Konspekt dla klasy 5e szkoły podstawowej
Temat: Symbole narodowe Polski.
Cel ogólny: Kształtowanie przynależności do narodu i kraju, utrwalanie symboli narodowych
Cele:
I. Wiadomości
A. Zapamiętanie wiadomości
Uczeń pamięta:
Pojęcia: godło, flaga, hymn, symbol, zwrotki hymnu
B. Rozumienie wiadomości
Uczeń rozumie:
Pojęcia: godło, flaga, hymn, symbol, okazywanie szacunku symbolom państwowym, zwrotki hymnu
II. Umiejętności
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
Wymienić barwy znajdujące się na polskiej fladze.
Powiedzieć jak wygląda godło naszego kraju.
Rozpoznać melodię hymnu narodowego.
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
Trafnie uzasadnić, dlaczego szanujemy symbole narodowe.
Nazwać wizerunek występujący na godle.
Sam sformułować opinię na temat symboli narodowych.
Posługiwać się poznanymi pojęciami .
III. Postawy i Przekonania
E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości
Uczeń potrafi dostrzec ponadczasową wartość symboli narodowych
Uczeń rozumie że symbole wyróżniają Polskę na tle innych krajów świata.
F. Potrzeby i aspiracje
Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.
Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.
Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.
Zgłębianie wartości patriotycznych poprzez słuchanie hymnu.
Metody Pracy: pogadanka, rozmowa nauczająca, dyskusja, rozmowa panelowa, praca z płytą CD.
Środki dydaktyczne: Plansze przedstawiające wizerunki godeł, płyta CD z hymnem Polski Literatura pomocnicza: Borucki Marek., Polskie symbole narodowe., Warszawa 2006.,Panek Wacława., Hymny polskie., Warszawa 2006.
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia
|
I. Czynności organizacyjno – porządkowe: sprawdzenie obecności
|
I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych, zeszytów ćwiczeń. |
II. Rekapitulacja wtórna: Zadanie podstawowych pytań dotyczących symboli narodowych: 1.Jakie znacie symbole narodowe? 2..Jakie kolory posiada nasza flaga narodowa?
3.Co jest godłem Polski?
|
II. Uczniowie odpowiadają na pytania:
1.odp: godło, flaga, hymn 2.odp:flaga posiada kolory biel i czerwień. 3.odp: orzeł biały |
III. Wprowadzenie do tematu: Symbole narodowe Polski. Omówienie uczniom genezy polskich symboli narodowych. Podanie notatki uczniom: 1. Godło – symbol wyróżniający, znak rozpoznawczy przynależności osoby bądź przedmiotu do szerszej grupy rodowe prawnej lub społecznej. 2.
Flaga – płat tkaniny określonego kształtu i barwy
przymocowywany do drzewca (kija) 3. Hymn - uroczysta i podniosła pieśń pochwalna o charakterze wypowiedzi, komponowana na cześć bóstwa, szczególnej osoby. 4.Symbol - znak, osoba, przedmiot które coś oznaczają. Rozwiązywanie zadania z uczniami. Uzupełnienie tekstu i zwrotki hymnu: JESZCZE Polska nie ZGINEŁA Kiedy my ŻYJEMY Co nam obca PRZEMOC wzięła SZABLĄ Odbierzemy.
|
III. Uczniowie zapisują do zeszytu temat lekcji: Symbole narodowe Polski.
Uczniowie zapisują notatkę
Uczniowie przepisują zadanie z tablicy |
IV. Rekapitulacja pierwotna: Powtórzenie treści poznanych na lekcji poprzez dyskusje: Czy symbole narodowe są potrzebne ? |
IV. Uczniowie biorą aktywny udział w dyskusji |
V. Podanie pracy domowej: Wyjaśnij zwrot „Jeszcze polska nie zginęła kiedy my żyjemy”. Co rozumiesz pod tym zwrotem, odpowiedź uzasadnij pisemnie w zeszycie. |
V. Uczniowie zapisują prace domową w zeszycie |