muzyczne litery Nazwy literowe dźwięków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKI DLA KLASY IV

Prowadzący: Teodozja Kulesza

Czas trwania: 45min

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10

TEMAT: Muzyczne litery. Nazwy literowe dźwięków.

Cel ogólny:

Pozanie nazw literowych dźwięków gamy

Cele szczegółowe:

Uczeń:

posługuje się literowymi nazwami dźwięków,

śpiewa Klawiszową piosenkę,

gra na dzwonkach,

podejmuje działania twórcze.


Podstawa programowa:


I.1.1, I.2.1, I.2.5, I.4.1, II.1.1, II.1.2, II.2.1

Formy pracy:

Indywidualna, grupowa

Metody pracy:

śpiewanie,

granie na instrumentach,

percepcja muzyki,

praca w grupach.



Środki dydaktyczne:

Podręcznik Lekcja muzyki 4. (s. 18-19)

Zeszyt ćwiczeń Lekcja muzyki 4. (s.12-14)

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca:

- czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności

- przygotowanie przyborów szkolnych

- sprawdzenie pracy domowej

- podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji

Faza realizacyjna:

Nauka Klawiszowej piosenki (podręcznik, s. 18).

Prowadzący zajęcia prezentuje cały utwór.

Dzieci uczą się refrenu piosenki.

Nauczyciel wykonuje zwrotki, uczniowie włączają się podczas refrenu.

Uczniowie ćwiczą zwrotki fragmentami.

Prowadzący i dzieci wspólne śpiewają całą piosenkę.

Wprowadzenie literowych nazw nut.

Nauczyciel przypomina uczniom solmizacyjne nazwy dźwięków poznane na lekcji 3.

Uczniowie śpiewają gamę za pomocą solmizacji wraz z wykonywaniem odpowiednich fonogestów.

Prowadzący zajęcia przedstawia dzieciom literowe nazwy dźwięków.

Nauczyciel układa na podłodze pięciolinię oraz klucz wiolinowy ze skakanek lub linek. Na odpowiednich liniach i polach umieszcza talerzyki, na których zapisane są literowe nazwy kolejnych dźwięków gamy C-dur. Linią dodaną dolną dla c1 będzie ułożony poprzecznie kawałek sznurka lub podobnie umieszczona linijka. Uczniowie w wolnym tempie śpiewają powoli gamę C-dur za pomocą nazw literowych. Jedno, wyznaczone przez nauczyciela, dziecko wskazuje w odpowiednich miejscach kolejne talerzyki.

Uczniowie grają gamę (na dzwonkach lub keyboardzie).

Nauczyciel wprowadza nazwy literowe dźwięków gamy C-dur z podkreśleniem, że służą one do grania na instrumentach, natomiast w śpiewie używane są nazwy solmizacyjne. Uczniowie grają gamę C-dur.

Dzieci słuchają utworu Bułeczka z masłem W.A. Mozarta. Na polecenie prowadzącego liczą, ile razy w nagraniu pojawia się gama (podręcznik, s. 19).

Uczniowie wymyślają i grają na dzwonkach własne melodie oparte na gamie C-dur.

Ćwiczenia utrwalające temat lekcji (zeszyt ćwiczeń, s. 13, ćwiczenia 1–4).

Zabawa muzyczna „Pchła na dzwonkach gra” (podręcznik, s. 19).

Poszczególne grupy ćwiczą swoje partie, następnie wspólnie wykonują piosenkę.

Faza podsumowująca:

Zadanie domowe:

Wykonaj ćwiczenie wstępne ze strony 12 oraz zadania 5. i 6. ze strony 14 zeszytu ćwiczeń.





