Konspekt
Klasa III
Temat: Partie polityczne.
Główne zagadnienia lekcji:
Definicja partii politycznej oraz programu politycznego.
Ideologia i idea.
Typy partii politycznych: liberalne, konserwatywne, chrześcijańskie, socjaldemokratyczne.
Cele lekcji:
Ogólne:
Przedstawienie definicji partii politycznej i programu politycznego.
Wyjaśnienie pojęć ideologii i idei.
Charakterystyka trzech typów partii politycznych: liberalnych, konserwatywnych, chrześcijańskich oraz socjaldemokratycznych.
Określenie funkcji partii politycznych.
Operacyjne:
Po zakończonych lekcjach uczeń potrafi:
Podać definicje partii politycznej i programu politycznego.
Wyjaśnić czym jest ideologia a czym idea.
Wymienić cechy partii liberalnych, konserwatywnych, chrześcijańskich i socjaldemokratycznych.
Określić jakie funkcje pełnią partie polityczne.
Metody dydaktyczne
Pogadanka
Praca z tekstem źródłowym
Praca w grupach
Burza mózgów
Środki dydaktyczne:
- Podręcznik do klasy III gimnazjum:
Przebieg lekcji:
Czynności porządkowe:
Przywitanie praktykanta z uczniami
Sprawdzanie obecności.
Praktykant podaje temat lekcji: „Rodzaje i funkcje partii politycznych.”, zapisując go na tablicy i prosząc uczniów by zapisali go w zeszytach.
Następnie przedstawia krótko czego będzie dotyczyła dzisiejsza lekcja.
Na wstępie zadaje uczniom pytanie: Czym jest partia polityczna? Uczniowie podają swoje pomysły. Praktykant koryguje złe odpowiedzi a dobre notuje na tablicy i odpowiednio komentuje.
Po zakończeniu krótkiej „burzy mózgów” praktykant zadaje kolejne pytanie: Mówiliście, że partia reprezentuje jakąś ideologię, czy w takim razie jest ideologia? Uczniowie starają się odpowiedzieć. Praktykant prosi by zajrzeli do podręcznika i aby ktoś przeczytał fachową definicję ideologii i idei, po czym komentuje tekst zawarty w podręczniku.
Kolejno zwraca uwagę na fakt, iż każda partia posiada swój program. Praktykant tłumaczy co w takim programie się znajduje (np. ocena zjawisk społeczno gospodarczych i sposoby ich rozwiązywania).
Następnie prosi uczniów by zrobili w swoich zeszytach tabelkę i podzieli ją na 4 części. W jednej prosi by napisali partie liberalne, w drugiej partie konserwatywne, w trzeciej partie chrześcijańskie a w czwartej partie socjaldemokratyczne.
Dalej prosi aby uczniowie przeczytali tekst zawarty w podręczniku dotyczący owych partii. Daje im na to ok. 10 minut. Po upływie wyznaczonego czasu uczniowie pod kierunkiem praktykanta wypełniają tabelę, wpisując do niej cechy charakterystyczne poszczególnych rodzajów partii.
W dalszej części zajęć praktykant dzieli uczniów na 4 grupy, a następnie rozdaje im programy polityczne polskich partii: PO, PiS, SLD, UP, PSL, SdPl, LPR, PPN po dwie dla każdej grupy. Prosi by uczniowie zapoznali się z tekstami, a następnie określili do jakiego typu partii należą te wcześniej wymienione.
Jeżeli uczniowie zakończą pracę przed upływem lekcji czytamy odpowiedzi, jeżeli nie praktykant mówi, iż będą one omawiane na lekcji następnej.