O radości płynącej z przyjaźni
Scenariusz
zajęć w klasie II gimnazjum.
Cele:
1.
Wyjaśnienie znaczenia słowa przyjaźń.
2. Poznanie sposobów
nawiązywania kontaktów międzyludzkich i rozwijanie ich.
3.
Uwrażliwienie na potrzeby i odczucia drugiego człowieka.
4.
Kształtowanie umiejętności słuchania tego, co chcą nam
powiedzieć inni.
Treści:
1.
Pojęcie empatii i jej znaczenie w rozwoju przyjaźni.
2.
Okoliczności, w jakich może zrodzić się przyjaźń.
3. Co
umożliwia zawiązywanie się przyjaźni?
4. Jak pielęgnować
przyjaźń?
5. Dlaczego przyjaźń czyni nas lepszymi?
Metody
i formy pracy z uczniami:
-
pogadanka
- praca w grupach
- prezentacja wyników pracy
grup
- dyskusja
Osiągnięcia:
uczniowie zrozumieją na czym polega prawdziwa przyjaźń, odczują
potrzebę nawiązywania bliższych relacji z drugim
człowiekiem.
Przebieg
zajęć
1.
Zapoznanie uczniów z tematem zajęć.
2. Wywieszenie plansz z
wybranymi przysłowiami, fragmentami literatury dotyczącymi
przyjaźni.
"Możesz
zgromadzić przeróżne skarby, ale najcenniejszą rzeczą jest
prawdziwy przyjaciel"
[
Jan Chryzostom ]
"Prawdziwych
przyjaciół poznajemy w biedzie"
[Adam
Mickiewicz ]
"I
tak ciągnęliśmy razem, ja i miły Puchatek, Miś i jego
przyjaciel, czyli Kubuś i ja. Bo to zawsze raźniej czy to zimą czy
latem, gdy we dwójkę jesteśmy, ja i Kubuś Puchatek"
[A.
A. Milne - Ja i Puchatek ]
"Przyjaciel....
gdy on się zwierza, otwórz nim swa duszę. Kiedy on milczy, niech
twoje serce przestaje go słuchać, ponieważ w przyjaźni każda
myśl, pragnienie, nadzieja budzi się w ciszy, a jest dzielona w
radości"
[Kahil
Gibran, Prorok]
3. Analiza przytaczanych cytatów.
4.
Nauczyciel wywiesza dużą planszę z napisem "Przyjaźń to"
i prosi uczniów, aby napisali, co kojarzy im się z tym słowem.
Uczniowie najczęściej wskazują:
troska, tolerancja, zaufanie,
umiejętność słuchania, wspólne spędzanie czasu, akceptacja
5.
Prowadzący akcentuje najważniejsze cechy prawdziwej przyjaźni
wymienione przez uczniów, wypisuje je na tablicy:
a)
Akceptacja
b) Wspólnie spędzany czas
c) Zaufanie
d)
Pamięć
e) Zrozumienie, pomoc w trudnych chwilach
f)
Wzajemne poznawanie siebie
Następnie dzieli uczniów na 6
zespołów, każdemu przypisuje jedną z wcześniej wskazanych cech.
Zadanie uczniów polega na podaniu przykładów zachowań
odpowiadających każdej
z nich.
Najczęstsze odpowiedzi
to:
Ad a) stawanie w obronie, tolerowanie wad
Ad b)
zapraszanie do siebie, wspólne wyprawy np. do kina, rowerowe
wycieczki
Ad c) częste rozmowy, szczerość, zatrzymanie tylko
dla siebie powierzonych tajemnic
Ad d) pisanie listów, kartek z
wakacji
Ad e) pomaganie w lekcjach, pocieszanie w smutku
Ad
f) rozmowy, mówienie sobie prawdy
6. Zachęca uczniów do
dyskusji poprzez stawianie kolejnych pytań:
Kto może być
prawdziwym przyjacielem?
Jak szukać przyjaciół?
Jakie
cechy powinien mieć prawdziwy przyjaciel?
7. Podsumowanie
lekcji, podanie literatury.