Scenariusz zajęć dla przedszkola
Temat: Wędrujemy po naszym kraju.
Czas trwania: 3 godz
Cele ogólne:
- prawidłowe nazywanie najdłuższej rzeki; nazywanie wybranych miast, które leżą nad Wisłą,
- rozwijanie umiejętności konstruowania gry planszowej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- nazywa najdłuższą rzekę w Polsce oraz wybrane miasta, które nad nią leżą,
- tworzy w zespole grę planszową.
Środki dydaktyczne:
Wiersze J.Kiersta Od gór do morza, J.Laskowskiego Syrenka, refren piosenki Nasza Wisła, fragmenty utworu A. Świerczyńskiej Jak Krak zbudował Kraków,nagrania: odgłosów przyrody, hejnału krakowskiego, instrumenty perkusyjne, materiały, które wydają dźwięki poprzez poruszanie nimi,
- połówka łupin orzecha włoskiego, plastelina, wykałaczki, prostokąty z kolorowego papieru, flamastry, kontur mapy Polski, kawałek niebieskiej wstążeczki, sylwety łódeczek, skakanki, ilustracje przedstawiające: odwiedzane miasta ( Kraków, Warszawę, Toruń, Gdańsk), warszawską Syrenkę, pomnik M.Kopernika w Toruniu,, widokówki przedstawiające Pałac Kultury i Nauki, Klocki, obrazki pierników, kawałki sznurka, szary papier, kolorowe kwadraty, klej, zakrętki do słoików, folia samoprzylepna, nożyczki, kostki do gry, napisy: start, meta, flamastry, karta pracy cz.1,nr21.
PRZEBIEG DNIA:
I
Ćwiczenia słuchowe.
Nauczyciel mówi słowa bez pierwszej głoski. Dzieci podają całe słowa. Np. ok.,orba,orebka,nanas,anki,iś,alka,ózek,samochód itd. (sok, torba, torebka, ananas, sanki, miś, lalka, wózek, samochód.)
Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze – słuchanie odgłosów przyrody np. szumu fal, owiec beczących na hali, wiejącego w górach wiatru, brzęczenia pszczół, rechotu żab, cykania świerszczy, szumu drzew w lesie, naśladowanie ich głosem. Tworzenie dźwięków( na instrumentach perkusyjnych oraz z wykorzystaniem klocków, torebek foliowych, tektury falistej, gazet) ilustrujących naśladowane głosem różne wakacyjne odgłosy. Próba tworzenia w zespołach wakacyjnej muzyki, układanie do niej krótkich opisów.
Wykonanie łódeczek.
Do łupiny z połówki orzecha włoskiego dzieci wkładają kulkę plasteliny, a w niej osadzają wykałaczkę z papierowym żaglem, ozdobionym flamastrami według własnych pomysłów (żagiel to kolorowy prostokąt przebity wykałaczką przez środek przez środek w dwóch miejscach).
II
Zapoznanie z największa polską rzeką, przybliżenie najbardziej znanych miast leżących nad Wisłą ( według książki Sto pomysłów zabaw i zajęć z „Domowego Przedszkola”).
Słuchanie wiersza J. Kiersta Od gór do morza.
Nauczyciel proponuje dzieciom podróż największą polską rzeką. Podaje jej nazwę z podziałem na głoski – dzieci odgadują. Wyjaśnia również, dlaczego w i części dnia wykonały wały łódeczki 9 ponieważ będą podróżować po wodzie). Nauczyciel pokazuje dzieciom kontur mapy Polski, na którym zaznaczona jest Wisła od źródeł, aż do Bałtyku. Pokazuje, gdzie Wisła bierze początek, i wodzi palcem po jej drodze, recytując wiersz J. Kiersta Od gór do morza. (Podczas wędrówki nauczyciel podaje dzieciom informacje na temat odwiedzanych miejsc).
Wisła wypływa z Góry Baraniej
I płynie, płynie niepowstrzymanie.
Płynąc pochłania w wody swe szare
Sołę i Skawę,
San, Bug i Narew.
Przeróżne miasta opływa, nucąc:
Kraków, Warszawę, Toruń i Grudziądz.
Spójrzcie na mapę. Ma kształt litery S.
Rozmowa na temat wiersza.
- Skąd wypływa Wisła? Jakie miasta opływa?
- Gdzie kończy swój bieg? Kształt jakiej litery przypomina?
3. Zaznaczanie Wisły na mapie przez przypięcie niebieskiej wstążeczki. Zaznaczanie jej źródeł przez przypięcie w tym miejscu sylwety papierowej łódeczki. Rysowanie w powietrzu kształtu biegu Wisły z rytmicznym wypowiadaniem słów: Płynie Wisła, płynie od gór aż do morza.
4. Zabawa przy piosence Nasza Wisła.
Nauczyciel proponuje podróż łodzią, wykonaną z kilku związanych ze sobą skakanek, i poznanie większych miast, przez które przepływa Wisła. Dzieci wchodzą parami do środka łodzi i trzymając lewa lub prawa ręką za skakankę, poruszają się po Sali przy śpiewie przez nauczyciela refrenu piosenki Nasza Wisła (sł. B. Lewandowska, muz. F.Leszczyńska).
Wytrysła Wisła z gór, chciał ją zatrzymać bór.
Szumiały jej dzewa i ptak dla niej śpiewał, lecz zostawiła bór.
Szumiały jej drzewa i ptak dla niej śpiewał lecz zostawiła bór.
Płynie Wisła nasza Wisła, najpiękniejsza z polskich rzek.
Chce zatrzymać Wisłę Kraków, wyszedł na wiślany brzeg.
Zatrzymanie się przy ilustracji przedstawiającej Kraków.
Słuchanie hejnału krakowskiego. Naśladowanie gry na trabce, powtarzanie fragmentu hejnału wraz z nagraniem na sylabie tu, tu, tu…..
Słuchanie krótkiej legendy o smoku i Kraku na podstawie fragmentów utworu A. Świerszczyńskiej Jak Krak zbudował Kraków
Nad Wisłą góra wysoką, a koło góry pieczara,
W powietrzu błyszczy łeb smoka.
Ach! Jaka groźna poczwara!
Zbój z tego smoka nie lada, na wsie i drogi napada,
Porywa owce, jagnięta…
Czas zabić złego gada.
Ale kto zabić go pójdzie? – pytają ludzie (…)
Wtedy wybiegł a gromady
Pasterz Krak, bardzo blady,
I woła: - Słuchajcie ludzie z nad Wisły,
Bo dobre mam pomysły.
Trza skórę wziąć z owieczki,
Do środka siarkę wkładać
I smoły pół beczki.
Rzucę smokowi to jadło, by przed jaskinią padło.
Zjadł owce z siarką smok.
Oj, chwiejny jego krok.
Z pyska mu leci dym, niedobrze z nim.
Ogonem bije, syczy i wije.
Idzie do Wisły i wodę pije
Aż od picia pękł i padł bez życia.
Cieszą się ludziska, każdy Kraka ściska.
Wyklejanie Sylwetki smoka z kolorowych kulek z plasteliny według własnego pomysłu.
Zaznaczanie miejsca podróży łódeczką na mapie.
Oglądnie ilustracji przedstawiającej Warszawę.
Dzieci podróżują, słuchając refrenu piosenki, i zatrzymują się przy zasłoniętej ilustracji przedstawiającej Warszawę.
Płynie Wisła nasza Wisła, najpiękniejsza z polskich rzek.
Chce zatrzymać ją Warszawa, wyszła na wiślany brzeg.
Odsłanianie kolejnych fragmentów ilustracji przedstawiających warszawska syrenkę i odgadywanie co ona przedstawia. Określanie do jakiego miasta dopłynęły dzieci.
Układanie z klocków Pałacu Kultury (na podstawie widokówek).
Zaznaczanie łódeczka na mapie miejsca, w którym znajdują się dzieci.
Poruszanie się po sali przy refrenie piosenki.
Płynie Wisła nasza Wisła, najpiękniejsza z polskich rzek.
Chce zatrzymać ją Toruń, wyszedł na wiślany brzeg.
Zatrzymanie się przy ilustracji przedstawiającej Toruń, poinformowanie, z czego słynie to miasto na podstawie fragmentu wiersza W. Baldalskiej Toruńskie pierniki.
Piękne w Toruniu pieką pierniki.
Misterne formy z wonnego ciasta.
W piekarni ogień w piecu buzuje,
A w formie z ciasta – zamek wyrasta. (…)
Składanie w całość pomieszanych połówek obrazków pierników w różnych kształtach.
Degustowanie kawałków pierników, określanie wrażeń smakowych.
Kończenie zdania: pierniki są jak…
Zaznaczanie miejsca, w którym znajdują się dzieci.
Poruszanie się przy refrenie piosenki.
Płynie Wisła, nasza Wisła,
najpiękniejsza z polskich rzek.
Nic jej w drodze nie zatrzyma,
Bo już widać morski brzeg.
Zatrzymanie się przy ilustracji przedstawiającej port w Gdańsku z widokiem na morze.
Śpiewanie przez dzieci (na wymyślone melodie) tekstu:
Wisło, Wisło, skończyła swój bieg.
Wpadasz do Bałtyku, który wita Cię.
III
Otaczanie brązową pętla muszli (6) zieloną- piór (6). Porównywanie liczebności zbiorów bez liczenia, poprzez łączenie liniami w pary ich elementów, Kończenie rysowania szlaczków – karta pracy, cz.1, nr 21.
Zabawa orientacyjno – porządkowa Odszukaj swoja parę.
Dzieci maszerują po Sali w różnych kierunkach. Słychać dźwięk bębenka, biegają, wymijając się. Podczas przerwy musza odszukać swojego partnera i ponownie z nim maszerować. Co pewien czas dzieci tworzą nowe pary.