Sprawne komunikowanie się Konspekt WoS kl I gim

Wiedza o społeczeństwie


Konspekt

Klasa I



Temat: Sprawne komunikowanie się.



Główne zagadnienia lekcji:





  1. Cele lekcji:



  1. Ogólne:

  1. Wymienienie zasad prawidłowego komunikowania się.

  2. Wyjaśnienie jak słuchać aktywnie i czym wówczas należy się kierować.

  3. Przedstawienie różnic i przykładów komunikacji werbalnej i niewerbalnej.

  4. Uświadomienie uczniowi jak ważne jest wypowiadanie własnego zdania, a także jak radzić sobie ze stresem z tym wiązanym.

  5. Przedstawienie uczniom jak można rozwiązywać konflikty.

  6. Wytłumaczenie uczniowi na czym polegają postawy asertywne, pasywne oraz agresywne.



  1. Operacyjne:

Po zakończonych lekcjach uczeń potrafi:

  1. Wymienić zasady prawidłowego komunikowania się.

  2. Przedstawić jak należy słuchać aktywnie.

  3. Pokazać różnice między komunikacją werbalną a niewerbalną.

  4. Podać jak Radzic sobie ze stresem w momencie publicznych wystąpień czy wypowiadania własnego zdania.

  5. Przedstawić sposoby rozstrzygania konfliktów.

  6. Scharakteryzować postawy: asertywność, pasywność, agresja.

  1. Metody dydaktyczne

  1. Pogadanka

  2. Burza mózgów

  3. Praca w grupach

  4. Pantomima



  1. Środki dydaktyczne:

- Podręcznik do klasy I gimnazjum: Wiedza o społeczeństwie 1, E. Dobrzycka, K. Makara, OPERON, Gdynia, 2009



  1. Przebieg lekcji:



  1. Czynności porządkowe:

  1. Przywitanie praktykanta z uczniami

  2. Sprawdzanie obecności.



  1. Praktykant podaje temat lekcji: „Sprawne komunikowanie się”, zapisując go na tablicy i prosząc uczniów by zapisali go w zeszytach.

  2. Następnie przedstawia krótko czego będzie dotyczyła dzisiejsza lekcja.

  3. Na początku zajęć praktykant zadaje pytanie: Pamiętacie czym różnimy się od zwierząt? Gdy padnie odpowiedź: umiemy mówić, praktykant mówi jak wiele czasu ciągu dnia zajmuje komunikacja.

  4. Zadaje następnie pytanie: Jak można przekazywać sobie informacje? Gdy uczniowie podadzą odpowiedzi praktykant wprowadza pojęcia komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Zwraca się do uczniów czy znają różnice między owymi pojęciami. Gdy pojawiają się poprawne odpowiedzi, praktykant dodaje, że komunikacja niewerbalna to po prostu wszelkie gesty i mimika twarzy a werbalne to słowa.

  5. Pada kolejne pytanie: Kiedy pojawia się rozmowa? W monecie gdy pojawiają się w odpowiedzi pojęcia odbiorcy i nadawcy, praktykant zadaje kolejne pytanie: Jak nazywa się rozmowa dwóch osób? a następnie: A jak to gdy ktoś do nas mówi i nie oczekuje żadnych odpowiedzi? (pojęcia dialogu i monologu).

  6. W dalszej części lekcji praktykant zwraca uwagę na błędy i przeszkody w komunikacji (niezrozumienie przez rodziców, rodzeństwo, bariera językowa, różnice kulturowe).

  7. Kolejno praktykant zapisuje na tablicy najważniejsze elementy rozmowy podając jako najważniejsze mowę ciała, następnie ton głosu a na końcu słowa. Wyjaśnia dlaczego akurat taka kolejność.

  8. Następnie praktykant zadaje uczniom pytanie: Co według was składa się na aktywne słuchanie? Zapisuje odpowiedzi uczniów na tablicy i po zakończonej „burzy mózgów” prosi by uczniowie przepisali to co znajduje się na tablicy.

  9. Zadaje uczniom kolejne pytanie: jak radzicie sobie ze stresem? Po uzyskaniu odpowiedzi pojawia się kolejne pytanie: Kiedy głównie pojawia się trema? Gdy padnie odpowiedź: publiczne wystąpienie, praktykant zwraca także uwagę, iż stres pojawia się także w momencie wyrażania własnego zdania lub poglądów. Mówi również, że wyrażanie własnego zdania świadczy również o odwadze danej osoby.

  10. Zwraca również uwagę na zjawisko konfliktu w momencie gdy pojawiają się odmienne zdania. Pyta uczniów jak owe konflikty można rozwiązywać? (negocjacje, kompromis)

  11. Kolejno przechodzi do omówienia postaw asertywnej, pasywnej oraz agresywnej. Zwraca uwagę nad wpływami silniejszych jednostek na słabsze osoby.

  12. Na koniec lekcji praktykant dzieli klasę na 8 grup. Każda z nich ma przedstawić scenki związane z dzisiejszą lekcją:

a. Słowa, mimika i mowa ciała są sprzeczne.

b. Brak aktywnego słuchania.

c. Negocjacje

d. Kompromis

e. Stres i sposób w jaki sobie z nim poradzić.

f. Pasywność

g. Asertywność

h. Agresja



