świąteczne tradyzje z naszych domach

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKI DLA KLASY IV

Prowadzący: Teodozja Kulesza

Czas trwania: 45min

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10

TEMAT: Świąteczne tradycje w naszych domach. Muzyka związana ze świętami Bożego Narodzenia

Cel ogólny:

Zdobycie wiedzy z zakresu kultury i tradycji muzycznych

Cele szczegółowe:

Uczeń:

przedstawia tradycje kolędowania i obyczaje związane z Bożym Narodzeniem,

śpiewa i gra na flecie kolędę Lulajże, Jezuniu,

używa chwytu fletowego c2.

Podstawa programowa:

I.1.1, I.1.3, I.3.3, I.4.1, I.4.3, I.4.4, II.1.1, II.1.2, III.1

Formy pracy:

Indywidualna, grupowa

Metody pracy:

śpiewanie,

granie na instrumentach,

percepcja muzyki,

rozmowa nauczająca (pogadanka).

Środki dydaktyczne:

Podręcznik Lekcja muzyki 4 (s. 54-58 oraz s. 63)

Zeszyt ćwiczeń Lekcja muzyki 4 (s. 40- 41)

Dodatek Zagrajmy razem (s. 7-8)

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca:

- czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności

- przygotowanie przyborów szkolnych

- sprawdzenie pracy domowej

- podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji



Faza realizacyjna:

Uczniowie zapoznają się ze stroną działową – kartką z kalendarza (podręcznik, s. 54–55). Nauka piosenki Nie miały aniołki (podręcznik, s. 56).

Prowadzący zajęcia prezentuje utwór.

Dzieci ćwiczą śpiewanie refrenu.

Nauczyciel wykonuje zwrotki, uczniowie włączają się podczas refrenu.

Klasa uczy się zwrotek, powtarzając kolejno ich fragmenty.

Nauczyciel i uczniowie wspólnie śpiewają całą piosenkę.

Następnie prowadzący omawia oznaczenie repetycji i wyjaśnia, jak należy je odczytywać (podręcznik, s. 62).

Prowadzący zajęcia inicjuje rozmowę na temat rodzinnych zwyczajów i tradycji związanych z Bożym Narodzeniem (podręcznik, s. 57, 63). Następnie uczniowie wymieniają świąteczne tradycje zachowywane w ich domach (podręcznik, s. 57, zadanie 1).

Dzieci zapoznają się z nagraniem Scherza h-moll Chopina. W trakcie słuchania podnoszą ręce, kiedy usłyszą melodię kolędy. Po wysłuchaniu utworu podają tytuł rozpoznanej kolędy.

Uczniowie wykonują kolędę Lulajże, Jezuniu (podręcznik, s. 58).

Pod kierunkiem nauczyciela dzieci uczą się chwytu fletowego c2 oraz wykonują ćwiczenia zawierające dźwięk c2.

Lulajże, Jezuniu na fletach (podręcznik, s. 58).

Uczniowie uczą się kolędy frazami (linijkami).

Nauczyciel kładzie nacisk na dokładne wyćwiczenie płynnej zmiany chwytów w dwóch pierwszych taktach refrenu (skok o kwartę g1–c2 i zejście na h1) i rytmu w całej trzeciej linijce.

Dzieci wspólnie wykonują kolędę.

Klasa prezentuje kolędę Lulajże, Jezuniu z podziałem na grupę śpiewającą i grającą na fletach (podręcznik, s. 58, zadanie 2). Podczas drugiej zwrotki grupy zamieniają się rolami.

Faza podsumowująca:

Zadanie domowe:

Wykonaj ćwiczenie wstępne ze strony 40 oraz ćwiczenia 1. i 2. ze strony 41 zeszytu ćwiczeń.

