JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM
SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI
Opracowała: Bożena Pieńkowska
Grupa wiekowa- 3,4- latki
Cele ogólne:
kształtowanie więzi uczuciowej z rodziną,
prezentowanie własnych umiejętności (wiersze, piosenki,),
uczestnictwo w zabawach zespołowych, zbiorowych dających możliwość obserwowania siebie na tle innych i budowania obrazu własnego „ja”.
Cele operacyjne:
Dziecko zna, umie i potrafi:
zaprezentować swoje umiejętności,
współdziałać w planowaniu, przygotowaniu i przebiegu uroczystości przedszkolnej,
recytować wiersze i śpiewać piosenki,
rozwiązywać zagadki,
prawidłowo wyszukać zapis globalny swojego imienia,
uważnie słuchać, rozumieć oraz wykonywać polecenia nauczyciela,
wyrazić swoje uczucia najbliższym- rodzicom.
Metody:
czynne, słowne, aktywizujące
Środki dydaktyczne:
scenografia,
upominki wykonane przez dzieci
magnetofon, płyty z nagraniami piosenek
znaki uśmiechniętej i smutnej buzi
dyplomy
listki z imionami dzieci
list od Wietrzyka Psotnika
Przebieg uroczystości:
I. 1. Powitanie gości
2. Piosenka Jestem sobie przedszkolaczek
Jestem sobie przedszkolaczek,
Nie grymaszę i nie płaczę,
Na bębenku marsza gram,
Ram tam tam, ram tam tam.
Mamy tu zabawek wiele,
Razem bawić się weselej,
Bo kolegów dobrych mam,
Ram tam tam, ram tam tam.
Mamy klocki, kredki, farby,
To są nasze wspólne skarby,
Bardzo dobrze tutaj nam,
Ram tam tam, ram tam tam.
Kto jest beksą i mazgajem,
Ten się do nas nie nadaje,
Niechaj w domu siedzi sam,
Ram tam tam, ram tam tam.
3. Wiersz Powitanie
My jesteśmy przedszkolacy,
Wszyscy mili, ładni tacy.
Chcemy pięknie Was powitać,
Opowiedzieć, co tu słychać.
Teraz pora na występy,
Każdy dzieciak dziś przejęty.
Mili Państwo posłuchajcie,
Oklaskami nagradzajcie.
4. Piosenka Kotek Puszek
Kotek Puszek z czarną łatką
Dziś w przedszkolu był z Agatką
A z kieszeni u fartuszka
Wyglądały małe uszka.
Nagle ruszył się fartuszek,
Na podłogę skoczył Puszek.
Teraz kotku będziesz z nami
My już ciebie nie oddamy.
5. Wiersz pt. Pasowanie na przedszkolaka
Idzie sobie przedszkolaczek
śpiewa, tańczy, no i skacze.
Dziś też powód ma do śmiania,
bo to dzień jest do pasowania.
II. Część :
1. Odczytanie listu od Wietrzyka Psotnika- podanie dzieciom oraz rodzicom zadań do wykonania.
Nauczyciel: Popisywać się będą dzieci, zaś państwo oceniać ich umiejętności. Po każdym wykonaniu przez dzieci zadania poproszę o ocenę:
Jeżeli będziecie państwo zdania, że dobrze zostało wykonane zadanie to wówczas proszę o podniesienie „uśmiechniętej buzi” oraz o okrzyk: „ale fe, ale fe, ale fenomenalnie, fantastycznie, no i fajnie !” Jeżeli jednak nie będziecie państwo zadowoleni z występu dzieci należy podnieść do góry „smutną buzię” i powiedzieć: „Oj, nie, nie-
List od Wietrzyka Psotnika
Wiatr Psotnik 23.11.2006r.
Hej Przedszkolacy !
Serdecznie Was pozdrawiam.
Często zaglądam przez okno do Waszego Przedszkola
i widzę jak miło spędzacie czas przy nauce i zabawie.
Bardzo podoba mi się jak śpiewacie
moją ulubioną piosenkę o wietrzyku.
Ale, teraz mam dla Was zadania do wykonania, które potrafi wykonać
WZOROWY PRZEDSZKOLAK
Wierzę ,że Wam się uda.
Życzę powodzenia.
Wiatr Psotnik
W zielonej kopercie znajdują się kolorowe listki podpisane Waszymi imionami- każdy z Was odszuka liść ze swoim imieniem, kto znajdzie pokaże rodzicom i przyklei ma gałązce drzewa.
Proszę rodziców o ocenę zadania.
W czerwonej kopercie znajduje się wykaz umiejętności, którymi powinien wykazać się
WZOROWY PRZEDSZKOLAK
1. Umiejętność
- przedszkolak potrafi zaśpiewać piosenkę - dzieci śpiewają piosenkę Wiatr Psotnik
I. Wiatr zapukał w okno do dzieci:
Halo, hej maluchy, jak leci?
Nie chce mi się biegać po polach,
przyjdę do waszego przedszkola.
Ref.: Nie! Nie! Nie!
Wietrzyku psotniku,
masz chmurki przegonić,
utulić sarenki w lesie,
kałuże osuszyć i liście posprzątać,
bez ciebie cóż zrobi jesień!
II. A ja chcę rozkręcić zabawki
albo rozkołysać huśtawki.
Wolę dmuchać w trąbki, piszczałki,
zbudzić wasze misie i lalki.....
Ref.: Nie! Nie! Nie!......
Proszę rodziców o ocenę zadania.
2. Umiejętność
- przedszkolak potrafi recytować wiersz - Irena Suchorzewska „Mam trzy lata”)
Mam trzy lata , trzy i pół,
Brodą sięgam ponad stół.
Do przedszkola chodzę z workiem
I mam znaczek z muchomorkiem.
Pantofelki ładnie zmieniam,
Myję ręce do jedzenia.
Zjadam wszystko z talerzyka,
Tańczę, kiedy gra muzyka.
Umiem wierszyk o koteczku,
O tchórzliwym koziołeczku
I o piesku, co był w polu,
Nauczyłam się w przedszkolu.
Proszę rodziców o ocenę zadania.
3. Umiejętność
- przedszkolak potrafi się gimnastykować (piosenka Głowa, ramiona)
Ach, gimnastyka, dobra sprawa,
Dla nas wszystkich to zabawa.
Ręce w górę i w przód, i w bok,
Skłon do przodu, w górę skok.
Głowa, ramiona, kolana, pięty,
Kolana, pięty, kolana, pięty.
Głowa, ramiona, kolana, pięty, (x2)
Oczy, uszy, usta, nos!
Proszę rodziców o ocenę zadania.
4. Umiejętność - przedszkolak potrafi rozwiązywać zagadki
Ma krótkie nóżki i mały ryjek,
Chociaż ma igły, nigdy nie szyje.
Recytacja wiersza D. Gellner „Kolczasty jeżyk”
To jest jeżyk.
Mały jeżyk.
Jeżyk z kolców ma kołnierzyk.
Z kolców płaszczyk,
z kolców szalik,
tylko nosek jak koralik.
Patrzcie!
Jeżyk wlazł pod krzaczek i kolczasty zdjął plecaczek.
A z plecaczka
raz, dwa, trzy -
wyjął trzy kolczaste sny!
Proszę rodziców o ocenę zadania.
5. Umiejętność - przedszkolak jest samodzielny
- przedszkolak sprząta po sobie zabawki
( nauczyciel wysypuje na środek sali różne zabawki - dzieci wybierają dowolną zabawkę i odkładają na właściwe miejsce w sali).
- potrafi się ubrać - każde dziecko szuka swojej czapki i ubiera ją,
- potrafi samodzielnie jeść - przedszkolak częstuje się i zjada ciastko.
Proszę rodziców o ocenę zadania
6. Zadanie dla rodziców - potrafią śpiewać
- piosenka Nasze przedszkole (rozdanie kartek ze słowami piosenki ). Proszę dzieci o ocenę: „ale fe, ale fe, ale fenomenalnie, fantastycznie, no i fajnie !”
7. Umiejętność
- każdy przedszkolak kocha swoich rodziców - dziecko wręcza rodzicom upominek oraz laurkę.
Podsumowanie zadań wykonanych przez dzieci
Czy przedszkolaki zdały swój pierwszy egzamin i będą mogły złożyć ślubowanie? Na to pytanie poproszę o odpowiedź naszych szanownych gości, którzy bardzo uważnie przyglądali się i słuchali Was.
Proszę o zabranie głosu:
P. Dyrektor
przewodniczącej Rady Rodziców
8. Uroczysta przysięga przedszkolaków:
Jestem przedszkolakiem dzielnym, zawsze uśmiechniętym.
Będę słuchał swoje panie
I zjadał całe śniadanie.
Będę dbał o zabawki, książki i kwiaty,
aby nasz świat był piękny i bogaty.
Będę grzecznie się bawił i pilnie uczył,
Żeby rodziców nie zasmucić.
9. Akt ślubowania - pasowanie przez P. Dyrektor
- złożenie przez dzieci odcisku palca na karcie kroniki.
- wręczenie dyplomu, upominku.
IV. Zakończenie
Dziękuję wszystkim za aktywny udział w dzisiejszej uroczystości.
Wspólny poczęstunek dzieci, gości oraz rodziców.