Scenariusz zajęć na godzinę wychowawczą
Zajęcia przeprowadzone w formie konkursu klasowego
Cele:
Kształtowanie umiejętności podejmowania rozsądnych decyzji w sytuacji przemocy, zrozumienie potrzeby udzielania pomocy innym
Kształtowanie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania dobrych kontaktów z innymi
Wzmacnianie poczucia kontroli nad otoczeniem i swoim życiem
Zdobycie wiedzy o instytucjach udzielających pomocy w sytuacjach konfliktu
Uwrażliwienie uczniów na uczucia innych
Uczestnicy:
Drużyna A
Drużyna B
Drużyna C
Drużyna D
(skład 3-osobowych drużyn ustalony na drodze losowania, pozostali uczniowie przygotowywali scenki i oceniają drużyny)
PRZEBIEG:
Losowanie miejsc przez drużyny - kolejność udzielania odpowiedzi, wyjaśnienie zasad rywalizacji.
Zadanie 1.
Co to jest przemoc? - wszystkie drużyny odpowiadają na pytanie, odpowiedzi zapisują na tabliczkach.
0 - 2 punkty
Zadanie 2.
Dlaczego ktoś jest agresywny i stosuje przemoc? - wymieńcie powody przemocy. - wszystkie drużyny odpowiadają na pytanie, odpowiedzi zapisują na tabliczkach.
0 - 2 punkty
Zadanie 3.
Pogrupujcie odpowiednio przejawy przemocy. Z podanych niżej wybierzcie przejawy przemocy fizycznej i słownej:
szarpanie, przezywanie, odrzucanie, izolowanie, krzyk, kopanie, bicie, potrząsanie, psychiczne znęcanie się, ośmieszanie, poniżanie
Przemoc fizyczna |
Przemoc słowna |
|
|
0 - 4 punkty
Zadanie 4.
Jakie szkody powoduje przemoc? - wszystkie drużyny odpowiadają na pytanie, odpowiedzi zapisują na tabliczkach.
0 - 2 punkty
Zadanie 5.
Zapoznajcie się z przedstawionymi scenkami i odpowiedzcie na pytania:
jak czuje się osoba poszkodowana?
Dlaczego te osoby użyły przemocy?
Jak powinieneś się zachować?
Każda drużyna losuje scenkę.
0 - 4 punkty
Scenka A:
Na boisku szkolnym, podczas przerwy podchodzą do ciebie dwaj starsi chłopcy i popychając cię mówią, abyś dał im pieniądze.
Scenka B:
Trzy osoby niszczą twój plecak w szatni. Wokół jest pełno uczniów.
Scenka C:
Ktoś próbuje wepchnąć się przed tobą do sklepiku szkolnego, popycha cię.
Scenka D:
W szkolnej ubikacji dwóch chłopców zmusza cię do zapalenia papierosa, grożą ci pobiciem.
Scenka E:
Słyszysz, jak Jacek i Maciek postanawiają „dać nauczkę” jednemu chłopcu. Chcą to zrobić po lekcjach.
Zadanie 6:
Pogrupujcie pojęcia kojarzące się z godnością człowieka lub jej naruszaniem: honor, hańba, cześć, zniewaga, dobre imię, ubliżenie, szacunek, poważanie, poniżenie, upokorzenie.
0 - 3 punkty
Zadanie 7:
Kto może mi pomóc jeśli jestem krzywdzony/a? - wszystkie drużyny odpowiadają na pytanie, odpowiedzi zapisują na tabliczkach.
0 - 2 punkty
Podsumowanie wyników i wyłonienie zwycięskiej drużyny.
Wszyscy otrzymują symboliczne nagrody i plakietki „NIE STOSUJĘ PRZEMOCY”
1