KONSPEKT ZAJĘĆ
Prowadzący: Karolina Przeworowska
Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:
Poziom edukacyjny: gimnazjum, klasa III
Czas realizacji: 45 minut
Temat:
Miłość i jej rodzaje.
Cele
zajęć:
Uczeń:
• Rozumie czym jest miłość.
•
Rozróżnia poszczególne rodzaje miłości.
• Rozumie, że
miłości trzeba się uczyć i ją pielęgnować
• Rozumie
potrzebę miłości.
Czas trwania: 45min.
Metody:
•
burza mózgu
• pogadanka
Formy pracy lekcyjnej:
•
praca całą klasą
• praca w grupach
• praca z
tekstem
Środki dydaktyczne: materiały źródłowe
przygotowane przez nauczyciela
Przebieg lekcji:
I.
Uczniowie dostają karteczki samoprzylepne, na których zapisują
własne skojarzenia z pojęciem miłość. Po upływie około 4 min
prowadzący zbiera karteczki i przykleja je na tablicy. Omówienie.
Po omówieniu wychowawca podaje te rodzaje miłości, które nie
zostały wymienione, np.: miłość do rodziców, miłość do Boga,
miłość erotyczna i seksualna, miłość platoniczna, miłość
samego siebie, itp. (10 min)
II. Uczniowie zostają
podzieleni na 6 kilkuosobowych grup. Podział następuje poprzez
odliczenie do 6. Każda grupa wybiera osobę, która przedstawi
klasie efekty pracy grupy. Każda grupa losuje jeden z rodzajów
miłości:
- miłość Boga i bliźniego,
- miłość
małżeńska,
- miłość rodzicielska,
- miłość
ojczyzny,
- miłość dzieci do rodziców,
- miłość
samego siebie.
Zadaniem grupy jest opisać cechy
charakterystyczne tej miłości. (15 min)
Liderzy grup
prezentują rezultaty pracy (10 min)
III. Uczniowie
zostają podzieleni na 3 grupy. Każda z grup otrzymuje opis
sytuacji. Ich zadaniem jest opisanie reakcji człowieka na podaną
sytuację.
Sytuacja 1: Mama zwichnęła nogę, tak że odczuwa
wielki ból i musi leżeć w łóżku. Co robią jej dzieci?
Sytuacja
2: Dziewczyna
i chłopak „chodzą ze sobą”. Umówili się, że spędzą razem
niedzielę. Niestety, dziewczyna
dostała ocenę niedostateczną i ma zdawać egzamin poprawkowy w
poniedziałek. Co robi chłopak?
Sytuacja
3: Rozwiązano zakład pracy, w którym pracował mąż. Przychodzi
do domu smutny z powodu, że nie może zabrać żony na planowane
wakacje, gdyż musi szukać pracy. Co robi żona?
Po około 5
min przedstawiciel każdej grupy prezentuje wyniki jej pracy całej
klasie. (8 min)
IV. Podsumowanie.
Krótka refleksja
nad tym: kto w moim otoczeniu potrzebuje miłości i jak ją mogę
wyrazić