SCENARIUSZ I PRZEGLĄDU MUZYKI


SCENARIUSZ z PRZEGLĄDU MUZYKI
NIEKONWENCJONALNEJ

  1. Miejsce: Przedszkole nr

  1. Organizacja i prowadzenie:

4. Przygotowanie dzieci:

oraz pozostałe nauczycielki poszczególnych grup:

-

5. Temat kompleksowy: „Bajkowe” muzykowanie.

6. Treści programowe:

7. Cele operacyjne:

8. Metody:

- aktywizujące i twórcze,

- pedagogiki zabawy,

- C. Orffa

9. Środki dydaktyczne:

- Dekoracja i przygotowanie sali gimnastycznej, sceny dla młodych artystów,

- papier , miękki karton,

- materiały odpadowe (tekturowe tuby, plastikowe rurki, plastikowe

butelki, obudowy długopisów),

- kubeczki po jogurtach,

- resztki okleiny, folia aluminiowa,

- grzebienie,

- kapsle , drut,

- różne naczynia kuchenne: łyżki drewniane, garnki, pokrywki, rondle,

półmiski,

- grzechotki dziecięce, dzwonki i dzwoneczki ,

- ryż, ziarno, makaron, groch, guziki, żwir,

- tarka do prania, stara „maglownica”,

- skarbonki z drobnymi monetami,

- żarówki , kawałki kolorowego papieru.

10. Wykorzystana literatura:

- „Zajęcia muzyczne w przedszkolu” - grupy młodsze

A. i J.M.Versini; M.N.Biguet,

- „Zabawy relaksujące dla przedszkolaków” D. Chanvel, Ch.Noret

- „250 pięciominutowych zabaw” J. Silberg,

- „Metody pedagogiki zabawy w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym”

R. Domań,

„Każde dziecko to potrafi” W. Kottke, I. Hubert-Kemink.

Realizacja imprezy możliwa była dzięki wcześniejszym przygotowaniom. W tym celu zorganizowałam kilka zajęć w celu przygotowania niekonwencjonalnych instrumentów.

ZAJĘCIA PRZYGOTOWAWCZE PRZEPROWADZONE PRZEZ NAUCZYCIELKĘ

  1. Poznajemy dźwięki wydawane za pomocą ruchu warg

    1. Demonstracje dźwięków ,które można wydawać ustami :

- krzyk,

- gaworzenie,

- mruczenie,

- dmuchanie ( np.: naśladowanie szumu wiatru)

- naśladowanie odgłosów, np.: warkot silnika, klakson, stukot pociągu, syrena wozu strażackiego, okrzyk Indian.

b) wydawanie wybranego dźwięku przez dziecko, wspólne

przećwiczenie każdego rodzaju dźwięku,

  1. demonstracja i przećwiczenie z dziećmi:

- zmiany natężenia dźwięku (usta otwarte: dźwięk czysty, zamknięte: przytłumiony) , poklepywanie ust dłonią,

- nawoływanie Indian,

- nagrywanie tych dźwięków na kasetę magnetofonową, odtwarzanie jej.

d) wykonywanie instrumentu „harmonijki ustnej” z grzebieni i folii

aluminiowej- improwizacje muzyczne.

  1. Robimy instrumenty dęte:

    1. Wykorzystywanie różnych przedmiotów jako instrumenty dęte:

- prezentacja przedmiotów przyniesionych przez dzieci z domu, które mogą posłużyć jako instrumenty dęte ( zwłaszcza odpadowe: rurki po papierze toaletowym , ręczniki jednorazowe, kolorowe gazety, brystol, itp.)

- prezentacja materiałów zgromadzonych przez nauczycielkę: plastikowe butelki, rurki, butelki po szamponach, olejkach aromatycznych, kubeczki,

- pokaz wydobywania dźwięków z w/w przedmiotów,

b) Wydobywanie dźwięków przez dzieci, np.:

  1. wykonywanie instrumentów dętych:

  1. Robimy instrumenty perkusyjne:

    1. nazywanie przedmiotów przyniesionych wcześniej przez dzieci z

domu , mogących służyć jako instrumenty perkusyjne (takie, w które można uderzać lub potrząsać, np.: grzechotki dziecięce),

    1. prezentacja materiałów zgromadzonych przez nauczycielkę:

naczynia kuchenne, pudełka kartonowe, wiaderka po proszku do prania , artykułach spożywczych , metalowe pudełka, drewniane pałeczki i łyżki, itd. Nazywanie tych przedmiotów oraz ich „normalnego” przeznaczenia.

    1. manipulowanie tymi przedmiotami,

    1. podanie dzieciom przykładów wykorzystania niektórych zebranych przedmiotów do tworzenia ciągów rytmicznych,

    1. uderzanie w wybrane przedmioty pałeczką, a potem jednym przedmiotem w drugi,

    1. naśladowanie prawdziwego muzyka.

    1. Wykonanie marakasów przez dzieci(wykorzystanie plastikowych butelek, kubeczków po jogurtach, kubeczków jednorazowych)

- do przygotowanych butelek i innych pojemników wsypujemy: różnorodne ziarna, kamyki, guziki, skorupki po orzechach,

- następnie butelki zakręcamy a kubeczki jednorazowe przykładamy do siebie i owijamy taśmą samoprzylepną,

- ozdabiamy wzorkami wyciętymi z kolorowej okleiny,

- stworzenie „kociej” orkiestry (bez dyrygenta i z dyrygentem. Początkowo jest nim nauczycielka, następnie chętne dzieci)

  1. Muzyczne zabawy z wodą.

PRZEBIEG I PRZEGLĄDU MUZYKI NIEKONWENCJONALNEJ

  1. Powitanie przez prowadzącą -

  1. Zabawa integrująca, rozwijająca zdolności dźwiękowe pt. „Dźwięk lub cisza”

Dzieci przy włączonej muzyce chodzą cichutko na palcach wokół Sali

zatrzymują się , kiedy muzyka milknie. Natomiast na dźwięk „brzękadła z kapsli” gromadzą się w wyznaczonym miejscu z dziećmi ze swojej grupy.

  1. Prezentacja przygotowanego repertuaru przez dzieci z gr. II

I nauczycielkę z gr. II

    1. „WODA”

Wykonanie utworu muzycznego „Woda” z użyciem instrumentów wykonanych własnoręcznie z butelek plastikowych napełnionych różną ilością wody , szklanych naczyń oraz wody nalanej do misek. Dzieci w określonym rytmie wydobywają dźwięki poprzez:

- uderzanie w słoiki metalowymi przedmiotami,

- pluskanie,

- potrząsanie plastikowymi butelkami napełnionymi wodą.

Na koniec dzieci wywołują „burzę” poprzez intensywne potrząsanie , wlewanie konewką wody do pustych misek, szybkie obracanie drewienek na turbinkach, nadmuchiwanie i przebijanie papierowych toreb.

    1. „WESOLANDIA”

Tworzenie muzyki za pomocą „brzękadeł” z kapsli oraz kastanietów własnoręcznie wykonanych ( przygotowanych wcześniej na zajęciach) , grzechotek dziecięcych . Część dzieci stanowi „chórek” - wydobywa dźwięki za pomocą ust poprzez mruczenie i klaskanie. Dzieci wytwarzają radosną atmosferę , zachęcają publiczność do włączania się do zabawy. Następnie jedno dziecko wcześniej wyznaczone przez nauczycielkę pełni rolę dyrygenta.

    1. „MAKULATUROWA MUZYKA”

Wykonanie utworu muzycznego poprzez rytmiczne darcie i zgniatanie gazet oraz uderzanie drewnianymi łyżkami w różnej wielkości tekturowe pudła. Część dzieci „przygrywa” na „fujarkach” i „trąbkach” wykonanych z rurek po papierze toaletowym i plastikowych pudełkach zakończonych gazetową tubą.

    1. „W FABRYCE”

Tworzenie muzyki poprzez pocieranie o dawna tarę do prania , kawałki tektury falistej , pukanie drewienkami , dawną maglownicę, wbijanie drewnianym młotkiem elementów z zabawki „wbijanka”. Dwoje dzieci uderza w duże metalowe puszki.

    1. „UFOLUDKI”

Tworzenie muzyki z „kosmosu”. Część dzieci gra na „harmonijkach ustnych wykonanych z grzebienia i folii aluminiowej, pozostałe dzieci pukają w płachtę folii aluminiowej , następnie zgniatają ja w kulki i pocierają o siebie. Na koniec wszystkie dzieci wydobywają dźwięki , które wyobrażają sobie jako śpiew przybyszów z kosmosu, a dzieci, które grały na grzebieniach uderzają rytmicznie w chochle i pokrywki.

4. Prezentacja niekonwencjonalnej muzyki przygotowanej przez dziecko i nauczycielkę z gr. I

    1. ,,MAŁA CYGANECZKA”

Tworzenie ,,cygańskiej muzyki'' poprzez granie na specjalnym instrumencie wykonanym przez nauczycielkę ( na tzw brzękadle). Dziecko ( Basia ) próbuje też wykonać cygański taniec. Chłopcy z gr. II ośmielają dziewczynkę poprzez wspólne muzykowanie na ,,gitarach'' z tektury falistej.

5.Prezentacja muzyki przygotowanej przez dzieci i nauczycielki z gr. III.

G) ,,NA LUDOWO”

Dzieci grają w rytm piosenki ludowej: ,,Miała baba koguta'' na różnorodnych instrumentach perkusyjnych, przygrywają na dziecięcej gitarze oraz dzwoneczkach. Nauczycielki pomagają dzieciom w utrzymaniu określonego rytmu.

6.Prezentacja materiału przygotowanego przez dzieci i nauczycielkę gr. IV.

    1. ,,SMERFNA MUZYKA”

Dzieci w czapkach smerfów wcielają się w role muzycznych niebieskich ludków. Jedna grupa wykonuje przygrywkę na głoskach: ,, la, la, lala, la, la, …'' -charakterystyczną dla tej bajki. Druga grupa improwizuje wesołe zabawy smerfów na łące- z użyciem zabawkowych trąbek i grzechotek. Wejście Gargamela- silne uderzanie pozostałych dzieci w bębenki.

7.ZAKOŃCZENIE PRZEGLĄDU- WRĘCZENIE DYPLOMÓW WSZYSTKIM UCZESTNIKOM PRZEZ PROWADZĄCĄ .

Opracowanie i przeprowadzenie: mgr

2


