Scenariusz zajęć dla przedszkola
Temat: Park w jesiennej szacie.
Cele ogólne:
- Zachęcanie do obserwacji środowiska przyrodniczego, jakim jest park.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- obserwuje rośliny, zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu.
Środki dydaktyczne:
Wiersz B. Lewandowskiej Kolorowy bukiet, obrazki: przedstawiające proste kształty, do ćwiczeń słuchowych, bębenek, tamburyn, materiał przyrodniczy zebrany na wycieczce, obrazek Jesień w parku, nagranie nastrojowej muzyki, karta pracy, cz.1, nr 22.
Przebieg dnia:
I
Ćwiczenia ruchowo – graficzne Co to za kształt?
Dzieci losują obrazki. Każdy je ogląda, nie pokazując pozostałym. Następnie rysują zapamiętany kształt, a koledzy odgadują, co on przedstawia. Najpierw rysują zaproponowane kształty (np. słońce, chmurę, listek, grzybek…) małych rozmiarów, a potem – dużych.
Słuchanie wiersza B. Lewandowskiej Kolorowy bukiet.
Do parku przyszły
Z przedszkola dzieci,
Chcą zrobić z liści barwny bukiecik.
Pod dębem leżą
Brązowe liście.
Liście pod wierzba
Błyszczą srebrzyście.
Listki czerwone,
Jak malowane.
Leżą pod klonem
I pod kasztanem.
Serduszko złote
Spadają z brzozy.
Jaś ma ochotę
W bukiet je włożyć.
Gdy ten bukiecik
Stanie na stole,
Ozdobi dzieciom
Całe przedszkole!
Wypowiedzi dzieci na temat drzew, o których mowa w wierszu, oraz kolorów ich liści.
Wyjaśnianie przyczyny zmiany ich kolorów, usychania i opadania na zimę.
Ćwiczenia rozwijające pamięć słuchową.
Dzieci, siedząc w kole, kolejno powtarzają nazwy drzew wymienione w wierszu ( klon, kasztanowiec, - dąb, wierzba, brzoza) – najpierw trzy, potem cztery, a następnie pięć. Koto się pomyli daje fant, który po zakończeniu zabawy będzie musiał wykupić, wykonując zadania zaproponowane przez dzieci.
Zabawa orientacyjno- porządkowa Drzewa w parku.
Dzieci maszerują i biegają w różnych kierunkach przy dźwiękach tamburynu. Na mocne uderzenie zatrzymują się, wyciągają ręce, zastygają w bezruchu tak jak drzewa.
Ćwiczenia dużych grup mięśniowych Robimy bukiet z liści.
Dzieci spacerują po sali, naśladują zbieranie liści i układanie z nich bukietów.
Ćwiczenia równowagi Idziemy po opadłych liściach.
Maszerują z wysokim unoszeniem kolan.
Czworakowanie Wiewiórki w parku.
Maszerują na czworakach w różnych kierunkach, co pewien czas wykonują przysiad, staja i rozglądają się dookoła.
Podskoki.
Dzieci podskakują obunóż w miejscu i do przodu, w rytmie Ćwierćnutowym. Powtarzają za nauczycielem słowa: Ram,tam,tam dużo liści mam.
Marsz.
Dzieci maszerują po obwodzie koła wyklaskując wystukiwany rytm przez nauczyciela na bębenku.
II
Wycieczka do parku.
Zapoznanie z celem wycieczki.
Ukazanie roli parku w mieście.
Obserwowanie drzew, krzewów rosnących w parku, nazywanie ich, dzielenie ich na liściaste i iglaste, zwrócenie uwagi na różnice w budowie liści, wyjaśnienie, dlaczego drzewa iglaste nie tracą igieł na zimę.
Zwrócenie uwagi na jesienny koloryt, zachęcanie do wielozmysłowego poznawania otaczającej przyrody ( za pomocą słuchu, węchu, wzroku).
Przyglądanie się wiewiórkom, zwracanie uwagi na ich zachowanie, zachęcanie do przyjaznego odnoszenia się do zwierząt.
Zbieranie materiału przyrodniczego (kasztanów, żołędzi, liści).
Zabawy na świeżym powietrzu.
Wyjście do parku – przypomnienie zasad zachowania się na wycieczce.
Prowadzenie obserwacji roślin i zwierząt, zabawy w parku.
Chodzenie, bieganie, podrzucanie opadłych liści – zwracanie uwagi na wrażenia słuchowe.
Układanie kolorowych bukietów z liści.
Przynoszenie do nauczyciela określonej liczby kasztanów.
Celowanie kasztanami do obręczy ułożonych z liści.
Układanie różnorodnych kompozycji z materiału przyrodniczego.
Zabawa Wykonaj zadanie.
Nauczyciel daje dzieciom zadania, np. Przynieście liść, który jest cały żółty; przynieście liść, który ma trzy kolory; przynieście cos miękkiego, coś twardego; przynieście pięć liści, każdy z innego drzewa.
Powrót do przedszkola.
III
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wycieczki, dzielenie się swoimi spostrzeżeniami.
Segregowanie przywiezionych z parku owoców według rodzaju, liczenie ich (wspólnie z nauczycielem), zagospodarowanie nimi kącika przyrody.
Szukanie we wkładce takich samych wyrazów (nazw drzew) jak te, które znajdują się pod zdjęciami, naklejanie ich na siebie – karta pracy, cz1, nr 22.
Podział drzew na liściaste i iglaste.
Oglądanie obrazka Jesień w parku.
Liczenie zdań wypowiadanych na temat obrazka.
Zabawa orientacyjno-porządkowa Wiatr i liście.
Wieje wiatr i roznosi liście w różnych kierunkach – nauczyciel potrząsa tamburynem, dzieci biegają. Wiatr przestaje wiać, liście opadły na ziemię, - tamburyn cichnie, dzieci wykonują przysiad podparty.
Ćwiczenia słuchowe: określanie pierwszej głoski w prostych słowach.
Nauczyciel wypowiada słowa. Dzieci nazywają pierwsza głoskę w danych słowach. Np. : oko, ule, lis, kok, lok, ser, waga…
Dzieci losują obrazki i określają pierwszą głoskę w ich nazwach.
Segregują proste słowa z podanych przez nauczyciela ich analitycznych wersji, np.: o-s-a, l-a-s, d-o-m-e-k, k-o-r-a, n-o-g-a.