SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKI DLA KLASY IV
Prowadzący: Teodozja Kulesza
Czas trwania: 45min
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10
TEMAT: Z rytmem za pan brat. Wartości muzyczne nut i pauz.
Cel ogólny:
Poznanie pojęcia wartości muzycznych
Cele szczegółowe:
Uczeń:
śpiewa piosenkę Poczuj rytm,
prawidłowo nazywa i wykonuje wartości rytmiczne nut i pauz,
odczytuje zapisy rytmiczne za pomocą tataizacji i gestodźwięków.
Podstawa programowa:
1.1, 1.2, 1.3, 2.2, 2.3, 2.5, 2.6, 2.7, 3.7
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
Metody pracy:
śpiewanie,
tataizacja,
mapa mentalna,
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
podręcznik „Lekcja muzyki 4” (s. 30–35),
zeszyt ćwiczeń „Lekcja muzyki 4” (s. 21–23).
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
- czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności
- przygotowanie przyborów szkolnych
- sprawdzenie pracy domowej
- podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji
Faza realizacyjna:
Nauka piosenki Poczuj rytm (podręcznik, s. 30–31).
Prowadzący prezentuje piosenkę.
Dzieci ćwiczą partie rapowane oraz refren.
Nauczyciel śpiewa zwrotki, uczniowie wykonują refren oraz partie rapowane.
Klasa uczy się zwrotek.
Dzieci i prowadzący zajęcia śpiewają piosenkę.
Porządkowanie muzycznych pojęć występujących w piosence.
Na polecenie prowadzącego dzieci odszukują w tekście piosenki wyrazy związane z muzyką, zapisują je na samoprzylepnych karteczkach i umieszczają na tablicy wokół hasła „muzyka”.
Prowadzący zajęcia grupuje powtarzające się wyrazy i wyjaśnia ich znaczenie.
Następnie poleca dzieciom wybranie określeń związanych z rytmem (cała nuta, ósemka, pauza) i podaje ich definicje.
Uczniowie z pomocą nauczyciela tworzą nową mapę mentalną, przeklejając odpowiednie karteczki na miejsca wokół hasła „rytm”.
Podział wartości rytmicznych nut i pauz – omówienie i analiza schematu (podręcznik, s. 32–33).
Nauczyciel poleca uczniom wymienienie nazw wartości rytmicznych, które nie pojawiły się z piosence. Następnie omawia podział wartości rytmicznych nut i pauz, korzystając ze schematu. Dzieci uzupełniają mapę mentalną.
Uczniowie rozwiązują krzyżówkę utrwalającą pojęcia związane z rytmem (zeszyt ćwiczeń, s. 21, ćwiczenie 1).
Rytmiczna recytacja refrenu piosenki Poczuj rytm (podręcznik, s. 33, zadanie 2).
Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy.
Każdy zespół ćwiczy jedną partię schematu rytmicznego.
Prowadzący tłumaczy, na czym polega ostinato.
Wszystkie grupy recytują fragment refrenu.
Tataizacja (podręcznik, s. 34). Prowadzący zajęcia objaśnia uczniom przeznaczenie tataizacji. Następnie wspólnie z dziećmi recytuje za pomocą sylab rytmicznych fragment rytmu piosenki Poczuj rytm (podręcznik, s. 34, zadanie 3).
Ćwiczenia utrwalające temat lekcji (zeszyt ćwiczeń, 22–23, ćwiczenia 2. i 4).
Ćwiczenia powinny być poprzedzone układaniem rytmów z puzzli rytmicznych.
Gestodźwięki (podręcznik, s. 34–35).
Nauczyciel prezentuje gestodźwięki i omawia ich funkcję na podstawie schematu zamieszczonego w podręczniku. Następnie wraz z uczniami wykonuje rytm podany w zadaniu 4. ze strony 34 podręcznika. Wykonanie każdego gestodźwięku poprzedza odczytaniem rytmu za pomocą tataizacji.
Faza podsumowująca:
Zadanie domowe:
Wykonaj ćwiczenie wstępne ze strony 21 oraz ćwiczenie 3. ze strony 22 zeszytu ćwiczeń.