konspekt technika

Wroniszewska Kamila

Pedagogika opiekuńczo- wychowawcza

II rok


Scenariusz zajęć grupa ,,6-latki’’


Temat: Przyjaciele lasu.


Cele ogólne:

-zapoznanie dzieci z podstawowymi technikami składania papieru

-doskonalenie umiejętności w zakresie przeliczania do 10

-przypomnienie zasad zachowania się w lesie

-kształtowanie umiejętności współpracy w grupie


Cele operacyjne (dziecko):

-bierze aktywny udział w zajęciach

-słucha poleceń nauczyciela

-słucha piosenki

-prawidłowo posługuje się nożyczkami

-potrafi dbać o ład i porządek w miejscu pracy

-wie jak należy zachować się w lesie

-wie jakie korzyści czerpie człowiek z lasu

-potrafi dodawać w zakresie 10 i uporządkować liczby rosnąco


Metody:

-metoda ćwiczeń praktycznych

-metoda nauczania problemowego

-metoda upoglądowionej instrukcji


Formy:

-praca jednostkowa

-praca grupowa

-ćwiczenia ruchowe i ruchowo-słuchowe


Środki dydaktyczne: białe i zielone kartki A4,zestaw kół dla każdego dziecka(1 brązowe o śred.7,5cm,2 koła o śred.5cm-różne kolory,8 kół o śred.2cm-4 koła tego samego koloru,2 koła innego i 2 kolejne koła też innego koloru, 1 czarne koło o śred.3 cm, 1 niebieskie koło o śred. 2cm( materiały niezbędne do wykonania ciuchci), 10 kółek szarych: 5x57mm, 2x47mm, 1x20mm, 3 białe 20mm, 1 różowe 20mm, 2 czarne 5mm ( materiały niezbędne do wykonania zajączka ) klej, nożyczki, płyta CD z nagraniem, duży arkusz papieru np.: A2, podarte gazety, plastikowe pojemniki i butelki, karty pracy indywidualnej- liście z działaniami matematycznymi,


Przebieg zajęć:

1.Słuchanie piosenki „rozśpiewany las” (nagranie z płyty CD)


2.Wypowiedzi dzieci na temat „Co to jest las?” – dzieci podają swoje skojarzenia co to jest „las”, nauczyciel zapisuje je na dużym arkuszu papieru w kształcie drzewa, wokół hasła ułożonego z liter i przyklejonego przez dzieci „Las to…….” – niedokończone zdanie.


3. Zabawa „Drzewo” – dzieci unoszą dłonie z rozstawionymi palcami, wysuwając je kilkakrotnie do przodu recytując wierszyk, naśladują przechylanie się drzewa:
„Palce małe, ręce duże
łokcie w dole, dłonie w górze,
ramię w prawo, ramię w lewo
tak się w lesie chwieje drzewo”


4. Zabawa ruchowa „Sprzątamy las” – nauczyciel rozsypuje na podłodze podarte gazety, plastikowe pojemniki i butelki, dzieci maszerują przy muzyce, na przerwę i hasło „Sprzątamy las” – dzieci zbierają śmieci i wrzucają je do koszy ustawionych po przeciwnych stronach sali.


5. Rozwiązywanie zadań matematycznych

Wykonywanie działań matematycznych przedstawionych na liściach. Każdy liść ma na odwrocie literkę. Po wpisaniu rosnąco wyników działań wraz z symbolami do tabeli powstanie wyraz.

2+2=…(R) 5+3=…(W) 4+2=…(E) 1+8=…(O) 3+0=…(D) 3+2=…(Z)


6. Wykonanie pracy technicznej,, pociąg w lesie’’.

Nauczyciel wyjaśnia po kolei w jaki sposób należy wykonać pracę. Każde dziecko otrzymuje białą kartkę z bloku /lub ksero o formacie A4. Zadaniem dzieci jest pozaginanie kartki w taki sposób, aby powstał wachlarz-nauczyciel wyjaśnia jak wykonać tą czynność. Zwraca on także uwagę na to, by kartkę zagniatać na ławce ( nie w powietrzu). Wykonany wachlarz należy rozłożyć. Następnie dzieci muszą narysować brązową kredką linie(z góry do dołu) na pierwszym, trzecim, piątym oraz siódmym zgięciu wachlarzu(nieparzystych liniach zgięć). Dzieci biorą do ręki lewej i prawej kredkę koloru zielonego i rysują naprzemiennie w rytm puszczonej przez nauczyciela muzyki. Kreski zielone mają odchodzić od kreski brązowej. Czynność ta jest powtarzana czterokrotnie(ponieważ są 4 linie brązowe), ale w taki sposób , by postały choinki. Każda z nich ma być innego odcieniu koloru zielonego. Około 3cm od dolnej części dzieci zaginają do góry. Następnie nauczyciel rozdaje każdemu dziecku zestaw kół-1 brązowe o śred.7,5cm,2 koła o śred.5cm-różne kolory,8 kół o śred.2cm-4 koła tego samego koloru,2 koła innego i 2 kolejne koła też innego koloru, 1 czarne koło o śred.3 cm, 1 niebieskie koło o śred. 2cm( materiały niezbędne do wykonania ciuchci),10 kółek szarych: 5x57mm, 2x47mm, 1x20mm, 3 białe 20mm, 1 różowe 20mm, 2 czarne 5mm ( materiały niezbędne do wykonania zajączka ) . Koła zaginamy według wskazówek nauczyciela, przyklejamy na karton z choinkami i powstaje ciuchcia w lesie, a obok zajączek. Całość przyklejamy na karton zielony.

7. Posprzątanie stanowisk pracy.


8.Omówienie prac wykonanych przez dzieci oraz wykonanie mini wystawki.


9. Zakończenie zajęć-dzieci leżąc na dywanie z zamkniętymi oczami słuchają wiersza Jana Brzechwy ,,Lokomotywa’’.



