Grzyby scenariusz

ategoria:

SCENARIUSZE ZAJĘĆ - OGÓLNE

Grupa wiekowa:

dzieci 4-letnie

Miesiąc (propozycja):

wrzesień


TEMAT: Na grzyby

Autor: Bożena Forma


OBSZAR EDUKACUJNY: Obszar edukacji matematycznej i przyrodniczej.
CELE OGÓLNE:
•   utrwalanie umiejętności posługiwania się liczebnikami,
•   tworzenie zbiorów i ich porównywanie,
•   poszerzenie wiedzy o grzybach.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
•   potrafi posługiwać się liczebnikami głównymi,
•   prawidłowo porównuje zbiory,
•   wzbogaciło wiadomości o grzybach.
METODA: słowna, czynna
FORMA: z całą grupą, indywidualna
POMOCE: grzyby wykonane przez dzieci na zajęciach, ilustracje przedstawiające grzyby.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Recytacja wiersza
Grzybobranie.

B. Forma: Grzybobranie

Idą dzieci z przedszkola
do lasu przez pola.
Pachną kwiaty na łąkach,
w górze słychać skowronka.

A na polach sianokosy,
kombajn tnie dojrzałe kłosy.
Dzieci raźnie maszerują
i piosenki wyśpiewują.

Nagle wchodzą do lasu
i nie robiąc hałasu,
jagody, grzyby zbierają,
uśmiech na ustach mają.

Patrzy Jasio pod krzaczek,
a tu rośnie maślaczek.
O! - krzyknęła Weronika -
mam pięknego borowika.

Nagle woła mała Ania:
- Spójrzcie! Jaka wielka kania.
Piotr w koszyku nie ma nic,
patrzy - a tu rośnie rydz.

Radość wielka wszytkich dzieci.
Liczą: jeden, drugi, trzeci...
Pełne grzybów kosze mają,
więc do domu powracają.

Grzybobranie się udało,
w kuchni pięknie zapachniało.
Zaraz grzyby wysuszymy,
zaprawimy, usmażymy.



2. Nawiązując do tekstu wiersza nauczycielka zadaje dzieciom pytania:
- Dokąd szły dzieci?
- Którędy szły dzieci?
- Co zobaczyły na polu?
- Co zbierały dzieci w lesie?
- Jakie grzyby zbierały dzieci?

Podczas omawiania poszczególnych grzybów prowadząca pokazuje grzyby wykonane na wcześniejszych zajęciach. Zwraca uwagę na ich charakterystyczne cechy.

3. W czterech obręczach rozłożonych na dywanie znajdują się różne gatunki wykonanych przez dzieci lub nauczycielkę grzybów. Wśród nich są też muchomory. Dzieci są podzielone na dwie grupy. W rytmie akompaniamentu, trzymając w rękach koszyczki, spacerują między obręczami. Na przerwę w muzyce zbierają do koszyczków różne grzyby, jednak nie więcej niż cztery.

4. Dzieci gromadzą się w półkolu przed prowadzącą. Każde wyciąga zawartość koszyka. Wspólnie dokonują przeliczenia "grzybów" w koszykach. Pośród grzybów znajdują się muchomory. Nauczycielka zwraca się do dzieci:
- Czy wszystkie grzyby, które mamy w koszyczkach są jadalne?
- Jak sie nazywa ten piękny grzyb?
Wskazuje muchomora, wyjaśnia dzieciom pojęcie: trujący. Tłumaczy, że nie wolno niszczyć żadnych grzybów, gdyż stanowią one ozdobę lasu i należy je zostawić.

5. Dzieci zajmują miejsca przy stolikach. Otrzymują ilustracje, które przedstawiają kontury grzybów. Następnie przeliczają ilość grzybów w każdym zbiorze i porównują zbiory ze sobą



