Katarzyna Wójcik .
Gimnazjum Nr 1
w Koluszkach
Scenariusz zajęć z matematyki
w klasie III gimnazjum
temat lekcji
Prawdopodobieństwo zdarzenia losowego.
czas
jedna jednostka lekcyjna
kompetencje (umiejętności kluczowe)
twórcze rozwiązywanie problemów
stosowanie zdobytej wiedzy
efektywne współdziałanie w zespole
cele
uczeń :
zapoznaje się z definicją prawdopodobieństwa;
potrafi wyznaczyć Ω, czyli zbiór wszystkich zdarzeń elementarnych;
umiejętnie wyznacza zbiór elementów sprzyjających konkretnemu zdarzeniu, a tym samym potrafi określić liczbę tych zdarzeń;
potrafi obliczyć prawdopodobieństwo zdarzenia elementarnego;
środki dydaktyczne
karty pracy ucznia (załącznik nr 1-4); plansze do prezentowania rozwiązań przez
grupę; pomoce do przeprowadzenia doświadczenia (kostki, monety, karty itp.);
plakat (załącznik 5)
metody pracy
metoda „pewnego razu...”- metoda poszukiwania i wykorzystywania informacji z
różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną;
eksperyment - podobnie jak metoda „pewnego razu...” służy stosowaniu zdobytej
wiedzy w praktyce, a także planowaniu, organizowaniu i ocenianiu własnej nauki;
rozmowa dydaktyczna;
wywiad z grypą;
formy
praca z cała klasą, praca w grupach 4-5-osobowych, praca indywidualna,
uwagi
klasa zna zasady pracy w grupie
organizacja klasy przed lekcją ( ustawienie ławek )
czynności nauczyciela i uczniów
|
metody |
formy |
materiały |
uwagi |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Wprowadzenie. Nauczyciel rozpoczyna lekcję przytaczając pewną historię „o niesfornym Jasiu”, który musiał podjąć w swoim życiu poważną decyzję. Jako, że był to chłopiec bardzo nieodpowiedzialny swoją decyzję powierzył losowi...
|
Pewnego razu... |
Praca z całą klasą |
Plakat przedstawiający omawianą sytuację załącznik 5 |
Klasa została podzielona na cztery grupy. |
Zaangażowanie - Nauczyciel przedstawia uczniom cele lekcji opierając się cały czas o przytoczoną i opisaną uprzednio sytuację. Zapewnia uczniów, że to oni znajdą rozwiązanie na postawiony problem. |
Rozmowa dydaktyczna |
Praca z całą klasą |
|
Zespoły są podzielone równolicznie ( 5 - 6 osób) i prezentują podobny poziom |
Badanie - W tym celu rozdaje każdemu uczniowi kartę pracy (zróżnicowaną ze względu na numer grupy) oraz materiały: plansze do prezentowania rozwiązań przez grupę; pomoce do przeprowadzenia doświadczeń.
Uczniowie organizują sobie pracę w grupach.
|
Pewnego razu... |
Praca z całą klasą |
Załączniki nr 1-4 dla każdej grupy, .
|
|
Przekształcanie - Uczniowie w swoich grupach pracują nad zadaniem, które jest równocześnie doświadczeniem.
Grupy zapisują wyniki eksperymentów na kartonach (nie wypełniając kart pracy).
|
Eksperyment |
Praca w grupach |
Kartony, kostki, monety itp.
|
|
Prezentacja - proszę przedstawicieli grup o zreferowanie efektów pracy grupy. Grupy kolejno omawiają przeprowadzone doświadczenie. Wyciągają wnioski.
Na ich podstawie uzupełniają karty pracy. Próbują sformułować pojęcie zbioru wszystkich zdarzeń elementarnych i w końcu również podać definicję prawdopodobieństwa.
Definicję i wzór, z którego obliczamy prawdopodobieństwo dyktuje nauczyciel: Dany jest zbiór wszystkich zdarzeń elementarnych - Ω oraz określone jest zdarzenie - A. Prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia
Liczba interesujących wyników
Liczba wszystkich możliwych
|
Pewnego razu... |
Praca z całą klasą |
Plansze z wynikami każdej grupy. |
Nauczyciel pomaga uczniom formułować wnioski z nowego dla nich tematu. Wprowadza nazewnictwo, które obowiązuje w tym dziale matematyki, jakim jest rachunek prawdopodo-bieństwa. |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Przekształcanie - Uczniowie (indywidualnie) na tablicy i jednocześnie na kartach pracy rozwiązują zadania, w oparciu o zapisaną uprzednio definicję. Na koniec dowiadują się jaką prawdopodobnie drogę będzie musiał wybrać „niesforny Jaś”.
|
Pewnego razu... |
Praca z całą klasą |
Karty pracy uczniów,
Plakat |
|
Ewaluacja -Nauczyciel zadaje klasie niedokończone pytania typu: „Na dzisiejszej lekcji....” „Dzięki tej lekcji...”
Pytania te mają zapoczątkować podsumowanie, w którym ....
|
Wywiad z grupą |
Praca z całą klasą |
|
|
Podsumowanie - Przypomnienie treści sformułowanej definicji.
Nauczyciel zwraca uwagę na bardzo szerokie wykorzystanie zdobytej wiedzy w różnych sytuacjach (nie tylko podczas zabawy).
Zadaje również każdej z grup pytanie: „Kto w twojej grupie pracował najlepiej, i był najbardziej aktywny?” Uczniowie oceniają swoich kolegów i siebie nawzajem.
Nauczyciel sugeruje, że pozostałe zadania zamieszczone na kartach pracy są pracą domową.
|
Wywiad z grupą |
Praca z całą klasą |
|
Definicję uczniowie powinni rozumieć i formułować ją własnymi słowami. |
Grupa I
Zadanie 1.
Wykonaj (w parach) 16 - 20 rzutów monetą. Wyniki zapisz do tabeli, a także przedstaw na planszach.
|
Wynik 1 |
Wynik 2 |
Orzeł
|
|
|
Reszka
|
|
|
Razem rzutów |
|
|
Zbiór wszystkich możliwych wyników rzutu monetą, nazywamy ............. ................................................. i jest on postaci:
............= {..............}
Prawdopodobieństwo wyrzucenia orła wynosi: ..........................
Definicja prawdopodobieństwa:
.............................................................................................
.............................................................................................
.............................................................................................
..............................................................................................
Zadanie 2.
Rzucamy kostką do gry.
a) Jakie jest prawdopodobieństwo, że wypadnie liczba oczek większa niż 4.
b) Co jest bardziej prawdopodobne to, że:
B: otrzymamy nieparzystą liczbę oczek;
czy to, że:
C: wypadnie liczba oczek nie większa niż „4”?
Zadanie 3.
Rzucamy dwiema monetami. Wypisz zbiór zdarzeń elementarnych. Oblicz prawdopodobieństwo, że otrzymamy przynajmniej 1 reszkę.
Zadanie 4.
Dokonujemy dwukrotnego rzutu kostką do gry. Oblicz prawdo-podobieństwo otrzymania:
A) dwóch liczb parzystych;
B) sumy wyrzuconych oczek na obu kostkach równej 5;
C) na pierwszej kostce nieparzystej liczby oczek.
Zadanie 5.
Z tali 52 kart wyciągamy jedną kartę.
a) Oblicz prawdopodobieństwo wyciągnięcia:
A: pika;
B: karty czerwonej.
b) Co jest bardziej prawdopodobne:
C: wyciągnięcie trefla lub kiera, czy
D: wyciągnięcie figury;
Zadanie 6.
Rzucamy trzy razy symetryczną monetą. Niech zdarzenie A - polega na wyrzuceniu dokładnie dwóch reszek; zaś zdarzenie B to zdarzenie polegające na otrzymaniu co najwyżej jednego orła. Które zdarzenie jest bardziej prawdopodobne?
Grupa II
Zadanie 1.
Wykonaj (w parach) po 10 rzutów kolorową kostką
czworościenną. Wyniki ile razy kostka upadła na ścianę
z poszczególnym kolorem zapisz w tabeli, a także umieść na planszach.
|
Wynik rzutu czworościenną kostką |
Razem rzutów |
|||
Kolor |
Kolor czerwony |
Kolor niebieski
|
Kolor żółty
|
Kolor zielony
|
|
Wynik 1 |
|
|
|
|
|
Wynik 2 |
|
|
|
|
|
Zbiór wszystkich możliwych wyników rzutu czworościenną kostką, nazywamy ............. ................................................. i jest on postaci:
............= {........................................................................................}
Prawdopodobieństwo, że kostka upadnie na ścianę żółtą wynosi: .................
Definicja prawdopodobieństwa:
.............................................................................................
.............................................................................................
.............................................................................................
..............................................................................................
Zadanie 2.
Rzucamy kostką do gry.
a) Jakie jest prawdopodobieństwo, że wypadnie liczba oczek większa niż 4.
b) Co jest bardziej prawdopodobne to, że:
B: otrzymamy nieparzystą liczbę oczek;
czy to, że:
C: wypadnie liczba oczek nie większa niż „4”?
Zadanie 3.
Rzucamy dwiema monetami. Wypisz zbiór zdarzeń elementarnych. Oblicz prawdopodobieństwo, że otrzymamy przynajmniej 1 reszkę.
Zadanie 4.
Dokonujemy dwukrotnego rzutu kostką do gry. Oblicz prawdo-podobieństwo otrzymania:
A) dwóch liczb parzystych;
B) sumy wyrzuconych oczek na obu kostkach równej 5;
C) na pierwszej kostce nieparzystej liczby oczek.
Zadanie 5.
Z tali 52 kart wyciągamy jedną kartę.
a) Oblicz prawdopodobieństwo wyciągnięcia:
A: pika;
B: karty czerwonej.
b) Co jest bardziej prawdopodobne:
C: wyciągnięcie trefla lub kiera, czy
D: wyciągnięcie figury;
Zadanie 6.
Rzucamy trzy razy symetryczną monetą. Niech zdarzenie A - polega na wyrzuceniu dokładnie dwóch reszek; zaś zdarzenie B to zdarzenie polegające na otrzymaniu co najwyżej jednego orła. Które zdarzenie jest bardziej prawdopodobne?
Grupa III
Zadanie 1.
Wykonaj (w parach) 24 rzuty symetryczną kostką
do gry. Wyniki mówiące o tym ile razy wypadła na kostce
określona liczba oczek zapisz w tabeli oraz na planszy z wynikami.
Wynik na kostce |
„1” |
„2” |
„3” |
„4” |
„5” |
„6” |
Razem rzutów |
|
Wynik 1 |
Liczba wyrzuconych oczek |
|
|
|
|
|
|
|
Wynik 2 |
Liczba wyrzuconych oczek |
|
|
|
|
|
|
|
Zbiór wszystkich możliwych wyników rzutu sześcienną kostką, nazywamy ............. ................................................. i jest on postaci:
............= {...................................................................}
Prawdopodobieństwo, że liczba wyrzuconych oczek jest równa „3”
wynosi: .................
Definicja prawdopodobieństwa:
.............................................................................................
.............................................................................................
.............................................................................................
..............................................................................................
Zadanie 2. Rzucamy kostką do gry.
a) Jakie jest prawdopodobieństwo, że wypadnie liczba oczek większa niż 4.
b) Co jest bardziej prawdopodobne to, że:
B: otrzymamy nieparzystą liczbę oczek;
czy to, że:
C: wypadnie liczba oczek nie większa niż „4”?
Zadanie 3.
Rzucamy dwiema monetami. Wypisz zbiór zdarzeń elementarnych. Oblicz prawdopodobieństwo, że otrzymamy przynajmniej 1 reszkę.
Zadanie 4.
Dokonujemy dwukrotnego rzutu kostką do gry. Oblicz prawdo-podobieństwo otrzymania:
A) dwóch liczb parzystych;
B) sumy wyrzuconych oczek na obu kostkach równej 5;
C) na pierwszej kostce nieparzystej liczby oczek.
Zadanie 5.
Z tali 52 kart wyciągamy jedną kartę.
a) Oblicz prawdopodobieństwo wyciągnięcia:
A: pika;
B: karty czerwonej.
b) Co jest bardziej prawdopodobne:
C: wyciągnięcie trefla lub kiera, czy
D: wyciągnięcie figury;
Zadanie 6.
Rzucamy trzy razy symetryczną monetą. Niech zdarzenie A - polega na wyrzuceniu dokładnie dwóch reszek; zaś zdarzenie B to zdarzenie polegające na otrzymaniu co najwyżej jednego orła. Które zdarzenie jest bardziej prawdopodobne?
Grupa IV
Zadanie 1.
W urnie znajduje się 5 kul (2 białe i 3 pomarańczowe). Wylosuj z urny 10 kul jedną po drugiej zwracając za każdym razem wylosowaną kulę do urny. Zapisz w tabeli i na planszy ile razy wyciągnąłeś kulę białą, a ile pomarańczową. (Czynność tę powtórz).
Wynik |
Wynik 1 |
Wynik 2 |
Kula biała |
|
|
Kula pomarańczowa |
|
|
Razem losowań |
|
|
Zbiór wszystkich zdarzeń elementarnych jest zbiorem składającym się z: ..............................................., postaci ............={........................................}
Prawdopodobieństwo wylosowania kuli białej wynosi: ..........................
Definicja prawdopodobieństwa:
.............................................................................................
.............................................................................................
.............................................................................................
..............................................................................................
Zadanie 2.
Rzucamy kostką do gry.
a) Jakie jest prawdopodobieństwo, że wypadnie liczba oczek większa niż 4.
b) Co jest bardziej prawdopodobne to, że:
B: otrzymamy nieparzystą liczbę oczek;
czy to, że:
C: wypadnie liczba oczek nie większa niż „4”?
Zadanie 3.
Rzucamy dwiema monetami. Wypisz zbiór zdarzeń elementarnych. Oblicz prawdopodobieństwo, że otrzymamy przynajmniej 1 reszkę.
Zadanie 4.
Dokonujemy dwukrotnego rzutu kostką do gry. Oblicz prawdo-podobieństwo otrzymania:
A) dwóch liczb parzystych;
B) sumy wyrzuconych oczek na obu kostkach równej 5;
C) na pierwszej kostce nieparzystej liczby oczek.
Zadanie 5.
Z tali 52 kart wyciągamy jedną kartę.
a) Oblicz prawdopodobieństwo wyciągnięcia:
A: pika;
B: karty czerwonej.
b) Co jest bardziej prawdopodobne:
C: wyciągnięcie trefla lub kiera, czy
D: wyciągnięcie figury;
Zadanie 6.
Rzucamy trzy razy symetryczną monetą. Niech zdarzenie A - polega na wyrzuceniu dokładnie dwóch reszek; zaś zdarzenie B to zdarzenie polegające na otrzymaniu co najwyżej jednego orła. Które zdarzenie jest bardziej prawdopodobne?
jak powyższe dwie metody;