SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKI DLA KLASY V
Prowadzący: Teodozja Kulesza
Czas trwania: 45min
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10
TEMAT: Andrzejkowe tradycje, zwyczaje, zabawy
Cel ogólny:
Zapoznanie uczniów ze zwyczajami różnnymi tradycjami andrzejkowymi
Cele szczegółowe:
Uczeń spiewa piosenki Andrzeju, Andrzeju
Uczeń umie wykonać akompaniament do piosenki na instrumencie melodycznym
Omawia zwyczaje andrzejkowe
Podstawa programowa:
I.1.1.b I.2.1.d I.1.6 II.1.1 II.2.1/2 II.2.5 III.3 III.4
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
Metody pracy:
Śpiewanie
Granie
Rozmowa, pogadanka
Środki dydaktyczne:
Podrecznik Lekcja muzyki 5 (s. 53-57)
Płyta Lekcja muzyki 5, utwory do słuchania….
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca:
- czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności
- przygotowanie przyborów szkolnych
- sprawdzenie pracy domowej
- podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji
Faza realizacyjna:
Nauka piosenki Andrzeju Andrzeju:
- nauczyciel wykonuje ją samodzielnie
- dzieci uczą się kolejnych fragmentów
- nauczyciel i uczniowie wykonują piosenkę wspólnie
Praca z podręcznikiem: uczniowie po przeczytaniu tekstu wskazują jakie są zwyczaje andrzejkowe, osoby chętne recytują przysłowia andrzejkowe (s. 54 ćw. 2)
Podzielenie klasy na dwie grupy :wokalną i instrumentalna. Jedna wykonuje piosenkę Andrzeju andrzeju śpiewając a druga grupa tworzy akompaniament. Poźniej nastepuje zamiana
Improwizacje rytmiczno- melodyczne na przysłowia oraz rymowance związanej z katarzynkami (s. 57)
Faza podsumowująca
Osoby chętne samodzielnie śpiewają poznaną piosenkę
Zadanie pracy domowej: wypisanie zwyczajów andrzejkowych