Monografia liczby siedem – konspekt zajęć w klasie pierwszej.
1. Czas trwania: 1 jednostka lekcyjna.
2. Ośrodek tematyczny: Zwierzęta wokół nas.
3. Temat dnia: Pomagamy ptakom.
4. Temat zajęć: Monografia liczby siedem.
5. Cele ogólne:
- kształtowanie pojęcia liczby naturalnej.
- rozwijanie myślenia matematycznego poprzez rozwiązywanie zadań tekstowych.
6. Cele szczegółowe:
Uczeń:
- rozumie pojęcie liczby siedem we wszystkich jej aspektach
- pisze cyfrę 7
- układa treść zadania do formuły matematycznej
- zna dni tygodni i ich kolejność
- porównuje liczby w zakresie 7
7. Metody: samodzielnych doświadczeń, pokaz.
8. Formy: indywidualna, zbiorowa jednolita.
9. Środki dydaktyczne: M. A. Szymańska ,,Już w szkole’’ – ćwiczenia do kształcenia zintegrowanego, kaseta magnetofonowa z muzyką do zabaw ruchowych – U. Bissinger – Ćwierz ,,Muzyka i ruch dla każdego’’ wyd. Klanza, liczby w kolorach, kartoniki z liczbami, tekst wiersza J. Brzechwy ,, Tydzień’’.
Przebieg zajęć:
Powitanie.
Sprawdzenie pracy domowej.
Rachunek pamięciowy:
- nauczyciel podaje działania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 6 np. 3+1, a uczniowie pokazują kartoniki z wynikiem
- nauczyciel pokazuje kartonik z liczbą 6, 5, 4. Uczniowie pokazują przykładowe składniki tych liczb. Rozkładają liczby na 2 i 3 składniki.
- nauczyciel pokazuje kartonik z liczbą 3, 2, 4 uczniowie podnoszą kartoniki z liczbą o 2 większą lub mniejszą.
4. Monografia liczby 7
Nauczyciel przypina na tablicy 6 sylwetek ptaków, uczniowie liczą głośno 1,2,3,4 itd.
Nauczyciel pyta:
Ile jest ptaków?
Nauczyciel dokłada jeszcze jedną sylwetkę i pyta:
Ile ptaków jest teraz?
O ile więcej niż na początku?
Uczniowie układają 6 białych klocków, następnie poszukują jednego, który będzie miał długość 6.
Jaki ma kolor?
Uczniowie dokładają do niego 1 biały klocek i sprawdzają jaki kolor ma klocek długości 7.
Nauczyciel pokazuje planszę z cyfrą 7.
5.Ćwiczenia w pisaniu cyfry 7.
Nauczyciel rozdaje kartonik z cyfrą 7, dzieci wkładają do foliowych koszulek i ćwiczą pisanie na folii.
- pisanie cyfry w ćwiczeniu: ćwiczenie 1 i 4 str. 48
6. Utrwalanie nazw i kolejności dni tygodnia.
- nauczyciel czyta wiersz pt. ,,Tydzień’’
- dzieci wymieniają dni tygodnia i czynności, jakie te dni wykonywały
- nauczyciel układa na tablicy kartoniki z cyframi o 1 do 7
1.-------------------------
2.-------------------------
3.-------------------------
4.-------------------------
5.-------------------------
6.-------------------------
7.-------------------------
Uczniowie wymieniają dni tygodnia i umieszczają kartoniki z nazwą we właściwe miejsce.
Nauczyciel pyta:
- Jak nazywa się drugi dzień tygodnia, jak czwarty, jak piąty itd.
- Którym dniem tygodnia jest niedziela, środa, poniedziałek itd.
7. Wykonanie ćwiczenia 3 str. 48
8. Zabawa ruchowa: ,,Czy znasz magiczną liczbę 7 ?’’ Urszula Bissinger – Ćwierz ,,Muzyka i ruch dla każdego’’ wyd. Klauza
9. Układanie treści zadania do ilustracji
Ćwiczenie 1 i 2 str. 48
10. Zabawa ,,Głoskomania’’
Siedzimy w kręgu. Uczniowie otrzymują kartoniki z nazwami dni tygodnia. Jedna osoba stoi w środku i głosuje nazwę jednego z dni tygodnia wypowiadając pierwszą głoskę wskazuje na siebie, a potem kolejne osoby w kręgu. Osoba na którą wypadnie ostatnia głoska wstaje i kontynuuje zabawę, a osoba ze środka zajmuje miejsce w kręgu.