http://scholaris.pl/zasob/110004
SCENARIUSZ lekcji wychowania fizycznego
konkurs „Kibic na 6”
Prowadząca: Dorota Czernisz
CZĘŚĆ PIERWSZA
PLAN ORGANIZACYJNY
INFORMACJE WSTĘPNE:
Etap edukacyjny: gimnazjum
Rok nauczania: III klasa
Przedmiot nauczania: wychowanie fizyczne
Liczba uczniów: 12 ( grupa dziewcząt)
Czas trwania lekcji: 45 minut
Miejsce: sala gimnastyczna Gimnazjum nr 1 w Szprotawie(jeden sektor)
Temat lekcji: "Zagraj razem z nami w grę gimnazjalisty"
Cele lekcji :
- doskonalenie właściwego kibicowania i stosowania w praktyce zasady Fair Play;
- integracja uczennic;
- doskonalenie pracy w grupie;
- dobra zabawa.
Metody pracy stosowane podczas lekcji: metoda problemowa, ekspresyjna
Formy pracy: praca z planszą do gry, zabawy manualne, taniec, ćwiczenia i zadania ruchowe, ćwiczenia kreatywności, drama, test wiedzy o Gimnazjum.
Materiały dydaktyczne:
- duża kostka do gry zrobiona z kartonu obszyta materiałem;
- karteczki w dwóch kolorach do podziału na dwie drużyny (zielony i żółty);
- dwa pionki do gry zrobione z brystolu (zielony i żółty) ;
- wypisane zasady gry na szarym papierze ;
-piłka do kosza;
-6 hula-hop;
- 24 pompony;
- szarfy: 6 żółtych, 6 zielonych
- płyta z muzyką towarzyszącą w tle ;
- muzyka z polonezem ;
- plansza narysowana kredą;
- koperty z zadaniami ;
- flamastry;
- zdjęcie piłki do koszykówki i skakanki;
- hasła związane ze sportem napisane na cienkich paskach;
- pytania o Gimnazjum napisane na jednej kartce;
- dyplomy dla uczestników;
- szpilki, tablica do powieszenia plakatu;
- sprzęt nagłośnieniowy – magnetofon CD;
- obsługa sprzętu nagłośnieniowego.
Oprawa plastyczna: tablica z napisem „Zagraj razem z nami w grę gimnazjalisty”
Oprawa muzyczna: (muzyka w tle)
Szatnia, bufet: uczennice przebierają się w szatni.
Reklama, informacje: Uczestnicy zapraszani są do wzięcia udziału w grze przez nauczycielkę
Przebieg działań organizacyjnych:
Styczeń – przygotowanie scenariusza, przygotowanie sali, sprawdzenie posiadania/funkcjonowania wszystkich niezbędnych rekwizytów - ew. dokupienie brakujących rzeczy, próba, przeprowadzenie gry.
CZĘŚĆ DRUGA
STRUKTURA LEKCJI: PRZEBIEG DZIAŁAŃ związanych z realizacją scenariusza:
1/ Zaproszenie uczestników.
Nauczycielka zaprasza uczennice do wzięcia udziału w grze.
Każdy uczestnik losuje karteczkę z określonym kolorze i podąża dalej do sali gimnastycznej.
2/ Wprowadzenie.
Uczestnicy zbierają się w sali gimnastycznej.
Organizatorka wita uczestników:
Prowadząca: Witam wszystkie tu obecne uczestniczki gry. Za chwilę wszystko się wyjaśni. Cierpliwości. W trakcie naszej gry gimnazjalnej będziecie mogły sprawdzić się w różnych dziedzinach związanych nie tylko ze sportem w gimnazjum. Pamiętajcie o zasadzie Fair Play i właściwym kibicowaniu. Zostaniecie podzielone na dwie drużyny i zagramy razem w żywą grę planszową. Zapraszam Was do wspólnej zabawy!
3/ Podział uczestników.
Prowadzący: Proszę wszystkie uczestniczki naszej zabawy o ustawienie się w zespołach w zależności od koloru karteczki, którą wylosowałyście przed wejściem na salę. Karteczki są koloru zielonego i żółtego, na tej podstawie zostałyście przydzielone do grupy zielonej lub żółtej. Proszę odebrać szarfy, które zakładamy.
Uczennice wyciągają otrzymane wcześniej karteczki. Okazuje się, że to one decydują kto do jakiej drużyny należy. Kolory karteczek dzielą drużyny na zielonych i żółtych.
4/ Przywitanie uczestników.
Prowadzący: Zanim jednak przystąpimy do gry, wszyscy się przywitamy, podając sobie dłoń.
5/ Zasady gry.
Organizator przedstawia zasady gry:
Prowadzący:
Po wybraniu kapitana,
rzuci on kostką i położy w imieniu drużyny swojego pionka na
polu "start". Drużyna,
która wyrzuci więcej oczek rozpoczyna grę jako
pierwsza.
Po wyjściu z pola „start” gracze przesuwają
swoje pionki o tyle pól, ile oczek wyrzucą kostką.
Uczestnicy przesuwając pionki, mogą trafić na pola na których leżą koperty - pojedyncze lub podwójne. Oznaczają one zadania do wykonania.
Zadania dotyczą przeważnie obu drużyn i są opisane w kopertach, a odczytuje je organizator. Jeśli na danym polu są dwie koperty, a zadanie z koperty A było wykonane przez drużynę poprzednią, należy odczytać zadanie z koperty B.
Gra kończy się w momencie, gdy jedna z drużyn umieści swojego pionka na polu "META" i wykona ostatnie zadanie.
Prowadzący: A teraz proszę drużyny o wybór swojego kapitana i o okrzyki.
6/ Rozpoczęcie gry.
(drużyny wykorzystują szarfy, które mają)
Prowadzący: W ramach rozgrzewki przygotowałam dla was zadanie związane z kreatywnością i wyobraźnią. Waszym zadaniem jest stworzenie ze swoich szarf, wskazanego sprzętu sportowego . Proszę o wylosowanie kopert. Ten sprzęt sportowy znajduje się w naszej szkole i korzystacie z niego na lekcjach wychowania fizycznego. Na wykonanie zadania macie 1 minutę.
(po wykonaniu zadania przez drużyny)
Prowadzący: Proszę o brawa dla obu drużyn.
Prowadzący: A teraz zaczynamy grę. Proszę o wyrzucenie kostką grupy: zielonej/żółtej. Pamiętajcie, że pod każdym numerem na planszy kryje się zadanie.
Prowadzący: Przechodzimy do dalszej części naszej gry. Proszę o wyrzucenie kostką drużyny zielonej/żółtej.
Zadania na polach planszy:
1. Krążenie hula-hop całej drużyny przez 10 sekund.
2. Wykonajcie 10 pajacyków.
3. Wykonaj po 1 rzucie do kosza (dla każdej osoby z drużyny).
4. A) Taniec - drużyna w czasie 2 minut ma za zadnie wymyślić 5 figur i odtańczyć układ z pomponami do utworu muzycznego przygotowanego przez nauczyciela.
Prowadzący: Podczas prezentacji układów z pomponami proszę drużynę przeciwną o doping dla koleżanek. …. Brawa dla drużyn zielonej i żółtej!
B) Zagadka o Gimnazjum - Należy odpowiedzieć na pytanie dotyczące sportu szkolnego:
"Ile zawodniczek w piłce koszykowej znajduje się na boisku?" (odp.5)
Prowadzący: proszę o odpowiedź. Brawa dla drużyny za prawidłową odpowiedź.
Prowadzący: proszę drużynę zieloną/żółtą o wyrzucenie kostką
5. Hasła zagrzewające drużynę do gry. W czasie 2 minut drużyny mają za zadanie wymyśleć po jednym haśle zagrzewającym do gry drużynę przeciwną. Hasło zapisujemy na kartce.
Prowadzący: Po skończeniu zadania drużyna podnosi rękę do góry. Proszę drużyny o okrzyki haseł. Brawa dla uczestniczek za wykonanie zadania.
6. 1 pole do przodu
7. masz dodatkowy rzut kostką
8. to pole jest puste
9. 1 pole do tyłu
10. Zagadka o Gimnazjum- Należy odpowiedzieć na pytanie dotyczące sportu szkolnego:
A) Jak brzmią komendy startu niskiego? (Odp. „na miejsca, gotów, start”.)
B) Na jakiej wysokości zawieszona jest siatka do piłki siatkowej w gimnazjum dla dziewcząt? (Odp. 2m 24 cm.)
11. to pole jest puste
12. Wykonajcie żurawia - należy wytrzymać przez 3 sekundy
13. tracisz kolejkę
14. 1 pole do tyłu
15. to pole jest puste
16. 1 pole to przodu
17. Drama- przedstawienie bez użycia słów drużynie przeciwnej hasła związanego z kibicowaniem
A) (hasła do wyboru – „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, „Czy wygramy czy przegramy zawsze dobry humor mamy”)
B) (hasła do wyboru – „Sport nic nie kosztuje a kto go uprawia wiele zyskuje”, „3c nigdy nie podda się”)
Prowadzący: Drużyna ma za zadanie przedstawić, bez użycia słów, drużynie przeciwnej hasła związanego z kibicowaniem. Drużyna przeciwna próbuje odgadnąć hasło.
18. Zagadka o gimnazjum - Należy odpowiedzieć na pytanie dotyczące sportu szkolnego:
A) Wymień przynajmniej jedną zdolność motoryczną? (odp. szybkość)
B) Ile można zrobić kroków bez kozłowania piłki w piłce ręcznej? (odp.3)
19. to pole jest puste
20. META - Zadanie FINAŁOWE.
Prowadzący: A teraz proszę wszystkie uczestniczki o dobranie się w pary i wspólne wykonanie zadania finałowego, którym jest zatańczenie poloneza.
(po odtańczeniu poloneza) brawa dla wszystkich.
7/ Podsumowanie.
Obie
drużyny otrzymują dyplomy za udział w grze. Przedstawiciele
odbierają je.
Prowadzący:
Poprzez udział w naszej grze udowodniłyście, że zasługujecie na
to by stać się kibicem na 6. Wszystkim należą się ogromne brawa.
Proszę o wystąpienie kapitanów obu drużyn i
odebranie dyplomów. Na zakończenie obie drużyny proszę o okrzyki
i gromkie brawa dla drużyny przeciwnej.
Prowadzący: Dziękuję za udział w grze gimnazjalisty.
8/. Załączniki:
- zagadki o sporcie szkolnym w gimnazjum:
1. Ile zawodniczek w piłce koszykowej znajduje się na boisku?
2. Jak brzmią komendy startu niskiego?
3. Na jakiej wysokości zawieszona jest siatka do piłki siatkowej w gimnazjum dla dziewcząt?
4. Wymień przynajmniej jedną zdolność motoryczną?
5. Ile można zrobić kroków bez kozłowania piłki w piłce ręcznej?
- hasła do dramy:
1. „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, „Czy wygramy czy przegramy zawsze dobry humor mamy”
2. „Sport nic nie kosztuje a kto go uprawia wiele zyskuje”, „3c nigdy nie podda się”
- schemat gry planszowej;
9/. Ewaluacja:
- przeprowadzenie mini ankiety z pytaniami:
A). Czy podobała Ci się lekcja wychowania fizycznego w postaci gry?
TAK NIE
B).Czy zajęcia pomogły rozwinąć Twoje praktyczne umiejętności?
TAK NIE
c).Czy zajęcia poszerzyły Twoje zainteresowania?
TAK NIE
Opracowanie własne- Dorota Czernisz
Zespół Szkół nr 1 w Szprotawie