Marcowe zabawy przedszkolaków Witaminowe abecadło

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W GRUPIE DZIECI 5,6-LETNICH

Data: 10.03.2016r.

Prowadzący: Joanna Olendzka

Temat: ,,Marcowe zabawy przedszkolaków. Witaminowe abecadło”

Cel główny: Wdrażanie do dbałości o własne zdrowie poprzez spożywanie produktów bogatych w witaminy oraz ruch

Cele szczegółowe:

Dziecko:

- uważnie słucha wiersza

- reaguje odpowiednim ruchem na przerwę w muzyce

- koloruje ilustracje

- wybiera ilustrację przedstawiającą produkty zawierające daną witaminę oraz przykleja je na plakat

- wykonuje polecenia nauczyciela

- ćwiczy narządy artykulacyjne, naśladując nauczyciela


Metody: pokaz, wiersz i opowiadanie, zajęć praktycznych


Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa


Środki dydaktyczne: plansze z literami (witaminami), tekst wiersza i opowiadania, kredki, klej, nożyczki, obrazki do kolorowania dla każdego dziecka, płyta z muzyką, chusta animacyjna, kostka z kolorami, naklejki na ubranie dla każdego dziecka.


Przebieg:


  1. ,,Marcowa gimnastyka buzi i języka”- nauczyciel czyta tekst opowiadania i pokazuje dzieciom odpowiednie ruchy warg i języka – dzieci naśladują nauczyciela.


Pewnego dnia krasnoludek, który mieszka u każdego w buzi, obudził się z zimowego snu by zrobić wielkie porządki.

Najpierw umył dokładnie ściany (przesuwamy językiem po wewnętrznej powierzchni lewego, potem prawego policzka).

Potem umył sufit (przesuwamy język po podniebieniu w przód i w tył).

Podłoga też była brudna, więc umył ją bardzo dokładnie (opuszczony jak najniżej język myje dolne dziąsła).

Okna też musiały zostać umyte. Najpierw umył ich stronę zewnętrzną, a potem od środka (język wędruje po stronie zewnętrznej, a potem wewnętrznej zębów).

Potem umył schody w przedsionku (język przesuwa się w stronę dolnej wargi i wysuwa na brodę).

Komin też musiał zostać wyczyszczony (język wysuwa się w kierunku wargi górnej i nosa).

Kiedy spostrzegł z okna przechodzącą sąsiadkę, pomachał jej ściereczką (język wędruje z jednego kącika ust do drugiego).

Na koniec wytrzepał dywany (wyciągnij język, pochyl głowę i nią potrząśnij).

W ten sposób cały dom został wysprzątany.

W czasie ćwiczeń usta są szeroko otwarte.


  1. ,,Witaminy”

Wprowadzenie do zajęć krótką rymowanką, a następnie wyjaśnienie dzieciom co to są witaminy.

,,Dziś chłopaki i dziewczyny

Na zajęciach-witaminy:

Witamina A, co o nasze oczy dba

Witamina B-po niej ruszać nam się chce.

Witamina C-co chorobom mówi nie.

Witaminę D-bez niej kościom bywa źle”


  1. ,,Znajdź swoją rodzinę”- zabawa ruchowa

Nauczyciel dzieci na 4 grupy poprzez przyklejenie na ubranie naklejek z nazwą witaminy; podczas muzyki dzieci biegają w różnych kierunkach, a podczas przerwy-dopierają się w ,,rodziny” takich samych witamin.


  1. ,,Witaminowe abecadło”-słuchanie wiersza

Nauczyciel rozkłada na dywanie obrazki produktów, o których jest mowa w wierszu, a następnie prosi dzieci o wysłuchanie wiersza.

2.B - bądź bystry, zwinny, żwawy
do nauki i zabawy!
W chlebie, bułkach i orzeszkach,
w mięsie, drożdżach
B też mieszka

1.Oczy, gardło, włosy, kości
zdrowsze są, gdy A w nich gości.
A w marchewce, pomidorze,
w maśle, mleku też być może.

6.Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Mleko, mięso, jajka, sery,
w słońcu marsze i spacery.”



4.C - to coś na przeziębienie
i na lepsze ran gojenie.
C: porzeczka i cytryna,
świeży owoc i jarzyna!



3.Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy
to owoce i jarzyny.

5.Zęby, kości lepiej rosną,
kiedy D dostaną wiosną.
Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem.
Na krzywicę D jest lekiem.

Rozmowa na temat wiersza:

- O jakich witaminach była mowa?

- Jakie produkty zawierają witaminę A, B,C,D?

- Co jeszcze dostarcza nam witaminę D?


  1. ,,Tworzymy planszę naukową”- zabawa plastyczna

Nauczyciel kolejno prosi dzieci, aby wybrały z dywanu obrazek produktu, który zawiera witaminę , którą mają przyklejoną na bluzce, pokolorowały, wycięły i przykleiły na duży plakat z odpowiednią literą (A,B,C lub D). Dziecko, które wybiera obrazek dzieli jego nazwę na sylaby lub głoski.


  1. ,,Marcowe zabawy z chustą”- zabawy ruchowe z chustą animacyjną –podsumowanie zajęć

- ,,Karuzela”

-,,Pająk”

- ,,Witaminki”

- ,,Złap witaminę”



