Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 2, 3 letnich
TEMAT: Lubimy mleko.
Cele:
Zaznajamianie dzieci z koniecznością jedzenia pokarmów mlecznych niezbędnych dla zdrowia (np. mleko, ser, jogurt..)
Zachęcanie do uważnego słuchania,
Rozszerzenie doświadczeń przyrodniczych ,związanych ze znajomością produktów uzyskanych z mleka;
wyrabianie spostrzegawczości i pobudzanie wyobraźni twórczej dziecka;
Wyrabianie nawyku czynnego odpoczynku na świeżym powietrzu,
ćwiczenie mięśni narządów mowy na zgłoskach „mu”’ „bu”. Korygowanie wadliwej wymowy.
Przebieg zabawy:
O czym dzisiaj porozmawiamy dowiecie się, gdy odgadniecie zagadkę:
Daje mleczko co dzień,
Rogi ma i bodzie.
Jej mieszkanie to obora.
-Ryczy, gdy ją doić pora.
To nie piesek ani mrówka-
Tylko nasza mleczna .........!
Rozmowa na temat przedstawionych obrazków „ Krowy na łące”
Ćwiczenia ortofoniczne: mu, bu, be;
Wysłuchanie wiersza „Mleko”
Grzesio nie chce wypić mleka
choć na stole kubek czeka.
Wypij Grzesiu mleczka jeszcze
a on krzyczy: nie chcę, nie chcę!
Nie wypijesz stracisz siły,
wypij Grzesiu bądź tak miły.
Mleko doda ci urody.
wypij trochę dla ochłody.
Bierze Grzesio kubek w ręce
wypij łyczek nie chcę więcej.
Myślał chłopiec chwile dwie.
Wypił. Co to? Jeszcze chce?
Omówienie treści wiersza:
O kim był wierszyk?
Czego nie chciał zrobić Grześ?
Czy zrobił, to o co, go proszono?
Nawiązanie dalszej rozmowy na temat: „Skąd się bierze mleko i co z niego jest robione” na podstawie makiety produktów;
Zabawa ruchowa „Krowa na łące”
Rozróżnianie i degustacja produktów mlecznych. Charakterystyka smaków.
Kolorowanie konturów „krowy” na łące.