BN klasy łaczone II III


Scenariusz zajęć

Temat: PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Cele:

Uczeń

- wypowiada się o świątecznych zwyczajach,

Metody :

  1. metody problemowe (aktywizujące ):

- metoda „ Prawda - Fałsz”

2. metoda ćwiczeń praktycznych

3. metoda podająca

Formy:

Środki dydaktyczne :

PRZEBIEG ZAJĘĆ :

  1. Obliczenia matematyczne jako forma wprowadzenia w klimat zajęć.

  • Rozmowa na temat tradycji świątecznych.

  • Wprowadzenie pojęcia „tradycja”.

    (Wszystkie obrzędy mają długa tradycję, to znaczy od bardzo wielu lat były przekazywane z pokolenia na pokolenie).

    1. Dzielenie się własnymi doświadczeniami oraz obserwacjami dotyczącymi przygotowań do świąt.

    Poszczególni uczniowie z kl. II i III prezentują wiadomości, dotyczące zwyczajów obchodzenia świąt w różnych krajach europejskich: w Niemczech, na 4 Węgrzech, we Włoszech, w Austrii, we Francji, w Danii i w Hiszpanii oraz pokazują je na mapie Europy.

    4. Praca grupowa: tworzenie „mapy pamięci” z hasłem podstawowym ŚWIĘTA:

    Klasa II- porządkuje i uzupełnia symbole i zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi i Świętami Bożego Narodzenia

    Klasa III - na podstawie lektury „ Dzieci z Bullerbyn ” opisuje zwyczaje charakterystyczne dla Świąt Bożego Narodzenia w Szwecji i w Polsce.

    5. Wspólne ustalenie, że jednym ze zwyczajów bożonarodzeniowych jest ubieranie choinki.

    1. Czytanie przez nauczyciela I zwrotki wiersza Ludwika Jerzego Kerna pt.

    „Szkoda”

    Kiedy choinka, leśna dama,

    Włoży już swoje stroje,

    A w kuchni ciasto piecze mama,

    Aż pachnie na pokoje,

    Wszystkich ogarnia podniecenie,

    Nas i sąsiadów z bloku...

    Szkoda, że Boże Narodzenie

    Jest tylko raz do roku.

    7. Kolejny podział na grupy - metoda „ puzzle” ( kartki świąteczne).

    Klasa II - tworzy rodzinę wyrazu „choinka”, klasa III - rozwijanie zdania ”Choinka rośnie ”.

    8. Drama - uczniowie przy muzyce naśladują zabawy na śniegu.

    1. Prezentacja gałązek różnych gatunków drzew iglastych (świerk, sosna, jodła, diaglezja i modrzew).

    Porównywanie i omówienie ich wyglądu.

    1. Gra dydaktyczna : karty matematyczne

    Klasa II - „ Sokole Oko”

    Klasa III - „Prymus”

    1. Praca techniką origami: z różnej wielkości kół wykonanie choinki na kartce brystolu.

    2. Metoda: „PRAWDA - FAŁSZ”- Podsumowanie zdobytych wiadomości na zajęciach.

    3. Dokonanie samooceny ( przyklejanie bombek na planszy - choince).

      • PYTANIA

        • Prawda - P/ Fałsz - F

    1. Podłaźniczka to gałąź sosny obwieszona jabłkami i orzechami.

        • P

    1. Dawnym polskim zwyczajem było stawianie w kącie pokoju snopka zboża.

                  • P

    1. Choinka jako drzewko świąteczne przybyła do nas z Francji.

        • F

    1. Dzieci z Bullerbyn jako ozdoby choinkowe przygotowały łańcuchy z kolorowego papieru.

        • F

    1. Na stole wigilijnym powinno znajdować się 14 tradycyjnych potraw.

        • F

    1. Wierzono, że w noc wigilijną zwierzęta mówią ludzkim głosem i przepowiadają przyszłość.

        • P

    1. W wigilię Bożego Narodzenia nie wolno było odmówić nikomu gościny, ani jałmużny.

        • p

    1. Modrzew jest drzewem iglastym, które gubi igły na zimę.

        • P

    1. Jodła, klon, sosna i świerk- to gatunki drzew iglastych.

        • F

    1. Kolęda to pieśń o wydarzeniu, które miało miejsce 2004 lata temu w miejscowości Betlejem.

        • P

    1. Zwyczaj dzielenia się opłatkiem nie jest znany w żadnym innym kraju.

        • P

    1. Resztki z wieczerzy wigilijnej dawano do zjedzenia zwierzętom domowym.

        • P

    1. W Szwecji istnieje zwyczaj noszenia naczynia z grochem od domu do domu i zgadywania ile jest w nim ziaren.

        • P

    1. Boże Narodzenie przypada na dzień 25 grudnia.

        • P


