Scenariusz spotkania integracyjnego w grupie dzieci 4 i 5 letnich pod hasłem „Pobaw się ze mną mamo i tato”- wykorzystanie metody ruchu rozwijającego V.Sherborne i pedagogiki zabawy.
Cele:
- dziecko kształtuje więzi z rodzicami i przedszkolem
- dziecko rozwija poczucie bezpieczeństwa i akceptacji swojego ciała
- dziecko odczuwa radość z podejmowanego wysiłku i wspólnej zabawy
- rozpoznaje i wczuwa się w różne stany emocjonalne
Pomoce:
Muzyka relaksacyjna, płyta z pedagogiki zabawy część I i II, koce dla każdego dziecka
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie „Podaj rękę partnerowi”
Podaj rękę partnerowi, potem podaj drugą
Zrób obrocik, dookoła, gdy muzyka gra
Stań na baczność, tupnij nogą, w koło pokręć głową
Klaśnij w ręce i w kolana, gdy muzyka brzmi
2. Zabawa ruchowa „Czarowanie-bajbajanie”
Rodzice i dzieci poruszają się w takt słyszanej muzyki. Muzyka milknie - nauczyciel zaczarowuje uczestników słowami
„Czarowanie, bajbajanie
niech się każdy sennym niedźwiadkiem stanie” (w miejscu podkreślonym wymieniane są kolejne zwierzątka)
- zamienia ich w senne niedźwiadki
- w miłe kotki (miłym kotkiem)
- w szczekające pieski (szczekającym pieskiem)
- w wesołe krówki (wesołą krówką)
3.Zabawy z rodzicami wg V.Sherborne
a) Zabawa „Lustro”
Dzieci i rodzice siedzą na przeciwko siebie. Rodzic wykonuje dowolne ruchy, gesty, wykorzystuje mimikę twarzy, a dziecko to naśladuje. Po chwili następuje zamiana ról.
b) Zabawa „Pierogi”
Rodzice ustawiają się w rzędzie, a dzieci przed nimi leżą.
- Rodzice „ugniatają” dzieci jak ciasto na pierogi
- turlają je w przód i w tył
- przekładają do garnka i gotują
- pierogi po chwili wypadają z garnka i turlają się przed siebie
c) Zabawa „Przepychanka”
Rodzic i dziecko siedzą na podłodze w siadzie prostym oparci o siebie plecami. Dziecko próbuje przepchnąć rodzica - zamiana ról
d) Relaks przy muzyce „Fotelik”
Rodzic siada w siadzie skrzyżnym, dziecko siada nim jak w foteliku. Wtuleni w siebie kołyszą się w takt muzyki.
e) Zabawa „Wycieczka”
Dziecko kładzie się na kocu, a rodzic ciągnąc koc za sobą zabiera go na wycieczkę po sali
f) Zabawa „Tunel”
Rodzice w klęku podpartym ustawiają się bardzo blisko siebie tworząc tunel. Dzieci ten tunel muszą pokonać przechodząc pod rodzicami.
g) Zabawa „Prowadzenie ślepca”
Rodzic zamyka oczy, a dziecko prowadzi go bezpiecznie po sali - zamiana ról
4. Zabawa wyciszająca „Idzie wąż”
Idzie wąż wąską dróżką
Nie porusz żadną nóżką
Poruszałby, gdyby mógł
Lecz wąż przecież nie ma nóg
5. Muzyczne pożegnanie do melodii „Żegnam was”
Żegnam was, żegnam was
Już kończymy, już czas
Byłem ja, byłeś ty raz, dwa, trzy