ćwiczenia dysleksja


Przykładowe scenariusze zajęć dydaktycznych dotyczące terapii dziecka dyslektycznego

Zajęcia z dziećmi dyslektycznymi powinny się odbywać 2 - 3 razy w tygodniu w grupach 2 - 4 osobowych. Jest to najlepszy układ, jednak ze względu na trudności finansowe szkół niemożliwy do zrealizowania, o czym piszą i mówią nauczyciele. Aby praca przyniosła oczekiwane rezultaty, oddziaływania na dzieci powinny być stałe i systematyczne oparte na zasadach terapii pedagogicznej.

Poniżej przedstawiono scenariusze zajęć korekcyjno - kompensacyjnych do pracy z dziećmi dyslektycznymi celem niwelowania ich trudności.

Scenariusz 1

Usprawnienie różnych analizatorów na materiale bezliterowym

Lp.

Rodzaj ćwiczenia

Cel ćwiczenia

Przebieg ćwiczenia

Pomoce

1

Zabawa ruchowa ze śpiewem „Piłka Oli”

Integracja grupy

Dzieci poruszają się w dowolnym kierunku, śpiewają piosenkę sygnalizując ruchami rąk treść piosenki

Magnetofon

2

Rozwiązywanie prostych zagadek

Rozwijanie myślenia oraz percepcji wzrokowej i słuchowej

Podanie przez dziecko treści otrzymanego obrazka - czytanie treści zagadki przez nauczyciela

- rozwiązywanie zagadek przez dziecko (odp. obrazek jest odpowiedzią dziecka)

Zestaw obrazków i zagadek

3

Odtwarzanie układów dźwięków

Usprawnienie percepcji słuchowej i koordynacji wzrokowo - ruchowej

- naśladowanie liczby dźwięków z uwzględnieniem przerw między nimi,

- naśladowanie dźwięków krótkich i długich

- rysowanie układu dźwięków przez każde dziecko na kartce

Pomoce instrumenty muzyczne, ołówki i kartki

4

Omówienie treści obrazka

Doskonalenie percepcji wzrokowo - słuchowej, koncentracji uwagi i pamięci

Dzieci wymieniają produkty, które znajdują się na obrazku. następnie n - el recytuje wierszyk. Dzieci następnie powtarzają tekst wiersza.

Obrazek, tekst wiersza; Smaczne są bułeczki i mleko od krowy. Ale kto zjada owoce jest zdrowy.

5

Wyodrębnianie liczby wyrazów w wierszu

Doskonalenie percepcji wzrokowo - słuchowej, koncentracji uwagi i pamięci

Dzieci kolejno określają liczbę wyrazów w wierszu, powtarzając tekst

Obrazek, tekst wiersza

6

Układanie pociętych obrazków według wzoru

Ćwiczenie funkcji analizatora wzrokowego i koordynacji wzrokowo - ruchowej

Obrazki pocięto tak aby kształt cięć był elementem różnicującym; zadaniem dziecka jest scalanie obrazka na wzorze

Wzory:

____ ____ ____ ____

____ ____ ____ ____

Obrazki i podpisy do obrazków

7

Ćwiczenia oddechowe

Kształcenie narządów oddychania: prawidłowe wdechy i wydechy

Dzieci wydmuchują mydlane bańki. Nauczyciel kontroluje przebieg ćwiczenia, aby była prawidłowa regulacja oddechu. Dzieci wydmuchują bańki i puszczają w powietrzu.

Każde dziecko otrzymuje kubek z mydlaną wodą i słomką.

8

Dobieranie odp. podpisów do obrazków, ułożenie zdania na temat sytuacji przedstawionej na jednym z obrazków

j.w.

Dzieci otrzymują po 3 obrazki i 2 podpisy - zadaniem ich jest dobranie odpowiednich podpisów do obrazków; jeden obrazek zastanie bez podpisu- n-el pyta , jak dzieci podpiszą trzeci obrazek

j. w.

9

Rysowanie obrazków konturowych

Ćwiczenia koordynacji wzrokowo - ruchowej

Dzieci obrysowują kontury drzewa i domku bez odrywania ręki.

Kontury drzew i domków

Scenariusz 2

Utrwalenie podziału wyrazu na sylaby

Lp.

Rodzaj ćwiczenia

Cel ćwiczenia

Przebieg ćwiczenia

Pomoce

1

Wystukiwanie sylab w wyrazie

Kształcenie analizy słuchowej i koordynacji słuchowo-ruchowej, ćw. słuch fonematycznego

Czytamy kolejno wyrazy 2,3 sylabowe np. krokodyl, małpa, lusterko, rower, klocki, skakanka. Dzieci powtarzają głośno każdy wyraz dzieląc go na sylaby i uderzają pałeczką w bębenek akcentując w ten sposób każdą sylabę

Bębenki

2

Loteryjka obrazkowo do obrazka sylabowa, układanie z sylab podpisów

Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej

Przed dziećmi leżą obrazki (odwrócone) i rozsypanka sylabowa. Obrazki te przedstawiają: różne przedmioty. W drugiej kopercie są sylaby. Dzieci odwracają obrazek, mówią głośno nazwę przedstawionego na obrazku przedmiotu. Następnie z rozsypanki wybierają odpowiednie sylaby i układają z nich podpisy pod obrazkiem.

Obrazki, rozsypanka sylabowa

3

Ćwiczenia w czytaniu sylabami

Usprawnienie rytmicznego tempa czytania, wyrabianie nawyku czytania sylabami

Czytanie na przemian z dzieckiem zdań, w których poszczególne sylaby zaznaczone są na zmianę czerwony i niebieskim kolorem. Odczytywani w wyrazów na różne sposoby

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
po ka nek

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
ta ra da

ba wan ma

Tekst; Lisek lubi serek. Katarzynka lubi kanarka. Janeczka ma korale.

4

Ćwiczenie w pisaniu

Sprawdzenie umiejętności podziału wyrazu na sylaby

Samodzielne wykonanie przez dzieci zadań:

a). zapisywanie rozwiązania rebusów

/ rebusy dotyczą słów: laska , słońce, pisanki , buraki /

b).zapisywania wyrazów tworzonych przy pomocy suwaka mającego stałą sylabę „la” oraz ruchome sylaby: ta, to, da, sy,

c). podział na sylaby wyrazów: kalosze, samolot. domek., kura, lokomotywa.

Rebusy,

Suwaki

5

Usprawnienie czytania, rysowanie

Ćwiczenia orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo - ruchowej

Odczytywanie zadań przygotowanych dla każdego dziecka. Dziecko ma przedstawić treść zadania na pomocy rysunku.

Zadania:

  1. Na stole stoją kwiaty w wazonie.

  2. Pod stołem stoi miska.

  3. Po prawej stronie domu jest las.

Kredki

Kartki

6

Gra zespołowa „Pussy”

Przestrzeganie reguł w zabawie. Ćwiczenie percepcji wzrokowej.

Dzieci otrzymują „pussy” - same decydują o wyborze gry, n-el przypomina zasady.

2 komplety „Pussów”

1.ABECADŁO

2.Od gwiazdki do bajki.

7

Elementy relaksacji

Rozluźnienie mięśni, odprężenie

Leżenie na dywanie (cicha, spokojna muzyka).

Magnetofon

Scenariusz 3

Doskonalenie techniki czytania ze zrozumieniem

Lp.

Rodzaj ćwiczenia

Cel ćwiczenia

Przebieg ćwiczenia

Pomoce

1

Zabawa ze śpiewem w kole przy piosence „Labado”

Zintegrowanie grupy

Dzieci śpiewając piosenkę pokazują wszystkie części ciała za prowadzącą.

2

Dobieranie par jednakowych obrazków

Ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej

Prowadząca daje dzieciom kilka par obrazków i poleca, by ułożyły po dwa jednakowe razem. Po wykonaniu zadania dziecko nazywa przedmioty znajdujące się na obrazkach.

10 par obrazków.

3

Czytanie ze zrozumieniem

Doskonalenie techniki czytania i rozumienia tekstu

Dziecko otrzymuje tekst, w którym wyrazy w zdaniu są połączone. Zadaniem dziecka jest czytać i oddzielać je pionową kreską. Po przeczytaniu tekstu uczeń odpowiada na na pytania

Tekst do czytania z załączonymi pytaniami. WładnyjasnyranekKasiaiMichałwybralisiędoparku.Rosnątamlipybukidębyiklony.Dziecizobaczyływieórkęijeża.

1.Gdzie wybrał się Michał z Kasią? 2.Jakie drzewa rosną w parku ? 3.Co dzieci zobaczyły w parku ?

4

Rymowanki

Ćwiczenie słuchu fonematycznego

N-el podaje wyrazy a dzieci dopowiadają wyrazy rymujące się

5

Pisanie ze słuchu

Sprawdzian umiejętności pisania ze słuchu

N-el dyktuje tekst uprzednio czytany,dzieci piszą ze słuchu. Wspólne sprawdzenie i wykrycie błędów, uzasadnienie poprawnej pisowni, poprawa błędów.

Tekst

6

Zabawa co się zmieniło?

Ćwiczenie percepcji wzrokowej

Na stole ułożone są różne przedmioty. Jeden przedmiot chowamy- dzieci odgadują (powtarzamy zabawę)

7

Układanki

Układanie układów przestrzennych

Dzieci układają konstrukcje z zapałek

Zapałki, plansze z gotowymi wzorami

8

Wystukiwanie rytmu piosenki: „Kolorowe kredki

Usprawnienie koordynacji słuchowo- ruchowej.

N-ka razem z dziećmi śpiewa i jednocześnie wystukuje rytm piosenki.

Bębenek

Scenariusz 4

Analiza i synteza zdań. Ćwiczenia utrwalające czytanie płynne i poprawne oraz pisownię wyrazów z „rz”

Lp.

Rodzaj ćwiczenia

Cel ćwiczenia

Przebieg ćwiczenia

Pomoce

1

Wskazanie wyg Wskazanie wygranego na pianinie rytmu

Usprawnienie percepcji słuchowej

Dzieci odwrócone tyłem do pianina, słuchają wystukiwanego rytmu, następnie każde dziecko wskazuje jaki to układ.

Pianino, plansza z zapisem rytmu.

2

Ustalenie kolejności zdarzeń w bajce pt. „Kopciuszek”

Kształcenie logicznego myślenia, koncentracji uwagi, bogacenie zasobu słownictwa na podstawie wypowiedzi na temat bajki

Każde dziecko otrzymuje inny obrazek - zadaniem jest określenie, jakiego zdarzenia w bajce dotyczy; umieszczenie obrazka na tablicy; wspólne ustalenie kolejności zdarzeń (ułożenie obrazków wg kolejności ; Układanie zdań o obrazkach.

Obrazki

3

Analiza i synteza zdania do ułożonego obrazka

Usprawnienie funkcji wzrokowo - słuchowej i ruchowej.

N-el wymawia zdanie, dzieci liczą wyrazy, rysując schemat wg wzoru; ------------- zdanie

-------------- wyrazy

................... sylaby, czytanie zdania napisanego na pasku papieru; sprawdzenie liczby wyrazów ze schematem; odwrócenie kartki; powtórzenie zdania; napisanie zdania z pamięci; sprawdzenie z wzorem.

Zdanie, kartki, długopisy.

4

Zamalowywanie obrazków konturowych

Ćwiczenie usprawniające funkcje graficzno - motoryczne

Dziecko zamalowuje obrazek kredkami przedstawiający scenkę z bajki o „Kopciuszku'.

Obrazki, Kredki

5

Śpiewanie piosenki z akompaniamentem instrumentów

Relaksacja, usprawnienie koordynacji słuchowo - ruchowej

Dzieci śpiewają piosenkę maszerując w miejscu i przygrywając na dowolnie wybranych instrumentach perkusyjnych

Instrumenty perkusyjne

6

Wyszukiwanie w zdaniach zbędnych wyrazów

Doskonalenie cichego czytania ze zrozumieniem, logicznego myślenia, usprawnienie pamięci wzrokowej, usprawnienie manualne.

Każde dziecko otrzymuje 4 zdania . 1 Rzeka płynie za do morza. 2. Na rzece rośnie stoi most. 3.Orzechy laskowe rosną na wietrze leszczynie. 4. Nad w lesie rosną grzyby i pomarańcze.

Rozsypanka zdaniowa, tekst.

7

Zabawy z piłką.

Usprawnienie motoryki, ćw. zręcznościowe.

Dzieci bawią się piłkami przy muzyce, rzucają , toczą, odbijają , na przerwę w muzyce siadają w siadzie skrzyżnym.

Piłki, magnetofon.

8

Uzupełnianie luk w zdaniu.

Utrwalenie pisowni „rz”, doskonalenie percepcji wzrokowej,

N-el poleca uzupełnić w tekście wyrazy zawierające „rz” lub tylko pojedyncze litery w zależności..

Tekst z lukami.

Scenariusz 5

Usprawnienie motoryki rąk ze zwróceniem uwagi na rękę prawą

Lp.

Rodzaj ćwiczenia

Cel ćwiczenia

Przebieg ćwiczenia

Pomoce

1

Kalkowanie.

Usprawnienie poziomu graficznego.

Zadaniem uczniów jest przekalkować wzór i samodzielnie podpisać obrazek literami z ruchomego alfabetu.

Wzór do kalkowania `wazon z kwiatami”, ołówek, papier, ruchomy alfabet

2

Składanie obrazka z części.

Kształtowanie analizy i syntezy wzrokowej.

N-el poleca dziecku ułożyć obrazek według wzoru.

Obrazek przedstawiający zabawy dzieci na śniegu.

3

Nawlekanie - kolorowe korale.

Usprawnienie manualne i prawidłowe rozróżnianie kolorów- rozwój analizy wzrokowej.

Według wzoru dzieci nawlekają kolorowy makaron na żyłkę z uwzględnieniem kolorów.

Żyłki, kolorowy makaron.

4

Ćwiczenia ruchowe.

Doskonalenie reakcji na zmieniający się rytm.

Reagowanie na zmieniający się rytm muzyki odpowiednimi czynnościami ruchowymi: marszem biegiem, podskokami.

Magnetofon

5

Układanie obrazków po prawej i lewej stronie.

Ćwiczenie orientacji przestrzennej.

Dzieci maja komplety obrazków, układają je po prawej i po lewej stronie na zasadzie kto pierwszy i bez błędów.

4 komplety obrazków związany z tematyką wakacyjną.

6

Gra zespołowa „Paleta”

Przestrzeganie reguł podczas gry, koordynacji wzrokowo - ruchowej.

Dzieci otrzymują „Palete”-same decydują o wyborze gry, n-el przypomina zasady.

Jeden komplet gry.

7

Wesoły tor przeszkód.

Ćwiczenie orientacji przestrzennej, koordynacji słuchowo - ruchowej.

Na wytyczonej przestrzeni dzieci ustawiają z n-lem przeszkody. Następnie pokonują przeszkody.

Przedmioty znajdujące się w sali.

8

Wyjaśnienie pracy domowej

Doskonalenie techniki czytania.

N-el rozdaje koperty w których znajduje się zadanie domowe. Tłumaczy również . że polecenie zapisano na osobnej kartce.

Dla każdego ucznia po jednym tekście wraz z napisanym poleceniem.

Scenariusz 6

Ćwiczenia w czytaniu, utrwalenie obrazu graficznego sylab dwuliterowych otwartych

Lp.

Rodzaj ćwiczenia

Cel ćwiczenia

Przebieg ćwiczenia

Pomoce

1

Odczytywanie samogłosek z kostki.

Utrwalenie znajomości obrazu graficznego głosek, rozwijanie percepcji słuchowej.

Dzieci w siadzie skrzyżnym toczą do siebie kostkę z nalepionymi samogłoskami - podają wyraz, w którym znajdzie się wyrzucona kostką samogłoska.

Kostka z nalepionymi samogłoskami

2

Rozpoznawanie liter przez obwodzenie palcami.

Usprawnienie kompensacyjnego kanału informacji za pomocą dotyku.

Dziecko z zamkniętymi oczami wybiera z worka plastikowe litery, obwodzi palcami rozpoznaje kształt i wypowiada daną literę.

Szablony liter plastikowych

3

Tworzenie sylab otwartych z różnymi spółgłoskami.

Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowo - słuchowej, nabywanie umiejętności wyodrębniania samogłoski na końcu sylaby.

Nauczyciel poleca wybrać z alfabetu ruchomego dowolną spółgłoskę, którą dziecko dokłada po lewej stronie rzędu samogłosek, tworząc sylaby otwarte, odczytuje je kolejno dziecko tworzy jej wzorzec na tablicy.

Alfabet ruchomy, tablica magnetyczna, litery

4

Pisanie, samodzielne rozwiązywanie krzyżówki.

Ćwiczenie kształcące: - percepcję słuchową

-poprawny zapis wyrazów.

Dzieci słuchają opisowej charakterystyki hasła krzyżówki. Podają jednowyrazowe określenie i wpisują w odpowiednie kratki krzyżówki. N - el sprawdza poprawność rozwiązania i wpisu.

Krzyżówka

0x08 graphic
0x01 graphic

  1. Inaczej ogrodzenie

  2. Wysłany do kolegi

  3. Wyświetla się na nim filmy

  4. Można tam zobaczyć tresurę zwierząt

  5. Koleżanka Oli

  6. Łapie myszy

5

Kreskowanie konturu obrazka.

Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej.

Dziecko kreskami wypełnia obrazek.

Kartki z konturami obrazków

6

Tworzenie wyrazów trzysylabowych.

Wyrabianie płynności i percepcji ruchów.

N- el poleca ułożyć wyraz trzysylabowy, pierwsze dziecko kładzie sylabę, pozostałe dokładają tak by powstał wyraz , odczytują powstały wyraz..

Zestaw kart z sylabami dwuliterowymi otwartymi

7

Zabawy z gazetami przy muzyce.

Rozwijanie sprawności manualnych rąk, rozwijanie wyobraźni, pomysłowości.

Dzieci według własnego pomysłu tworzą stroje karnawałowe.

Gazety

Opracowała: mgr Elżbieta Awsiukiewicz


