.
5. Nauka przerywnika ze śpiewem:
„Kuantanamera, przedszkole bawi się teraz,
Kuantanamera, przedszkole bawi się teraz”.
6. Wspólna zabawa dzieci przy muzyce płynącej z płyty CD w parach lub małych kółeczkach.
7. Słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników balu.
8. „ Tańczymy lambada”- wspólna zabawa dzieci w utworzonym kole ze śpiewem i wykonywaniem kolejnych elementów tego tańca.
9. Wybranie jury spośród nauczycieli każdej z grup, którzy uważnie obserwują dzieci podczas każdego tańca i zabawy konkursowej, by na koniec wybrać króla i królową balu karnawałowego.
10.Przeprowadzenie konkursów i zabaw z towarzyszeniem muzyki :
przykłady konkursów -
- taniec z balonami - dz. dobierają się w pary , balony trzymane są między:
głowami, brzuchami. Wygrywają te pary, które bez
pomocy rąk utrzymują balon najdłużej.
- taniec w parach z balonem przywiązanym do nogi (okolice kostki)dziewczynki
dzieci z innej pary starają się zdeptać balon u innych, tak
by pękł, wygrywa para, która najdłużej tańczy z balonem;
- taniec „rock and roll” na gazecie - pary dzieci tańczą w rytmie rock and rolla, a
na przerwę w muzyce para zmniejsza rozmiar gazety o
połowę; wygrywa ta para, która najdłużej tańczy i nie
postawi nogi za gazetę.
- walc kotylionowy tytułów bajek - kotyliony kwiaty składają się z tytułów
bajek o nazwie dwu wyrazowej znanych dzieciom,
kotyliony rozdajemy dzieciom, kiedy rozpocznie się walc
tytuły bajkowe musza się odnaleźć i stanąć razem
trzymając się za ręce w miejscu tańczyć walca.
Tytuły bajkowe to:
Czerwony Kapturek Królewna Śnieżka
Kot w butach Mała Syrenka
Królowa Śniegu Dziewczynka z zapałkami
Brzydkie Kaczątko Dziecię Elfów
Śpiąca Królewna Jaś i Małgosia
Tomcio Paluszek
- szybki taniec z pudelkiem zapałek na głowach dziewcząt, wygrywają te pary,
które najdłużej potrafiły tańczyć z tym „nakryciem głowy”.
- taniec na około krzesełek w rytm muzyki, gdy jest przerwa dzieci zajmują
krzesełka, których za każdym razem ubywa, wygrywa
ta osoba , która zostaje ostatnia na krzesełku.
- ty będziesz moją parą - dziewczynki trzymają się za ręce tworząc koło, wokół
którego chłopcy robią drugie koło, gdy zagra muzyka
koło dziewczynek porusza się w jedną stronę, a
chłopców w drugą stronę. Nagle muzyka cichnie.
Oba koła się zatrzymują . Dziewczęta odwracają się
Do swoich chłopców i od tej pory tańczą.
- taniec z jabłkiem - każda para wybiera kosza jedno jabłko, chłopiec i
dziewczynka ustawiają się do tańca zbliżając głowy tak,
aby jabłko utrzymać czołami , zaczyna grać muzyka,
tancerzom nie wolno poprawiać jabłka ani podtrzymywać
go rękami, jeśli jabłko upadnie , trzeba odejść na bok,
taniec trwa dotąd, aż na placu boju pozostanie tylko jedna
para .
- szaleństwo z balonem - w czasie tańca ktoś rzuca w powietrze nadmuchane
baloniki, każda para musi dobrze pilnować, aby balonik
obok niej nie upadł na podłogę - trzeba balonik podbijać
w górę . Jeżeli z winy pary balonik upadnie, musi się ona
wycofać z zabawy, trzy ostatnie pary otrzymują nagrodę.
- taniec z miotłą - pary tańczą , jeden chłopiec nie ma pary i tańczy z miotłą,
kiedy rzuca miotłę na ziemię, wszyscy zmieniają partnerki,
kto zostaje sam bawi się z miotłą.
11. Wybór króla i królowej balu w każdej z grup.
12. Królewski taniec wybranych par - potwierdzenie trafności wyboru poprzez zaprezentowanie umiejętności tanecznych .
13. Wspólna zabawa taneczna do ulubionych przebojów najmłodszych .