KONSPEKT ZAJĘĆ
Prowadzący: Karolina Przeworowska
Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:
Poziom edukacyjny: szkoła podstawowa, klasa VI
Czas realizacji: 45 minut
Temat zajęć: Ciekawe problemy, ważne pytania, czyli o tematyce naszych spotkań.
1. Cele:
Uczeń:
- przekonuje się, że o problemach można rozmawiać również na lekcjach
- dowiaduje się, że celem lekcji jest pomoc w „wędrowaniu" niełatwą drogą ku dorosłości
- nawiązuje kontakt z kolegami i nauczycielem
- uczestniczy w tworzeniu zasad obowiązujących na zajęciach
2. Metody:
Praca grupowa, zabawa w sieć, dyskusja
3. Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
4. Środki dydaktyczne:
Kłębek wełny, arkusze papieru, flamastry
Etapy lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Środki dydaktyczne |
Przewidywane efekty |
1. Część przygotowawcza |
Powitanie uczniów. Podanie tematu i celu zajęć. |
Zapisują temat. |
|
|
2. Część podstawowa |
1. Uświadomienie uczniom celowości lekcji „Wychowanie do życia w rodzinie”.
2. Inicjuje zabawę w sieć. Pytania: a. gdy mam wolny czas to... b. w mojej klasie... c. gdybym miał/a złotą rybkę... d. najbardziej nie lubię gdy... e. na tych zajęciach...
3. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i prosi o ustalenie zasad, które będą obowiązywały na zajęciach.
4. Dyskusja na temat „Kto powinien ustalać zasady i dlaczego?”
|
1. Biorą udział w zabawie.
2. Opracowują zasady i najważniejsze zapisują na wspólnym arkuszu.
3. Biorą udział w dyskusji. |
1. Kłębek wełny.
2. Karton, flamastry |
1. Zdobywają nowe wiadomości o kolegach.
2. Tworzą hierarchię zasad. |
3.Część końcowa |
Nauczyciel informuje, że na każdych zajęciach będzie w klasie „skrzynka pytań”, do której każdy może wrzucać pytania. |
|
|
|