KONSPEKT Z PIŁKI SIATKOWEJ
TEMAT: Doskonalenie ataku - piłka siatkowa.
Cele główne lekcji:
- umiejętności : uczeń umie przyjąć prawidłową postawę do wyskoku,
uczeń umie właściwie ocenić tor lotu piłki,
uczeń umie prawidłowo ustawić się do ataku,
uczeń umie wykonać dojście do ataku jako całość.
- sprawności : uczeń nabiera koordynacji ruchowej,
uczeń nabiera skoczności,
uczeń nabiera siły,
uczeń nabiera szybkości.
- wiadomości : uczeń zna przepisy gry w piłkę siatkową,
uczeń zna znaczenie prawidłowego dojścia do ataku,
uczeń wie jak wygląda współpraca w zespole.
- wychowawcze : uczeń wykazuje chęć do podnoszenia swojej sprawności fizycznej,
uczeń dba o bezpieczeństwo swoje i współćwiczących.
KLASA: II c
DATA: 14.03.2005
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala gimnastyczna
POMOCE DYDAKTYCZNE: płotki, piłki
PROWADZĄCY: Sołtykiewicz Kamil
PRZEBIEG LEKCJI
LP. |
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
CZAS |
METODY I FORMY |
UWAGI |
1. |
Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe. |
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć, podanie tematu lekcji, omówienie znaczenia rozgrzewki i bezpieczeństwa w czasie zajęć.
|
2'
|
frontalna
pogadanka |
|
2. |
Zabawa ożywiająca. |
Berek siatkarski. Ćwiczący podzieleni na dwie drużyny. „Drużyna goniąca" w leżeniu przodem za linią końcową boiska do piłki siatkowej. „Drużyna uciekająca" w luźnej rozsypce na całym boisku do piłki siatkowej. Zabawa odbywa się na czas, na polu ograniczonym liniami. Na sygnał nauczyciel włącza stoper, a pierwsza osoba z drużyny goniącej wstaje i stara się jak najszybciej dotknąć osobę z drużyny uciekającej. Uciekający nie mogą uciekać poza linie ograniczające boisko. Gdy kogoś dotknie, wraca jak najszybciej za linię końcową, wtedy następna osoba z tej drużyny wstaje i goni kolejną osobę z drużyny przeciwnej. Osoba dotknięta schodzi z boiska i nie uczestniczy w dalszej grze. Po dotknięciu wszystkich osób prowadzący wyłącza stoper i ogłasza czas, w jakim drużyna goniąca zberkowała wszystkich uciekających. Następuje zmiana ról. Wygrywa drużyna, która w krótszym czasie wyłapała przeciwników.
|
3' |
frontalna
zabawowo-klasyczna
|
|
3. |
Ćwiczenia kształtujące. |
- w truchcie ćw. rozgrzewające i wzmacniające mięsnie NN i RR - krążenie RR w przód i w tył, - podskoki na LN i PN, - przeplatanka - krok odstawno dostawny. - w marszu odrzuty RR w bok, - krążenia przedramionami w przód i w tył, - wymachy i wypady NN w przód i w bok. - w rozsypce krążenia głowy, - T, - bioder, - stawami kolanowymi i skokowymi do zewnątrz i wewnątrz, - skłony T w przód, - skrętoskłony, - przysiady, - wyrzuty NN w tył z przysiadu podpartego, - wyrzuty NN w bok naprzemianstronnie, -klęk podparty wyrzuty LN na przemian z PN.
|
5' |
frontalna
naśladowczo-ścisła |
|
4. |
Cwiczenia techniczne
|
1. Ćwiczący ustawieni w rozsypce, każdy z piłką. Odbicia sposobem oburącz dolnym nad sobą z dodatkowym zadaniem pomiędzy odbiciami: - klaśnięciem za plecami. - ćwierćobrotem, - dotknięciem prawą ręką lewego kolana i na odwrót, - dotknięciem podłogi obiema rękami. 2. Ćwiczący ustawieni w rozsypce. Odbicia oburącz górne i dolne naprzemianstronne. 3. Zbiórka objaśniam i pokazuję jak wykonać prawidłowe dojście do ataku . 4. W rozsypce każdy „markuje” dojście do siatki bez wykonywania wyskoku. 5. j.w. „markowanie” dojścia do siatki z wyskokiem - lądowanie w tym samym miejscu z którego nastąpiło odbicie. 6. Ustawiam w rzędzie niskie płotki w odległości ok. 3 metrów od siebie. Ćwiczący wykonuje dojście do płotka dwoma krokami i przeskok tak aby wylądować tuż za nim. 7. Ustawiam pod siatką niski płotek, ćwiczący wykonuje dojście do siatki dwoma krokami, po czym następuje wyskok w górę, tak aby przeskoczyć płotek i wylądować tuż za nim. 8. j.w. zmniejszam odległości miedzy płotkami tak, aby ćwiczący po lądowaniu wykonał tylko doskok czyli drugi krok. 9. ustawienie w parach naprzeciwko siebie, jeden z ćwiczących narzuca wysoko piłkę za połowę odległości między ćwiczącymi a drugi ma za zadanie wykonać prawidłowe dojście do ataku i złapać piłkę. Po wykonaniu ćwiczenia wraca z piłka na swoje miejsce i narzuca drugiemu.
|
3'
2'
10 X 10 X
10 X
20 X |
zadaniowo - ścisła
analityczna
syntetyczna |
Należy zwrócić uwagę na prawidłową pracę nóg, tzn. wyraźne ugięcia w stawach biodrowych i kolanowych podczas odbicia dolnego oraz lekkie ugięcie w stawach kolanowych podczas odbicia górnego.
Zwracam uwagę na prawidłowe ułożenie nóg, prawidłowe wyjście do góry i prawidłowe lądowanie
Egzekwujemy przeskok przez płotek na nogach prostych w kolanach |
5. |
Ćwiczenia uspokajające i korektywne.
|
Konkurs. Zwis tyłem na drabince - kto najdłużej wytrzyma?
Ćwiczenie wzmacniające mięśnie grzbietu. Przysiad podparty. Wyprost nóg w kolanach do pozycji kociego grzbietu. Marsz małymi kroczkami bez uginania kolan i łokci.
|
5' |
naśladowczo-ścisła
zadaniowo-ścisła
|
|
6. |
Zakończenie |
Zbiórka, sprzątanie przyrządów, ocena umiejętności uczniów, omówienie lekcji, pożegnanie.
|
2' |
pogadanka |
|