Chciałabym przedstawić nauczycielom nauczania zintegrowanego scenariusz zajęć dla klasy trzeciej z zakresu edukacji przyrodniczo(1)


Chciałabym przedstawić nauczycielom nauczania zintegrowanego scenariusz zajęć dla klasy trzeciej z zakresu edukacji przyrodniczo-polonistycznej. Lekcja ta wymagała od uczniów dużej samodzielności w poszukiwaniu wiadomości oraz umiejętności współpracy w zespole, ponadto uwzględniając różne możliwości uczniów prowadziłam pracę na poziomach. Prezentuję tu również samodzielnie przygotowane karty pracy do lekcji.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

AUTORKA: Jolanta Kantypowicz

HASŁO BLOKU: ŻYCIE W WODZIE

HASŁO DNIA: ZWIERZĘTA WODNE

EDUKACJA PRZYRODNICZO - POLONISTYCZNA:

      Samodzielne poszukiwanie informacji na temat zwierząt wodnych i prezentowanie zdobytych wiadomości. Wypowiedzi uczniów na temat zwierząt i roślin, które obserwował Sobieradzik. Głośne jednostkowe czytanie wybranych fragmentów tekstu. Wyrazy pokrewne.

CELE OGÓLNE:

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń:

METODY:

słowna - czytanie informacji z różnych źródeł, wypowiedzi uczniów nt. zwierząt wodnych, ciche czytanie tekstu, głośne czytanie wybranych fragmentów, udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela, drama, śpiewanie piosenki

oglądowa - oglądanie plansz i tablic, albumów i atlasów o zwierzętach wodnych, ilustracje z naklejkami w karcie pracy, ilustracje mieszkańców wód w podręczniku

działań praktycznych - ułożenie rozsypanki sylabowej, wykonanie ćwiczeń w karcie pracy, uzupełnianie kart, naklejanie nalepek

FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna, grupowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: odtwarzacz i płyta CD z nagraniem piosenki pt. Żaby, plansze, tablice przyrodnicze, atlasy, albumy, encyklopedie, słowniki, preparat przedstawiający rozwój żaby, rozsypanka sylabowa, karty do pracy na poziomach, podręczniki i karty pracy „Wesoła szkoła” kl.3, naklejki, karta oceny dla każdego zespołu (karta imitująca staw i nalepki żab)

CZAS I MIEJSCE ZAJĘĆ: 2 x 45 min, sala lekcyjna.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA

  1. Powitanie.

  2. Zapowiedź tematu:
    Wspólne zaśpiewanie znanej dzieciom piosenki pt. Żaby. (ZAŁĄCZNIK 1) (dzieci siedzą w kręgu na dywanie)

  3. Zapowiedź pracy w grupach i omówienie systemu oceniania - za aktywność i współpracę w grupie zbieranie żabek do stawu (naklejki żab i błękitna karta imitująca staw).

II. CZĘŚĆ GŁÓWNA

  1. Wprowadzenie do tematu.
    Ułożenie z rozsypanki sylabowej hasła:
    ZWIERZĘTA ŻYJĄCE W WODZIE (ZAŁĄCZNIK 2)

  2. Wyłonienie grup i omówienie ich zadań:
    Losowanie przez każde dziecko paska papieru z jednym z haseł:

i uformowanie w ten sposób poszczególnych grup.

  1. Praca w grupach:
    Każda grupa podchodzi do stanowiska z hasłem, jakie wylosowała i zapoznaje się z zadaniami:

    GRUPA I: RYBY

         Na swoim stanowisku ma atlasy, albumy i tablice ryb, encyklopedie przyrodnicze, podręcznik oraz instrukcję z zadaniami.

    Korzystając ze zgromadzonych materiałów oraz podręcznika (str.83) zbierzcie jak najwięcej informacji i ciekawostek na temat ryb jako mieszkańców środowiska wodnego, a następnie przygotujcie prezentację dla kolegów (opowiedzcie o rybach i przedstawcie ilustracje).

    Pytania i polecenia pomocnicze:

    1. Jakie zwierzęta nie mogą żyć bez wody i dlaczego?

    2. Jak ryby przystosowały się do życia w wodzie?

    3. Gatunki ryb najczęściej spotykanych w rzekach i jeziorach.

GRUPA II: PŁAZY

     Na swoim stanowisku ma albumy, tablice, encyklopedie i słowniki przyrodnicze, preparat biologiczny - ROZWÓJ ŻABY, podręcznik oraz instrukcję z zadaniami.

      Korzystając ze zgromadzonych materiałów oraz podręcznika (str.83) zbierzcie jak najwięcej informacji i ciekawostek na temat płazów jako mieszkańców środowiska wodnego, a następnie przygotujcie prezentację dla kolegów (opowiedzcie o płazach i pokażcie ilustracje).

Pytania i polecenia pomocnicze:

    1. Jakie zwierzęta żyją na lądzie, ale ich potomstwo przychodzi na świat w wodzie?

    2. Przedstawiciele płazów.

    3. Przedstaw rozwój żaby - pokaz preparatu.

GRUPA III: SSAKI, PTAKI I GADY

     Na swoim stanowisku ma atlasy, albumy, tablice i encyklopedie przyrodnicze, podręcznik oraz instrukcję z zadaniami.

     Korzystając z zebranych materiałów oraz podręcznika (str.84) zbierzcie jak najwięcej informacji i ciekawostek na temat ssaków, ptaków i gadów związanych ze środowiskiem wodnym, a następnie przygotujcie prezentację dla kolegów (opowiedzcie o tej grupie zwierząt i pokażcie ilustracje).

Pytania i polecenia pomocnicze:

    1. Jakie znasz ssaki, które przystosowane są do życia w środowisku wodnym?

    2. W jaki sposób bóbr przystosował się do poruszania w wodzie.

    3. Wymień ptaki żywiące się rybami.

    4. Jakie znasz gady związane ze środowiskiem wodnym?

GRUPA IV: OWADY, ŚLIMAKI, PAJĄKI I SKORUPIAKI

      Na swoim stanowisku ma atlasy, albumy, plansze i encyklopedie przyrodnicze, podręcznik oraz instrukcję z zadaniami.

      Korzystając z zebranych materiałów oraz podręcznika (str.85) zbierzcie jak najwięcej informacji i ciekawostek na temat owadów, ślimaków, pająków oraz skorupiaków związanych ze środowiskiem wodnym, a następnie przygotujcie prezentację dla kolegów (opowiedzcie o tej grupie zwierząt i przedstawcie plansze).

      Pytania i polecenia pomocnicze:

    1. Jakie znasz owady wodne?

    2. Wymień nazwy ślimaków żerujących na roślinach wodnych.

    3. Opowiedz o pająku topiku.

    4. Cechy charakterystyczne skorupiaków oraz ich przedstawiciele.

  1. Prezentacje poszczególnych grup - przedstawianie zwierząt żyjących w wodzie należących do różnych grup taksonomicznych.
          Ocena przedstawionej prezentacji, umiejętności dokonania podziału pracy i zgodnego współdziałania w grupie - przyznanie naklejek żabek.

  2. Uzupełnienie tabeli nazwami grup zwierząt (gady, płazy, ryby) na podstawie podanych cech - karta pracy 58 ćw. 2.

  3. grupa zwierząt cecha

    .........

    ..........

    ...........

    żyją tylko w wodzie

    TAK

    NIE

    NIE

    oddychają w wodzie

    TAK

    NIE

    NIE

    składają jaja w wodzie

    TAK

    TAK

    NIE



    1. Praca wykonana zespołowo - ocena poprawności pracy i przyznanie żabek grupom.

    2. Utrwalenie zdobytych wiadomości poprzez samodzielne wypełnienie kart pracy.
      POZIOM I: Wpisz odpowiednią nazwę grupy zwierząt do podanych informacji. ( ZAŁĄCZNIK 3)
      POZIOM II Spośród podanych nazw grup zwierząt, wybierz i dopasuj odpowiednią do załączonych informacji (ZAŁĄCZNIK 4)
      POZIOM III: Wytnij ilustracje i wklej pod odpowiednią nazwą grupy zwierząt. (ZAŁĄCZNIK 5)

    3. Sprawdzenie poprawności wykonania zadania.
      Wklejenie do zeszytów rozsypanki wyrazowej jako tematu zajęć oraz uzupełnionej karty.

      ĆWICZENIA ŚRÓDLEKCYJNE Zabawa bieżna: Szczupaki i karasie

    4. Ciche czytanie ze zrozumieniem relacji Sobieradzika znad stawu, w celu zapamiętania nazw roślin i zwierząt wodnych - „Co w stawie piszczy?” ( podręcznik s.86).

    5. Uzupełnianie nalepkami rysunku stawu zgodnie z tekstem pt.„Co w stawie piszczy?” ( karta pracy 58 ćw. 3)

    6. Opowiadanie treści uzupełnionej ilustracji połączone z wyszukiwaniem i głośnym jednostkowym czytaniem odpowiednich fragmentów tekstu.

    7. Scenki dramowe ilustrujące wydarzenia na stawie.
      Tematy scenek, np. Lekcja pływania łabędzi, Rodzina perkozów na wycieczce, grupy losują i przygotowują w zespołach środkami werbalnymi i pozawerbalnymi. Ocena pracy zespołów - przyznanie nalepek.

    8. Słuchanie wzorowego czytania relacji Sobieradzika pt. „Co słychać pod wodą?” (podręcznik s.87).

    9. Układanie odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu połączone z wyszukiwaniem odpowiednich fragmentów sprawozdania.

  • Uzupełnianie nalepkami rysunku stawu zgodnie tekstem pt. „Co słychać pod wodą?” (karta pracy 59 ćw. 1).

  • Wyrazy pokrewne: