SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Data: 24.04.2008r.
Grupa: 6-latki
Opracowanie i prowadzenie: Mariola Czuba
Temat kompleksowy: „Wiosna w wiejskiej zagrodzie”
Temat zajęć: „Mieszkańcy zagrody”
Obszary aktywności:
społeczno-moralna
w zakresie mowy i myślenia
w zakresie przygotowania do pisania i czytania
kulturowo-estetyczna
muzyczna
Główne treści programowe:
rozumienie i przestrzeganie zasad dotyczących zgodnego współżycia w grupie
nabywanie przekonania, że umiem się wypowiadać, jestem słuchany i akceptowany przez innych oraz sam potrafię także słuchać
rysowanie polegające na uzupełnianiu rysunku o brakujące elementy
wyrażanie swobodnej ekspresji ruchowej przy muzyce
pisanie i czytanie krótkich tekstów
Cele ogólne:
budzenie wewnętrznej motywacji do działań twórczych
zainspirowanie dzieci do tworzenia indywidualnych swobodnych tekstów
aktywizowanie mowy i myślenia
rozwijanie ekspresji plastycznej
Metody: czynna, słowna, oglądowa, elementy technik C. Freineta (swobodne teksty)
Formy: praca z całą grupą, oraz indywidualna
Przebieg zajęcia:
Lp. |
Sytuacja edukacyjna |
Zamierzone efekty (cele operacyjne). Dziecko potrafi: |
Środki dydaktyczne |
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7. 8.
9.
10.
11.
12.
13.
14. 15.
16.
17.
|
Zabawa muzyczno - ruchowa przy piosence „Wszyscy są - witam was” „Wszyscy są witam was, zaczynamy, bo już czas, jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy. Wysłuchanie zagadek, samodzielne zapisanie na kartce rozwiązań oraz odszukanie odpowiednich ilustracji zwierząt rozłożonych na dywanie.
Gę-gę-gę gęga. (gęś)
Ze smakiem chrupie sałaty listek. (królik)
w stajni rano. (koń)
Nie gdacze, nie kwacze, a woła: gul, gul. (indyk)
Zabawa ortofoniczna „W zagrodzie Małgosi” Wieczorem w zagrodzie cioci Małgosi, każde zwierzątko o jedzenie prosi. Piesek szczeka: hau, hau, hau Kotek miauczy: miau, miau, miau Kura gdacze: kod, kod, kod Kaczka kwacze: kwa, kwa, kwa Gąska gęga: gę, gę, gę Ona też chce najeść się. Owca beczy: be, be, be Koza muczy: me, me, me Idor gulga: gul, gul, gul Krowa ryczy: mu, mu, mu Konik parska: prr, prr, prr A pies warczy: wrr, wrr, wrr I tak gra orkiestra ta, aż Małgosia jeść im da. Wybranie przez dzieci po jednym obrazku przedstawiającym zwierzęta. Zabawa słowna „Opowiedz o swoim obrazku” - samodzielne zapisywanie przez dzieci lub z pomocą nauczyciela wypowiedzi na temat obrazka, na pasku papieru. Umieszczenie paska pod obrazkiem. Zabawa „Koguty i kurniki” przy piosence „Głośny kurnik”. Ustawienie w trójkach, dwie osoby trzymają się za ręce, jedna osoba w środku. Prowadzący podaje polecenie: „koguty” - wszystkie osoby w środku wybiegają i szukają sobie nowego miejsca pomiędzy parą. Polecenie “kurniki” osoby w środku pozostają na miejscu a osoby w parach nie rozluźniając dłoni przebiegają w inne miejsce i zarzucają dłonie na inną osobę-koguta. Polecenie „wichura” wszyscy tworzą nowe trójki. Ponowne odczytanie wypowiedzi dzieci. Wspólne ułożenie treści opowiadania zainspirowane wypowiedziami dzieci. Zapisywanie przez nauczyciela oraz odczytanie. Burza mózgów: Dzieci zgłaszają propozycje dotyczące tytułu opowiadania. Zapisanie przez nauczyciela. Zawieszenie treści opowiadania na tablicy oraz ponowne odczytanie. Swobodne zilustrowanie ruchem utworu muzycznego ,,Kaczki” Zaproszenie do wykonania pracy plastycznej - naklejenie na kartkę papieru wybranego wcześniej zwierzątka oraz dorysowywanie dalszej części według własnego uznania, tworząc obraz. Odszukanie przez dzieci swoich wypowiedzi i przyklejenie ich na swojej pracy. Zebranie obrazów w książeczkę. Zabawa przy muzyce „Taniec - Tshingis Chan” Podziękowanie za wspólną zabawę oraz poczęstunek ciasteczkami Zwierzaczkami. Zabawa pożegnalna „Zajęcie skończone i chce nam się jeść na obiad idziemy a'die bay, bay, cześć” |
- zaśpiewać piosenkę, - zilustrować ruchem treść piosenki
- wysłuchać w skupieniu treści zagadek - podać rozwiązania zagadek - samodzielnie zapisać rozwiązania zagadek - wybrać odpowiednią ilustrację - rozwiązanie zagadki
- rozpoznać i nazwać głosy zwierząt z zagrody - naśladować głosy zwierząt
- wybrać dla siebie jeden obrazek ze zwierzątkiem - opowiedzieć o swoim zwierzątku - budować rozwinięte zdania - samodzielnie zapisać swoją wypowiedź (niektóre dzieci)
- przestrzegać zasad zgodnej i bezpiecznej zabawy
- oczekiwać spokojnie na swoją kolej - kulturalnie zachować się - wypowiadać się pełnym zdaniem - wymyślić tytuł opowiadania
- zilustrować ruchem melodię
- estetycznie nakleić obrazek ze zwierzątkiem na kartce papieru - wyrazić w formie plastycznej swoje myśli - używać szerokiej gamy kolorów - odszukać pasek ze swoją wypowiedzią - przeczytać głośno zdanie i przykleić na swoim obrazie - zatańczyć znany mu układ „Tshingis Chan” - wyrazić swoje zadowolenie ze wspólnej zabawy
- wspólnie zaśpiewać piosenkę
|
- kaseta magnetofonowa
- treść zagadek - ilustracje zwierząt - karteczki do zapisania rozwiązań zagadek - ołówki
- treść zabawy ortofonicznej
- ilustracje zwierząt dla każdego - papierowe paski - pisaki - tablica
- płyta CD
- duża kartka - marker
- kaseta magnetofonowa - kartki ksero - ilustracje zwierząt - klej - kredki
- paski z wypowiedziami dzieci - dziurkacz - wstążeczka - kaseta magnetofonowa - ciasteczka
|