Scenariusz zajęć w przedszkolu
Temat: Juka - dbamy o higienę
Uwaga: scenariusz może być wykorzystany w grupach dla dzieci od 3 do 6 lat. Nauczyciel sam decyduje, z których punktów scenariusza rezygnuje lub przeprowadza zajęcie w ciągu dwóch dni.
Cele ogólne:
- Wyrabianie nawyków higienicznych związanych z higieną osobistą;
- Zapoznanie z przyborami higienicznymi;
- Dostarczenie dzieciom określonego zasobu wiedzy z zakresu higieny osobistej;
- Zwrócenie uwagi, że higiena i czystość jest warunkiem zdrowia.
Cele szczegółowe:
dziecko:
- rozumie, dlaczego należy dbać o czystość;
- rozpoznaje i nazywa przybory higieniczne;
- segreguje przedmioty zgodnie z ich przeznaczeniem;
- potrafi prawidłowo myć zęby, ręce;
- wie o konieczności korzystania z chusteczek higienicznych i kontrolowaniu swojego wyglądu;
- rozumie konieczność wykonywania czynności higienicznych wielokrotnie w ciągu dnia;
- rozumie zasadę niekorzystania z przedmiotów osobistego użytku należących do innych.
Metody pracy:
- oglądowa: obserwacja, pokaz;
- słowna: rozmowa kierowana, wyjaśnienie;
- czynna: zadania stawiane dziecku, samodzielne doświadczenia;
- burza mózgów.
Formy pracy:
- indywidualna;
- zespołowa;
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- plansza demonstracyjna - Juka - dbamy o higienę;
- gra interaktywna Poranna toaleta (Dostępna na płycie CD: Interaktywne gry edukacyjne dla 3- i 4-latków: https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/cd-edukac-gry-interaktywn-dla-3-i-4-lat.html)
Przebieg zajęć:
1. Co to jest higiena?
Nauczyciel prowadzi rozmowę z dziećmi, zadając im następujące pytania:
- jakich przyborów używamy podczas porannej toalety?
- co trzeba robić, żeby być czystym?
- do czego służy gąbka i mydło?
Rozmowa jest prowadzona przez nauczyciela w taki sposób, żeby mogła stanowić wstęp
do omawiania z dziećmi atrybutów czynności higienicznych (następne ćwiczenie).
2. Poznajemy przybory higieniczne
Nauczyciel zwraca uwagę dzieci na przybory higieniczne przedstawione na planszy JUKA - dbamy o higienę. Zachęca dzieci do opowiadania, do czego służą poszczególne przedmioty. Po tej rozmowie nauczyciel wprowadza termin przybory higieniczne.
3. Burza mózgów na temat czystości higienicznych
Nauczyciel zadaje pytanie, dlaczego higiena osobista jest taka ważna? Dzieci swobodnie udzielają odpowiedzi, odwołując się do własnych doświadczeń. Nauczyciel wychwytuje
te wypowiedzi, które pomogą mu w wyjaśnieniu dzieciom pojęć: higiena, zdrowie, zarazki. W wyniku rozmowy dzieci powinny dojść do wniosku, że: brak troski o higienę i czystość osobistą może doprowadzić do choroby.
Zdobyta w czasie tego ćwiczenia wiedza pomoże dzieciom w wykonaniu następnego zadania.
4. Prezentacja planszy demonstracyjnej: JUKA - dbamy o higienę
W oparciu o ilustracje przedstawione na planszy, nauczyciel omawia kolejce czynności higieniczne:
- mycie rąk (konieczność mycia rąk przed i po różnych czynnościach),
- mycie zębów (sposób mycia zębów, częstotliwość, posiadanie osobistej szczoteczki),
- mycie ciała (znaczenie codziennej kąpieli, używanie gąbki),
- higiena głowy i włosów (konieczność posiadania osobistego grzebienia, mycia
i szczotkowania włosów),
Następnie dzieci wymieniają nazwy przyborów potrzebnych do wykonania omówionych czynności.
Ćwiczenie: jedno z dzieci stoi przy tablicy i wskazuje paluszkiem przedmiot. Pozostałe dzieci wymieniają na głos jego nazwę. Nauczyciel ocenia, czy przybory są nazywane poprawnie.
5. Zabawa w łazience
Przejście do łazienki - zapowiedź praktycznych ćwiczeń. Nauczyciel rozdaje szczoteczki
do zębów. Pokaz wzorowego mycia zębów i rąk z uwzględnieniem poszczególnych etapów. Wprowadzenie w przedszkolu zwyczaju codziennego mycia zębów po posiłkach.
6. Czarodziejski worek - ewaluacja zajęć
Zabawa dydaktyczna. Nauczyciel umieszcza w worku realne przedmioty przedstawione
na ilustracjach na planszy. Zadaniem dzieci jest rozpoznanie i nazwanie przedmiotów znajdujących się w worku poprzez dotyk. Ćwiczenia służy rozwojowi zmysłu dotyku.
7. Gra interaktywna Poranna toaleta - dzieci dopasowują atrybuty do czynności, które są przedstawiane przez inne dzieci.
8. Zakończenie