dni adaptacyjne 2016 dwa dni

SCENARIUSZ SPOTKAŃ

ADAPTACYJNYCH W GRUPIE CZTEROLATKÓW „MUCHOMORKI” – DZIECI NOWOPRZYJĘTE DO PRZEDSZKOLA – ROK SZKOLNY 2016/2017.


Nauczycielki: Anna Bartosiewicz


DZIEŃ PIERWSZY 22. 08. 2016r.


Cele ogólne:

  1. Zapoznawanie i oswajanie dzieci z nowym otoczeniem i nowymi osobami.

  2. Zapoznawanie rodziców ze środowiskiem przedszkolnym dziecka.

  3. Przezwyciężanie u dzieci obawy przed przedszkolem.


Cele szczegółowe:

  1. Zapoznanie dzieci z salą „Muchomorków”, oswajanie ich w nowym otoczeniu, zachęcanie do oglądania i zabawy zabawkami w sali.

  2. Zapoznanie dzieci z ich opiekunami w grupie oraz z innymi dziećmi z grupy.

  3. Podejmowanie przez dzieci uczestnictwa w zabawach zorganizowanych przez nauczycieli – z udziałem rodziców.

  4. Pokonywanie ewentualnych obaw i leku przed przedszkolem wśród dzieci i rodziców.


Metody i formy pracy: forma pracy grupowa i zespołowa oraz zabawy indywidualne; metoda oglądowa, dotykowa, słuchowa i czynnościowa.


Środki dydaktyczne: plakietki z imionami dzieci; zabawki i książeczki; piłka; nagranie „Kaczuszki” na ludową melodię; chusta animacyjna i nadmuchiwana piłka; nagranie melodii ludowej.


Przebieg spotkania:

  1. Powitanie przybywających do sali dzieci i rodziców; przypinanie dzieciom plakietek z ich imionami.

  2. Czas na zapoznanie się dzieci z salą „Muchomorków”: oglądanie kącików tematycznych, zabawek, książeczek itp.

  3. Swobodna zabawa dzieci nowymi zabawkami, ok. 10 -15 minut.

  4. Zabawy integracyjne z udziałem rodziców/opiekunów:

  1. Przedstawienie się nauczycielek oraz zaproszenie dzieci i rodziców do wspólnej zabawy.

  2. Zabawa w kręgu „Balonik” (powtórzona trzykrotnie).

  3. Zabawa w kręgu „Podaj mi piłeczkę” – przekazywanie piłeczki kolejno miedzy uczestnikami zabawy, próby przedstawienia się przez dzieci (w miarę potrzeb pomoc rodziców).

  4. Zabawa taneczna w kole do melodii „Kaczuszek” – wszyscy.

  5. Zabawa w parch dziecko – rodzic do utworu wyd. KLANZA „Hop, hop, stop…”.

  6. Zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej do ludowej melodii – w kręgu powiewanie chustą w rytm muzyki z próbą utrzymania na chuście nadmuchiwanej piłki.

  7. Zabawa ruchowa w kole na zakończenie „Kółko graniaste”.

  1. Podziękowanie i pożegnanie uczestników pierwszego zajęcia.

  2. Rozmowy indywidualne wg potrzeb rodziców.





DZIEŃ DRUGI 23. 08. 2016r.


Cele ogólne:

  1. Zapoznawanie i oswajanie dzieci z nowym otoczeniem i nowymi osobami.

  2. Zapoznawanie rodziców ze środowiskiem przedszkolnym dziecka.

  3. Przezwyciężanie u dzieci obawy przed przedszkolem.

  4. Utrwalanie znajomości imion dzieci w grupie.


Cele szczegółowe:

  1. Zapoznanie dzieci z salą „Muchomorków”, oswajanie ich w nowym otoczeniu, zachęcanie do oglądania i zabawy zabawkami w sali.

  2. Podczas zabawy przypominanie dzieciom imion kolegów i koleżanek.

  3. Podejmowanie przez dzieci uczestnictwa w zabawach zorganizowanych przez nauczycieli – samodzielnie i z udziałem rodziców.

  4. Rozbudzanie w dzieciach poczucia, że w przedszkolu jest przyjemnie.

  5. Utrwalanie znajomości symbolu grupy „Muchomorki”.



Metody i formy pracy: forma pracy grupowa i zespołowa oraz zabawy indywidualne; metoda oglądowa, dotykowa, słuchowa i czynnościowa.


Środki dydaktyczne: plakietki z imionami dzieci; zabawki; piłka; piosenka „Hop, hop, stop…”; kolorowanki z konturem muchomora x 32 i kredki.

Przebieg spotkania:


  1. Powitanie przybywających do sali dzieci i rodziców; przypinanie dzieciom plakietek z ich imionami.

  2. Zabawy dowolne wg zainteresowań dzieci przez ok 10 – 15 min.

  3. Zabawy integracyjne z udziałem rodziców/opiekunów:

  1. Zabawa ruchowa w kole „Balonik” (trzykrotne powtórzenie) – wszyscy.

  2. Zabawa z pokazywaniem części ciała „Tu paluszek…” – dzieci.


Tu paluszek i tu paluszek,

Kolorowy mam fartuszek.

Tu jest rączka, a tu druga,

Tutaj oczko do mnie mruga.

Tu jest buzia i ząbeczki,

Tu wpadają cukiereczki.

Tu jest nóżka i tu nóżka,

Chodź zatańczysz jak kaczuszka,

kwa, kwa, kwa…”


  1. Zabawa ruchowa do piosenki „Jeśli umiesz to i chcesz…” – dzieci.

  2. Do dowolnego nagrania zabawa integracyjna „Ludzie do ludzi” (w czasie melodii uczestnicy – dzieci i rodzice – swobodnie chodzą po sali, gdy melodia zamilknie witają się z osobą która jest obok; rodzice udzielają wsparcia dzieciom)

bądź, w miarę potrzeb dzieci:

  1. Zabawa w parach z rodzicami do utworu wyd. KLANZA „Hop, hop, stop… .


  1. Zaproszenie dzieci do stolików w celu pokolorowana obrazka z muchomorkiem – symbolem grupy.

  2. Podziękowanie i pożegnanie uczestników zajęcia.





