Jak się wiosna budziła


Jak się wiosna budziła - scenariusz zajęcia w grupie 3 - latków

Temat zajęcia:
Opowiadanie w oparciu o utwór literacki W.Grodzieńskiej "Jak się wiosna budziła" .

Cele ogólne:
- poznawanie charakterystycznych cech wiosny;
- uczenie się słuchania i rozumienia treści przekazywanych przez nauczyciela;
- wyrabianie umiejętności prawidłowego wypowiadania się na określony temat;
- wywoływanie przeżyć natury emocjonalnej i estetycznej;
- nabywanie umiejętności posługiwania się liczebnikiem głównym 1, 2;
- rozwijanie umiejętności tańca w parze;
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia.

Cele operacyjne:
- uważnie słucha i rozumie treść opowiadania;
- swobodnie wypowiada się na określony temat;
- liczy w zakresie 2;
- zna pojęcie para;
- wystukuje prosty rytm;
- naśladuje odgłosy przyrody;
- uczestniczy w zabawie tanecznej ze śpiewem;
- naśladuje ruchem różne czynności;
- zna określenia: muzyka cicha-głośna, szybka-wolna;
- ćwiczy pamięć i koncentrację

Metody:
aktywizujące: zabawy muzyczno-ruchowe;
zadań stawianych do wykonania;
podające: inscenizacja, rozmowa, objaśnienie;
praktyczna: pokaz;

Formy pracy: z całą grupą

Środki dydaktyczne: makieta obrazująca treść opowiadania ( namiot domku lub domek z plastiku- ogrodowy), kosz kwiatów wiosennych z bibuły (2razy tyle co dzieci), kukiełki z tektury i materiału przedstawiające postacie występujące w opowiadaniu( wietrzyk, słońce, krople deszczu, kos), płyta CD z piosenką M.Grechuty ,, Wiosna ach to ty” , ,,Wiosenny bal” ABC 3-latka i nagranie śpiewu ptaków, postać przebrana za panią wiosnę ( może być kukiełka lub osoba dorosła), trójkąt metalowy, puste wazoniki, duża koperta zawierająca obrazki do kolorowania z postacią pani wiosny dla każdego dziecka.

Przebieg zajęcia

1. Powitanie fragmentem piosenki M.Grechuty ,,Wiosna ach to ty”- improwizacje ruchowe przy muzyce, krótka rozmowa nawiązująca do tematu.
2. Przedstawienie postaci występujących w opowiadaniu.
3. Słuchanie przez dzieci opowiadania nauczycielki z użyciem kukiełek
Jak się wiosna budziła” (osoba dorosła przebrana za wiosnę lub kukiełka schowana w domku - na zakończenie opowiadania wiosna wychodzi z domku i wita się z dziećmi).
4. Wypowiedzi dzieci na temat opowiadania.
5. Zabawa ruchowa- postacie zapraszają dzieci i panią wiosnę do wspólnej zabawy:
- wietrzyk zaprasza dzieci do tańca wietrzyków: naśladowanie szumu wiatru na zgłoskach szu, szu ,wiu,wiu w różnym tempie i tonacji głosu (szybko-wolno, głośno-cicho);
- kropelki deszczu zapraszają do zabawy - nauczycielka gra na trójkącie w różnym tempie, dzieci powtarzają, wystukując rytm o podłogę i mówiąc kap,kap,kap ,stuk, stuk, stuk;
- promyk słoneczny zaprasza do zabawy z ptaszkami przy nagraniu z płyty CD - naśladowanie śpiewu ptaków .

6. Zbieranie kwiatów wiosennych - pani wiosna rozsypuje kwiaty po sali, zadaniem każdego dziecka jest zebranie dwóch kwiatków - po jednym do ręki. Dzieci przeliczają kwiaty do 2, porównują ilość - gdzie jest więcej, gdzie mniej, a może jest tyle samo.
7. Umieszczenie zebranych kwiatów w wazonikach - na stolikach stoją puste wazony, nauczycielka prosi dzieci, aby zebrane kwiatki umieściły w tym wazoniku, który stoi na ich stoliku.
8. Zabawa taneczna do piosenki ,,Wiosenny bal”- dzieci dobierają się w pary. W czasie melodii zwrotki trzymają się za ręce i obracają w koło.
Podczas refrenu zatrzymują się i rękoma ,,kręcą młynek” raz w jedną, raz w druga stronę.
9. Pani wiosna opuszcza salę i zostawia dzieciom niespodziankę. Nauczycielka wyjmuje z koperty obrazki do kolorowania, które przedstawiają postać pani wiosny. Obrazek dzieci będą kolorowały pastelami na kolejnym zajęciu.


