Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie dzieci 5-letnich
Data: 04.12.2012
Prowadząca: Jolanta Stawicka
Temat: „Zadania od Mikołaja”- c.d. tematu tygodnia „Kim naprawdę jest Mikołaj”
Cele ogólne:
-kształtowanie umiejętności analizy i syntezy słuchowo- wzrokowej
- dostarczanie pozytywnych odczuć związanych z Mikołajem oraz satysfakcji z osiągniętego celu
Cele operacyjne:
- odczytuje globalnie swoje imię na kopercie
-rozróżnia prawdziwe i fikcyjne zdania
-rozpoznaje obrazek z pierwszą literą jego imienia
-dzieli wyrazy na sylaby
-przelicza sylaby w wyrazie, umieszcza obrazki do odpowiednich pętli w zależności od ilości sylab
-rozpoznaje głoski w nagłosie
- odzwierciedla ruchem, gestem i mimiką przedstawiony obrazek
-rozwiązuje zagadki
-współdziała w grupie podczas kalamburów
-odgaduje kto jest ukryty pod czapką Mikołaja
-rozwiązuje rebus sylabowy
Metody:
-samodzielnych doświadczeń
-zadaniowa
-zabawowa
-słowna
-ruchowa
Formy pracy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
- worek Mikołaja, czapka Mikołaja, koperty z imionami dzieci, obrazki do analizy i syntezy, szarfy, obrazki z odpowiednią ilością kropek, pudełko świąteczne z zagadkami, obrazki do kalamburów, pudełko- prezent ze słodyczami, obrazki i podpisy do rebusu sylabowego.
Przebieg:
1.Pląs powitalny na melodię „Siekiera , motyka…”
2.Zabawa w „Prawda- fałsz”
Nauczyciel czyta zdania zawierające treści z tematu tygodnia oraz przerobione w miesięcznych planach pracy. Jedne są prawdziwe, inne fałszywe. Gdy nauczyciel przeczyta zdanie prawdziwe, dzieci stoją, gdy usłyszą fałszywe kucają.
3. Nauczyciel informuje dzieci, że Mikołaj zostawił worek w którym jest list z zadaniami dla nich. Za poprawnie rozwiązane zadania i grzeczne zachowanie w trakcie ich rozwiązywania otrzymają nagrodę oraz będą mogli zobaczyć go 6 grudnia.
Nauczyciel wyciąga koperty z worka i układa na dywanie . Dzieci podchodzą po dwoje i wyszukują swoje imię.
4.Wyszukiwanie obrazka zaczynającego się taka samą literą jak jego imię.
Wyciągają z koperty obrazki i szukają takiego który ma na początku literę taką jaka jest na początku imienia dziecka.
5.Wybranie jednego obrazka i podzielenie go na sylaby. Przeliczenie sylab i umieszczenie w pętli z odpowiednia liczbą sylab.
6. Polowanie na głoskę.
Dzieci różnicują głoskę w nagłosie( ustaloną wcześniej) wśród wymienianych słów. Kiedy usłyszą słowo na określoną głoskę wstają z miejsca.
7.Zabawa pantomimiczna „ Kto to jest i co robi”
Dzieci dzielą się na 3 grupy, losują obrazek i wspólnie pokazują za pomocą ruchu, gestu i mimiki co przedstawia obrazek.
.
8. „ Kogo ukryłam pod czapką Mikołaja ?”
Jedno dziecko wychodzi do łazienki, nauczyciel chowa pod czapką jakieś dziecko, osoba wychodząca musi zgadnąć kogo nie ma.
9.”Parzący prezent niespodzianka”- pudełko cukierków.
Dzieci podaja sobie pudełko podczas piosenki, gdy muzyka milknie, osoba u której zostało pudełko odpada.
10. Rebus sylabowy pt. „ Co jest w pudełku?”
Załączniki:
„ Dziś
zajęcia fajna sprawa,
dla nas wszystkich to zabawa,
ręce
w górę, w przód i w bok,
skłon do przodu,
przysiad,
hop!
Głowa, ramiona,
kolana, pięty / 3 razy
Głowa,
ramiona,
Kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos
Prawda falsz:
1.
Mikołaj przynosi prezenty niegrzecznym dzieciom,
2.Na dębie rosną żołędzie
3.Mikołaj był kiedyś zwykłym człowiekiem
4. Słoń ma 2 nogi
5. Legenda o Bazyliszku to legenda warszawska
6. Mikołaj stał się świętym w nagrodę za to, że był złym człowiekiem
7. Kisiel robi się z mąki ziemniaczanej.
8. Żonkil to ptak.
9.Mikołaj to młody człowiek
10.Mikołaj szukał góry Ucha.
11.Na górze Ucha Mikołaj słyszał wszystkie życzenia dzieci
12.Kapusta to owoc.
13. Mikołaj poprosił sąsiadów o pomoc w produkowaniu zabawek
14. Mikołaj kocha wszystkie dzieci.
Słowa do rebusu sylabowego: SŁO-DY -CZE
Masło
Dywan
Warkocze
5.
„Wędrujący prezent” – zabawa ruchowa ze śpiewem.
Dzieci
śpiewają poznaną wcześniej piosenkę, podając sobie świąteczne
pudełko:
„Jak to miło i wesoło,
gdy prezenty
krążą w koło,
prezent tu, prezent tam,
kolorowy prezent
mam...”
Osoba, u której zatrzyma się „prezent” wyjmuje
jedną karteczkę i podaje do odczytania nauczycielowi, dzieci
odgadują zagadkę i wspólnie zastanawiają się, kogo mógłby ten
prezent ucieszyć – dziecko, babcię, tatę, mamę itp. Zabawa
powtarzana jest kilkukrotnie.
Czary mary, hokus pokus
Obracam się na pięcie, pałeczką robię zaklęcie:
- Niech się w koło lasy zielenią-
Niech się dzieci w ... zmienią!