Scenariusz zajęć języka angielskiego
OPRACOWANIE I REALIZACJA : Kinga Jóźwiak, Aneta Popławska
DATA : 7.01.2009
MIEJSCE : Szkoła Podstawowa nr 23 w Płocku
KLASA : 2F
OPIEKUN : mgr Agata Rychlik
CZAS TRWANIA : 45 min
TEMAT DNIA : It's five past four.
CELE OPERACYJNE:
DYDAKTYCZNE
Uczeń zna strukturę określania czasu.
Uczeń zna słownictwo związane z określaniem czasu.
WYCHOWAWCZE
Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć.
Uczeń współpracuje z nauczycielem w czasie zajęć.
Uczeń zachowuje porządek na ławce.
METODY AKTYWNOŚCI (wg R. Więckowskiego):
INFORMACYJNE:
wyjaśnienie werbalne
wyjaśnienie ilustrowane
opis z wykorzystaniem pomocy graficznych
HEURYSTYCZNE:
elementy dyskusji
elementy dialogu
FORMY AKTYWNOŚCI (wg R. Więckowskiego):
aktywność indywidualna jednolita
aktywność grupowa- z całą klasą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE (wg R. Więckowskiego):
KONWENCJONALNE:
model zegara
ilustracje zegarów
karty pracy
podręcznik
ćwiczenia
TECHNICZNE:
magnetofon
płyta CD „Yes”
PRZBIEG:
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1.Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie listy obecności
oraz przygotowania do zajęć).
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
Umieszczenie na tablicy hasła „What's the time?” (ZAŁACZNIK 1)
Zamieszczenie na tablicy planszy przedstawiającej zegar. Przedstawianie na nim pełnych godzin i odczytywanie ich uczniom wraz z prośbą o powtórzenie za prowadzącym. Podobnie ze strukturą “half past”, “quarter past” i “quarter to”. Następnie nauczyciel podaje uczniom strukturę odczytywania godziny z dokładnym podaniem minut. (ZAŁĄCZNIK 2)
Umieszczenie na tablicy modelu zegara. Przedstawianie na nim odpowiednich zwrotów dotyczących podawania godzin (o'clock, past, half past, to). Przerysowanie diagramu przez uczniów. (ZAŁĄCZNIK 3)
Powtarzanie przez dzieci za nagraniem odpowiednich zwrotów dotyczących godzin. ( P- ćwiczenie 3 strona 47)
Umieszczenie na tablicy cyfrowego zapisu godzin, zapisanie słowne przez uczniów ich odpowiedników na tablicy i przepisanie do zeszytu. (ZAŁĄCZNIK 4)
6. Rozdanie uczniom kart pracy. Wpisywanie przez uczniów odpowiedniego zapisu godziny. (ZAŁĄCZNIK 5- KARTA PRACY 1)
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
1.Podsumowanie zajęć. Wspólne odczytanie wszystkich poznanych zwrotów.
2. Zadanie i wyjaśnienie pracy domowej (ZAŁĄCZNIK 6- KARTA PRACY 2).
3. Podsumowanie aktywności i zachowania dzieci:
Przyznanie plusów, ocen oraz „słoneczek” dla najbardziej aktywnych dzieci. (ZAŁĄCZNIK 7)
4. Pożegnanie.