Adamczuk Elżbieta
Chełm
3
Tańce integracyjne
WYZWALANIE AKTYWNOŚCI PSYCHOMOTORYCZNEJ
PRZEZ ZASTOSOWANIE TAŃCÓW INTEGRACYJNYCH,
ZABAW I GIER RUCHOWYCH.
Aktywność ruchowa w trakcie zabaw i gier jest bardzo istotna dla zdrowia człowieka ruch towarzyszy człowiekowi od narodzin aż do śmierci. Prawie 70% komunikacji interpersonalnej stanowi tzw. język ciała. Ruchowi towarzyszy rytm..Rudolf Steiner powiedział, że rytm jest podstawą wszystkich procesów w przyrodzie.
Pracując z młodzieżą jako nauczyciel wychowania fizycznego staram się dążyć do tego, aby dziewczęta polubiły ruch. Zadanie to staram się osiągać poprzez wprowadzane na lekcjach atrakcyjne, zgodne z zainteresowaniami i potrzebami uczniów ćwiczenia, metody, formy i zadania. Spośród wielu różnorodnych zabaw i gier często wybieram do zajęć zabawy i gry ruchowe, w których wykorzystuję podkład muzyczny z bogatego repertuaru pedagogiki zabawy.
Konspekty lekcji, które poniżej prezentuję to sprawdzone propozycje, w których elementami motywującymi dziewczęta do zwiększonego zaangażowania ruchowego są:
-gry i zabawy, które polepszają stan zdrowia, wywołują emocjonalne zaangażowanie, usprawniające organizm,
-ćwiczenia w formie zabaw, które opierając się w ogromnej większości na naturalnych formach ruchu rozwijają sprawność fizyczną, a przecież już dawno praktyka wychowania fizycznego dowiodła, że im większe zainteresowanie tym lepsze rezultaty w zwiększaniu wydolności, rozwoju sprawności i umiejętności ruchowych,
-zabawy integracyjne, w których nauczycielowi udaje się zbliżyć do dzieci, zdobyć ich zaufanie,. a w konsekwencji wpływać na kształtowanie pozytywnych postaw.
Lekcje przeprowadziłam w roku 2004 dla zespołu samokształceniowego nauczycieli wychowania fizycznego i gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej. Zajęcia były prowadzone następującymi metodami: zadaniową - realizacji zadań ruchowych bezpośredniej celowości ruchu. Formy ćwiczeń to frontalna, grupowa, strumieniowa, obwód ćwiczebny.
W celu aktywizacji ruchowej uczniów na tych zajęciach zostały wprowadziłam aktywne formy pracy z grupą. Przy pomocy prostych i swobodnych ruchów, akcji i częściowo odpowiedniego podkładu muzycznego - muzyka stanowiła tło i zachęcała do ruchu, wypełniała przestrzeń, koncentrowała uwagę i przełamywała początkowe zahamowania. a w konsekwencji wpływała na kształtowanie pozytywnych postaw. Uczennice zostały podzielone na grupy ćwiczebne, przy czym dobór do grup nastąpił według zasad akceptacji uczniów. Grupowymi zostali wybrani najsprawniejsi uczniowie, którzy odpowiadali za dyscyplinę w swojej grupie.
W lekcjach użyłam przyborów nietypowych, podkładu muzycznego z nagrań oferowanych przez wydawnictwo pedagogiki zabawy PSPiA KLANZA. Poprzez stosowanie ćwiczeń ruchowych do muzyki staram się oddziaływać na emocje, nastroje i uczucia uczniów. Podczas takich zajęć kształtuje się ich osobowość, likwiduje wewnętrzne zahamowanie, nieśmiałość i niepewność. Rozwija się również wrażliwość na piękno ruchu i ciała.
W ten sposób poprzez wykorzystanie wszędzie dostępnych przyborów nietypowych, wspomagając się muzyką wykorzystywaną do zabaw i ćwiczeń przeprowadziłam lekcje wychowania fizycznego. Przyniosły one wiele zadowolenia uczestnikom. Świadczy o tym ewaluacja tych zajęć przez uczennice, w której za pomocą rundki pytań dziewczęta odpowiedziały, że ich nastrój po zajęciach jest wspaniały. Uważają lekcje prowadzone z wykorzystaniem nietypowych przyborów, muzyki, gier i zabaw integracyjnych za bardzo ciekawe.
Atrakcyjność takich lekcji w szkole polega na tym, że obejmują one elementy wychowania fizycznego, estetycznego oraz wychowania muzycznego.
Konspekty lekcji z wychowania fizycznego, w którym wykorzystano elementy zasad i metod Pedagogiki Zabawy Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA
Zadanie główne (temat lekcji ):Doskonalenie techniki wykonywania znanych elementów ćwiczeń gimnastycznych na obwodzie ćwiczebnym, integracja grupy w zabawach rytmiczno - tanecznych.
Zadania - cele szczegółowe:
Sprawność motoryczna
Uczeń:
-rozwinie koordynację ruchową, wzmocni mięśnie brzucha,
-kształtuje sprawność specjalną do gimnastyki- zwinność, skoczność, ćwiczenia równowagi,
-rozwinie orientację poprzez rozpoznanie i kolejne zmiany stacji obwodu ćwiczebnego,
-rozwinie czucie piłki, obręczy, wstążki, laski gimnastycznej wykonując ćwiczenia z tymi przyborami,
-poprawi reakcję na sygnał dźwiękowy,
-rozwinie poczucie rytmu i estetyki ruchu, pozna nowe zabawy integracyjne.
Umiejętności:
Uczeń potrafi:
-ćwiczyć z przyborami elementy gimnastyki artystycznej ( wstążka, laska gimnastyczna, piłka, obręcz),
-bawić się w zabawach integracyjnych,
-zorganizować miejsce do ćwiczeń (stacje),
-doskonalić technikę poznanych elementów ćwiczeń gimnastycznych ( przewroty, przejście równoważne i przeskok zawrotny przez ławeczkę, zwisy na drabinkach.
Wiadomości:
Uczeń wie:
-poznaje definicję: „obwodu ćwiczebnego”,
-wie jak należy asekurować ćwiczącego podczas przewrotów,
-potrafi zadbać bezpieczeństwo swoje i innych podczas zabaw,
-zna zasób ćwiczeń z danym przyborem; prawidłowo rozumie pojęcia: zręczność, równowaga, koordynacja ruchowa,
-pozna melodie i nazwy tańców z innych krajów.
Usamodzielnianie ucznia - wychowawcze:
Uczeń:
-angażuje się w zabawę,
-pełni rolę pomocnika,
-przeżywa radość i satysfakcję z uczestnictwa w zabawach integrujących grupę,
-współdziała w grupie w celu szybkiego rozwiązania problemu i szybkiego rozpoczęcia zabawy lub ćwiczenia,
-organizuje bezpieczne miejsce do ćwiczeń,
-wdraża się do zespołowego działania w małych grupach, w parach(dwójkach),
-świadomie uczestniczy w doskonaleniu swoich umiejętności,
-rozwija swoją inwencję w zabawie,
-sam kontroluje i sam ocenia dokładność, staranność i poprawność wykonania zadania w trakcie realizacji.
Ścieżki edukacyjne: edukacja prozdrowotna
-bezpieczeństwo podczas ćwiczeń; prawidłowa postawa,
-kształtowanie właściwego stosunku do pozytywnych i negatywnych emocji podczas zabaw ruchowych i ćwiczeń,
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Czas trwania lekcji: - 45 minut
Liczba ćwiczących: 14 dziewcząt
Wiek ćwiczących: 13 lat kl. VI - dziewczęta
Metody:
-realizacji zadań ruchowych: bezpośredniej celowości ruchu, metoda zabawowa - naśladowcza, metoda ekspresji twórczej, opowieści ruchowej
-przekazywania i zdobywania wiedzy: pogadanka, pokaz ,poszukująca - problemowa, opowiadanie.
Zasady: wszechstronności, świadomego i aktywnego udziału uczniów, przystępności
Formy: frontalne, grupowe, obwodu ćwiczebnego.
Pomoce i przybory: piłki, obręcze wstążka, laska gimnastyczna, skakanka karteczki z opisami stacji i ćwiczeń na kolejnych stacjach, materace, ławeczki gimnastyczne, drabinki,
magnetofon, nagrania na kasecie bądź CD z KLANZY „Tańce dla grupy”, „Muzyczna Pedagogika Zabawy w pracy z grupą”
Tok lekcji |
Treść i przebieg ćwiczeń |
Uwagi organizacyjne |
Część I - występno - przygotowawcza - 10 - 15 min.
Czynności organizacyjno - porządkowe. Podanie zadań lekcji |
Wejście do sali z szatni. Zbiórka - raport. Zapoznanie z zadaniami i tematem lekcji oraz definicją „obwodu ćwiczebnego” |
Kontrola postawy |
|
Marsz po kole i ustawienie w rozsypce Pobranie wizytówek, balonów,nadmuchanie i podpisanie swoim imieniem. |
Wykonywanie kolejnych czynności przy melodii tańca czeskiego: „Doudlebska Polka”
|
Rozgrzewka: Zabawa na powitanie:
„ Wszyscy są”
„Węże „ |
Nawiązanie kontaktu, poczucia przynależności do grupy. Bawiący się tworzą 3 - osobowe węże. Pierwsza osoba jest głową węża a ostatnia ogonem i ona zaczepia sobie za pasek szarfę. Melodia powolna - węże są syte i przesuwają się z boku na bok ( 2 kroki odstawno - dostawne ) Melodia szybka - polowanie ( pierwsze osoby - tworzące głowy węży starają się wyrwać jak najwięcej ogonów innym wężom. |
Wybrane melodie z płyty CD: „Muzyczna Pedagogika Zabawy w Pracy z Grupą” |
Ćwiczenia ramion, nóg, szyi, ramion, tułowia, grzbietu, mięśni brzucha, skocznościowe. Ćwiczenia w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej. |
Lustrzane odbicie - przy muzyce z kasety magnetofonowej uczennice wykonują ćwiczenia demonstrowane przez nauczyciela naśladując jego ruchy tak jakby były jego lustrzanym odbiciem. |
Spokojna muzyka jako podkład muzyczny.
Każde ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy. |
Część II - główna - 20 min
Organizacja obwodu ćwiczebnego |
Podział na 7 - zespołów dwuosobowych. Zespoły przygotowują poszczególne stacje (stanowiska do obwodu ćwiczebnego). Przy każdej stacji jest opis jak poprawnie przygotować stanowisko do ćwiczeń, jak ćwiczyć na danej stacji. Demonstracja ćwiczeń na każdej z kolejnych stacji „obwodu ćwiczebnego”. Na każdej stacji ćwiczymy po około 2,5 min. |
Nauczyciel objaśnia sposób przygotowania stanowisk do ćwiczeń..
Pokaz przez nauczyciela.
|
Opis poszczególnych stacji „obwodu ćwiczebnego” i zadań na nich realizowanych.
I -stacja:- ćwiczenia są wykonywane przy melodii tańca boliwijskiego „Carnevalito” / 2 materace / -Przewrót w przód z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego. -Przewrót w tył z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego. II - stacja:melodia tańca chorwackiego: „Kolo von Srem” / 2 ławeczki gimnastyczne / -Przejście równoważne po ławeczce gimnastycznej. -Przeskok zawrotny przez ławeczkę gimnastyczną. III - stacja: melodia tańca amerykańskiego „Swing w uliczce” / drabinki./ -Zwis na trzecim od góry szczeblu drabinki, chwyt podchwytem. Ćwiczymy - przyciągając do brzucha kolana „krzesełko”. -Postawa na pierwszym szczeblu drabinki, chwyt rękami szczebel drabinki na wysokości barków. Ćwiczymy - stopniowo przechodząc na coraz niższy szczebel do siadu zawieszonego. V - stacja: melodia tańca angielskiego „Specknerin” / 2 wstążki / -Dowolne ćwiczenia z przyborem - wstążką ( wstążka powinna być cały czas w ruchu i staramy się wykonywać: łuki, koła, ósemki, wężyki. Wstążkę trzymamy w prawej lub w lewej ręce. Ćwiczymy stojąc w miejscy lub będąc w ruchu. V - stacja: melodia tańca cygańskiego „Hej tam pod lasem” / 2 obręcze / -Dowolne ćwiczenia z przyborem - obręczą ( przeskoki, podrzuty, chwyty, toczenie itp. Ćwiczymy np.: trzymając obręcz z przodu ( wyprostowane ramiona) podrzuć ją do góry i złap raz prawa raz lewą ręką. Wykonaj wspięcie do wymachu przy rzucie, ugnij kolana przy łapaniu. VI - stacja: melodia tańca serbskiego „Bierka” / 2 laski gimnastyczne / -Ćwiczenia ramion z przyborem - laską gimnastyczną ( z postawy wyjściowej, ramiona w dół, laska poziomo przed sobą chwyt za końce laski nachwytem. Ramiona w górę łukiem przednim na - 1, Ramiona skurcz , laska na barki na - 2, Ramiona w górę na - 3, Laska przed sobą na 4. -Ćwiczenia nóg: Wspięcie na palce, ramiona w górę łukiem przednim na - 1. Przysiad ramiona w przód na 2 / dalej na palcach / Powstań na palce, ramiona przed sobą na 3, Stań na całe stopy, ramiona z laską opuść w dół na 4 VII - stacja: melodia tańca izraelskiego „Salwy Gardens” / 1-piłka,2 skakanki / -Dowolne ćwiczenia z przyborem - skakanką:( przeskoki jednonóż, obunóż, w miejscu, w biegu itp. -Dowolne ćwiczenia z przyborem - piłką:( rzuty i chwyty, toczenie, przetoczenie, rzuty z obrotem, z klaśnięciem itp. Czynności organizacyjno - porządkowe: Uporządkowanie swoich stacji Złożenie opisów z poszczególnych stacji obwodu ćwiczebnego do nauczyciela oraz przyborów i pomocy na swoje miejsce. |
Część III - końcowa - 5 -8 min
Zabawa integracyjna - uspokajająca: „ Magiczna liczba - 7” |
Nauczyciel pokazuje kolejne czynności, jakie należy wykonywać w tej zabawie a uczniowie starają się naśladować gesty i również pomagają śpiewać. |
Melodia: „Czy znasz magiczną liczbę siedem?” Zabawa na obwodzie koła. |
Ćwiczenie korekcyjne. |
W marszu po kole wspięcie na palce z ramionami w górę - wdech, na całych stopach, ramiona w dół wydech. |
Utrwalanie nawyku autokorekcji postawy ciała. |
Zabawa: „Minutka” |
Siad prosty - podparty z tyłu dłonie na obwodzie koła - zamykamy oczy i głęboko oddychamy starając się określić czas upływającej 1 minuty - otwierając oczy i przyjmując pozycję siad skrzyżny. |
Nauczyciel określa czas rozpoczęcia zabawy i zakończenia mierząc go stoperem.
|
Zakończenie lekcji |
Omówienie przebiegu lekcji - ocena ćwiczących przez nauczyciela. Ewaluacja i ocena zajęć przez uczniów poprzez intensywność oklasków. Podziękowanie, pożegnanie i zabranie balonów z niespodzianką. Wyjście do szatni. |
W środku baloników zostały włożone sentencje o ruch i zdrowiu np. „Zdrowym być to zdrowo żyć”, „W zdrowym ciele - zdrowy duch”, „Kto ćwiczy przez całe życie ten się czuje znakomicie”. |
Zadanie główne (temat lekcji): „Uczymy się bawić oraz wykonywać ćwiczenia nietypowymi przyborami - wyzwalanie i kształtowanie aktywności psychomotorycznej ucznia
Zadania - cele szczegółowe:
Sprawność motoryczna
Uczeń:
-wzmocni i rozwinie siłę mięśni grzbietu, ramion i nóg,
-rozwinie szybkość poprzez zmianę pozycji, ułożenie ciała oraz rozwinie szybkość, skoczność, zwinność,
-oprawi orientację poprzez rozpoznanie zmian w usytuowaniu przedmiotów i osób oraz koordynację ruchową.
Umiejętności:
Uczeń potrafi:
-:wykonać ćwiczenie poprawnie i w odpowiednim tempie,
-bawić się i ćwiczyć różnymi (nietypowymi) przyborami,
-wspólnie z grupą rozwiązywać problem.
Wiadomości:
Uczeń wie:
-na czym polega rzetelność punktacji,
-zna swoje możliwości przy wykonywaniu niektórych ćwiczeń,
-rozumie polecenia nauczyciela,
-zna zasady kulturalnego uczestnictwa w różnych formach aktywności ruchowej,
-rozumie wpływ ćwiczebna prawidłową postawę ciała i estetyczne poruszanie się.
Usamodzielnianie ucznia - wychowawcze:
Uczeń:
-przeżywa radość i satysfakcję z uczestnictwa w zabawach integrujących grupę,
-poszukuje różnych rozwiązań organizacji wyścigów rzędach,
-współdziała w grupie w celu szybkiego rozwiązania problemu i szybkiego rozpoczęcia ćwiczenia,
-przestrzega zasady bezpieczeństwa, zdrowego współzawodnictwa i rywalizacji,
-kształtuje w sobie odpowiedzialność grupową,
-wyzwala w sobie inicjatywę do działań ruchowych,
-sędziuje i pomaga nauczycielowi w ocenie zadania.
Ścieżki edukacyjne: edukacja prozdrowotna:
-kształtowanie właściwego stosunku do pozytywnych oraz negatywnych emocji,
-bezpieczeństwo podczas ćwiczeń,
-umiejętność szukania pomocy,
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Czas trwania lekcji:- 45 minut
Liczba ćwiczących: 12 dziewcząt
Wiek ćwiczących: 13 lat kl.VI
Metody: realizacji zadań: zadaniowa, zabawowa - naśladowcza, zabawowa - klasyczna.
Zasady: wszechstronności, stopniowego natężenia pracy mięśniowej, przystępności(dostępności)
Formy: frontalna, grupowa, strumieniowa.
Pomoce i przybory: szarfy (4 kolory), gazety, baloniki, butelki plastikowe, chorągiewki, gąbki, worki na śmieci, nagrania płyty wydanej przez stowarzyszenie KLANZA, plastikowe tacki, kartonowe pudełka, tablica do zapisywania punktacji, kartki, mazaki i długopisy.
Tok lekcji |
Treść i przebieg ćwiczeń |
Uwagi organizacyjne |
Część I - występno - przygotowawcza - 6 - 8 minut
Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
Raport. Powitanie. Sprawdzenie stanu klasy i przygotowanie do zajęć. |
|
Podanie zadań lekcji
|
Słuchanie informacji podawanych przez nauczyciela i przygotowanie się do aktywnego udziału w zajęciach.
|
Ustawienie w szeregu w skorygowanej postawie |
Rozgrzewka: Zabawa ożywiająca: „Polowanie na ogonki”-
|
Wszyscy uczestnicy zabawy częściowo chowają gąbkę za spodenki ( z tyłu), gdy usłyszą melodię zaczynają biegać w dowolnym kierunku. Biegając starają się zebrać jak najwięcej ogonków(gąbek) i jednocześnie uchronić swój ogonek. Zabawę wygrywa uczennica, która zdobyła jak najwięcej ogonków. |
Zabawa odbywa się na wyznaczonej powierzchni Zabawę powtarza się 2 -3 razy. |
Zabawa: „Idziemy - stop” |
Uczestnicy stoją w rozsypce i słuchają nauczyciela objaśniającego reguły zabawy. Bawić można się w następujący sposób: osoba, która krzyknie „idziemy”, zaczyna poruszać się stosując specjalny rodzaj kroku, który następnie naśladują pozostali aż do momentu, gdy inna osoba krzyknie „stop”. Wówczas naśladujemy ruch podany przez tą osobę. |
Jest to klasyczna zabawa rozluźniająca, podczas, której szczególną uwagę zwracać należy na sposób zachowania się innych osób biorących w zabawie. Stosujemy podkład muzyczny np.” „Taniec boliwijski”. |
Część główna A- pobudzenie organizmu, przygotowanie do wysiłku - 13 -15 minut
Ćwiczenia kształtujące z przyborem nietypowym(gazetą).
|
Uczniowie wykonują ćwiczenia RR,NN i tułowia 1.Marsz z gazetą na głowie -ćwiczenie skorygowanej postawy (zmiana kierunku). 2. „Deszczyk”- stojąc w rozkroku RR w bok i na jednym z nich rozłożona gazeta (poruszanie gazetą naśladując deszczyk, mżawkę, burzę itp.) 3. „Żagiel na wietrze” - stojąc w rozkroku i trzymając żagiel - gazetę w górze uczniowie naśladują wirujące żagle. 4. „Ósemki” - w staniu rozkrocznym uczniowie przesuwają złożoną gazetę między stopami po ósemce. 5. „Przeskocz kałużę” - przeskoki bokiem przez gazetę w prawo i w lewo. 6. „Ukłon” - w siadzie skrzyżnym, poprzez skłon w przód dotknięcie czołem gazety leżącej na podłodze 7. „Popatrz w lusterko” - w leżeniu przodem przeglądanie się w lusterku - gazeta złożona na pół. 8. „Rowerek” - w leżeniu tyłem rowerek obunóż z gazetą między stopami. 9. Zgnieść gazetę NN i w siadzie podpartym - podrzucić i złapać kuleczkę gazetową. 10. W marszu i w biegu rzuty i chwyty zgniecionej gazety. 11. „Gazetowa bitwa” - przerzucenie kuleczek gazetowych na boisko przeciwne przez 1 minutę (liczenie kuleczek) |
Nauczyciel inspiruje i nadzoruje wykonywane przez dzieci ćwiczenia, nagradza słownie najlepiej ćwiczących Zmiana RR ćwiczących z gazetą.
Uporządkowanie sali gimnastycznej z papierowych kul przez wrzucenie ich do worka na śmieci. |
Część główna B - wspólne rozwiązywanie problemu, integracja grupy - 22 - 24 minut
Wyścigi drużynowe.
|
Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela, przygotowując przybory do ćwiczeń. Mają za zadanie odnaleźć szarfę swojego koloru przełożyć ją przez tułów, odnaleźć butelki plastikowe oznaczone kolorem takim jak jego szarfa i wówczas ustawiają się całym zespołem z swoim pachołkiem a butelki ustawione są w pewnych odległościach stanowią tor przeszkód przed każdym zespołem, po którym trzeba będzie poruszać się slalomem.
1. Bieg z gazetą na RR - uczeń biegnie z rozłożoną gazetą na RR do chorągiewki, omija ją i wraca biegiem do swojej drużyny. Wyścig rozpoczyna osoba, która ma najkrótsze włosy w danej drużynie.
2. Zabawa: „Taczki” - uczeń w podporze tyłem gazetą leżącą na biodrach czworakuje tyłem do chorągiewki, wraca wykonując bieg przodem- wyścig rozpoczyna osoba z najdłuższymi włosami w zespole.
3. Zabawa: „Sztafeta pisana” - bieg slalomem do chorągiewki i zapisanie na kartce nazwy jakiejś dyscypliny sportowej ( tak, aby na kartce drużyny nie były zapisane takie same dyscypliny). 4. Zabawa:„Marsz z gąbką na głowie” - uczeń przyjmuje postawę skorygowaną RR „skrzydełka” i maszeruje slalomem między butelkami do chorągiewki trafienie do kartonowego pudełka i powrót po prostej do drużyny. 5. Zabawa; „Gra kometkę” - zgnieciona gazeta w kulkę jest odbijana trzymaną w dłoni tacką plastikową; podczas biegu po prostej do chorągiewki, powrót w ten sam sposób tylko bez odbijania. 6. Zabawa: „Rzut do pudełka” - każdy uczeń bierze jedną butelkę. Zadaniem jest trafienie Zawodnicy ze wszystkich drużyn uporządkowują pozostałe przybory i pomoce wykorzystywane do wcześniejszych zabaw. |
Nauczyciel wydaje polecenie: „ Do czterech - odlicz!”, 1 - kolor szarfy czerwony 2 - kolor szarfy zielony 3 - kolor szarfy żółty 4 - kolor szarfy niebieski Do zabawy wykorzystano butelki po wodzie mineralnej oznaczone kolorem z folii samoprzylepnej Wyznacza sędziego prowadzącego punktację(poprzez zawieszenie szarfy danej drużyny na odpowiednich szczeblach drabinki). Po zakończeniu każdej konkurencji zawodnicy przyjmują pozycję siad skrzyżny RR „skrzydełka”. Przypomina, że kolejna osoba z drużyny rozpoczyna wyścig w momencie, gdy poprzednia osoba dotknie jej dłoni. Omawia problem związany z rozpoczęciem wyścigu.
Informuje, że najwięcej punktów zdobywa drużyna, która rozpoczęła wyścig według dobrej kolejności i ukończyła bieg jako pierwsza. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania. Przypomina o bezpiecznym czworakowaniu. Określa problem i daje szybko sygnał do startu. Określa poprawność wykonywania i podaje punktację. Omawia przebieg zabawy. Informuje, że każdy z zawodników może napisać jeden wyraz.
Wyścig rozpoczyna osoba ma niebieskie oczy. Określa poprawność wykonania i podaje punktację.
Określa poprawność wykonania i podaje punktację.
|
Część końcowa - uspokojenie organizmu - 4 - 8 minut
Zabawa uspokajająca: „Ludzie do ludzi”.
Podsumowanie zajęć.
|
Dobieramy się w pary. Nauczyciel odgrywa rolę animatora. Woła: Ramię do ramienia, ręce do rak, plecy do pleców, stopa prawa do prawej stopy itp. Uczniowie omawiają swoje zaangażowanie w zabawach, wyrażają swoją opinię, dokonują ewaluacji zajęć. Podziękowanie i pożegnanie z grupą ćwiczących, przejście do szatni. |
Przy spokojnej muzyce. W tym momencie wszyscy zmieniają swoich partnerów. Kto pozostał bez pary, staje się animatorem wydającym nowe polecenia. Ewaluacja zajęć przeprowadzona grupowo za pomocą rundki pytań. Dokończ zdanie: Na lekcji najtrudniejsze było……………..? Najbardziej podobała mi się zabawa…………..? Uważam, że lekcja była……. |
Literatura:
Barański K.: Zabawowe formy ćwiczeń gimnastycznych. Warszawa 1975, Wydawnictwo Sport i Turystyka.
Bielski J.: Ruch jest życiem. Poradnik dla nauczycieli wychowania fizycznego. Warszawa 1996, Agencja Promo Lider.
Bondarowicz M.: Zabawy i gry ruchowe. Podstawy metodyczne. Warszawa 1996, Agencja Promo - Lider.
Kierczak U.: Poradnik metodyczny - wychowanie fizyczne szkoła podstawowa klasy 4-6 Zabawa i sport. Warszawa 2002, WSiP.
Muzyczna Pedagogika zabawy w pracy z grupą.Poradnik metodyczny zawierający zbiór 150 zabaw z wykorzystaniem muzyki, plastyki, śpiewu i tańca z płytą CD. Lublin 2002, PSPiA KLANZA.
Tańce integracyjne w pracy z grupą. Część I książka + płyta CD. Lublin 2002, PSPiA KLANZA.
Tańce i zabawy dla grupy. Książka + płyta CD. Lublin 2002, PSPiA KLANZA.
1