Turbo Pascal pętla for Monika


Konspekt do lekcji informatyki

Prowadzący: Monika Zaręba

Klasa: II

Szkoła: V Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

Temat lekcji: Instrukcja pętli for. Ćwiczenia z zastosowaniem instrukcji pętli for.

Temat lekcji poprzedniej: Wypisywanie informacji na ekranie z wykorzystaniem instrukcji writeln i readln.

Czas trwania lekcji: 45 min.

Data: 19.XI.1999r.

Uczeń powinien:

Cele lekcji:

Metody nauczania: metody oparte na słowie (podające) i czynnościach praktycznych.

Środki dydaktyczne: komputery, program Turbo Pascal(dostępna wersja), tablica, flamaster, pomoce dydaktyczne w postaci wydrukowanych, gotowych programów.

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

0x08 graphic
0x08 graphic
1.Czynności organizacyjne

  • sprawdzenie obecności,

  • uruchomienie komputerów.

2. Podanie tematu lekcji bieżącej:

Instrukcja pętli for. Ćwiczenia z zastosowaniem instrukcji pętli for.

3.Powtórzenie wiadomości dotyczących z poprzednich lekcji dotyczących konstruowania programów w języku Turbo Pascal.

4. Nawiązanie do tematu lekcji bieżącej.

  1. Wprowadzenie ogólnych informacji dotyczących pętli „for”

W języku Turbo Pascal instrukcja pętli „for” ma 0x08 graphic
postać:

For zmienna:= war_początkowa to war_końcowa do

Instrukcja

Lub

For zmienna:= war_końcowa downto war_pocz do

Instrukcja.

Zmienna nosi nazwę zmiennej sterującej i musi być typu porządkowego(całkowitego, znakowego, logicznego).

Instrukcja „for” używana jest w przypadku, kiedy z góry można określić liczbę powtórzeń.

  1. Część praktyczna lekcji - ćwiczenia z zastosowaniem instrukcji pętli „for”

  • Zadanie problemu:

Napisz program obliczający sumę pięciu liczb z wykorzystaniem pętli „for”.

Podanie rozwiązania zadania w formie schematu blokowego na tablicy:

Podanie gotowego programu i jego analiza.

Program suma_5_liczb;

uses crt;

var

i,licz,suma:integer;

begin

clrscr;

writeln(`Wprowadź 5 liczb całkowitych');

for i:=1 to 5 do

begin

readln(licz);

suma:=suma+licz;

end;

writeln(`Suma liczb wynosi:',suma);

readln;

end.

  • Rozdanie uczniom wydrukowanego przykładowego programu z zastosowaniem instrukcji pętli „for” i grafiki.

Program grafika;

uses crt;

var

i:integer;

begin

clrscr;

writeln(`TextBackground');

for i:=1 to 16 do

begin

TextBackground(i);

Writeln(`Cześć',i,'');

end;

readln;

end.

Analiza programu i próby jego modyfikacji.

Program grafika2;

uses crt;

var

i:integer;

begin

clrscr;

randomize;

writeln(`TextBackground');

for i:=1 to 16 do

begin

TextBackground(i);

Writeln(`Cześć',i,random(7));

end;

readln;

end.

  • Zadanie problemu:

Napisz program drukujący alfabet od Z do A.

(rozwiązywanie problemu wspólnie z uczniami).

Program alfabet;

Uses crt;

Var

i:char;

begin

clrscr;

for i:='Z' downto `A' do

write(i);

readln;

end.

6. Zadanie pracy domowej.

Proszę napisać program, który wyświetla alfabet od A do Z.

5.Podsumowanie lekcji bieżącej:

  • Jaką postać może przyjąć instrukcja pętli „for”?

  • Kiedy stosujemy instrukcję „for”'?

Uczniowie zajmują miejsca przy komputerach i uruchamiają je.

Uczniowie zapisują temat lekcji.

Uczniowie wspólnie z nauczycielem przypominają wiadomości z lekcji poprzednich.

Uczniowie notują zadanie.

Uczniowie z nauczycielem rozwiązują graficznie zadany problem.

Uczniowie przepisują program, kompilują go i uruchamiają.

Uczniowie przepisują program, kompilują i uruchamiają go.

Uczniowie podejmują próby modyfikacji napisanego programu.

Uczniowie próbują wspólnie z nauczycielem rozwiązać zadany problem.

Uczniowie notują zadaną pracę domową.

Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Własne spostrzeżenia i uwagi:

Lekcję przeprowadziłam zgodnie z konspektem. Zaobserwowałam, że jest kilka osób, którym programowanie w języku Turbo Pascal nie sprawia większych trudności, jest jednak wielu uczniów, którzy mają z tym poważne problemy. Kilka osób ma duże problemy z pisaniem, co powoduje duże opóźnienie w stosunku do grupy. Uczniowie mimo tego, że po raz pierwszy spotkali się z pętlą w języku Pascal chętnie uczestniczyli w lekcji i podawali trafne propozycje. Aktywność uczniów została nagrodzona.

Jako prowadząca tą lekcję miałabym do życzenia, aby w tej pracowni były dwie tablice. Usprawniłoby to przebieg lekcji i umożliwiło większą czytelność.

1

4

Suma:Suma+licz

STOP

Pisz:suma

nie

Licznik

<=5

Licznik:=licznik+1

Czytaj:licz

START

tak


