Konspekt zajęć z wychowania fizycznego w II klasie szkoły podstawowej
Cele główne lekcji:
doskonalenie umiejętności rzutów piłką,
kształtowanie zwinności,
doskonalenie umiejętności czworakowania.
Umiejętności:
"Zbijany w kole" - zabawa bieżna - doskonalenie rzutów piłki jednorącz i chwytów oburącz.
Berek "pająków" - zabawa bieżna - kształtowanie zwinności.
Toczenie piłki głową - doskonalenie czworakowania i orientacji przestrzennej.
Psychomotoryczność:
Kształtowanie
szybkości, szybkiej reakcji na sygnały wzrokowe i słuchowe,
szybkiej reakcji na przedmioty będące w
ruchu.
Wiadomości:
Znajomość
przepisów zabawy "Zbijany w kole".
Wychowawczy:
Zachowanie
bezpieczeństwa podczas zabaw. Przestrzeganie reguł
zabaw.
Metody:
zabawowa
klasyczna, zadaniowa, opowieści ruchowej.
Pomoce:
woreczki,
piłki, kółka - czerwone i zielone.
Część lekcji |
Tok lekcji |
Treści zadań lekcji |
Czas trwania |
Część wstępna |
Czynności organizacyjno - porządkowe |
Zbiórka w szeregu, powitanie, korekta postawy, podanie zadań lekcji. |
2-3 minuty |
Motywacja do aktywnego udziału w zajęciach |
- omówienie zadań, które wykonywane będą na lekcji;
|
3-4 minuty |
|
Rozgrzewka i ćwiczenia ogólnorozwojowe (kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności) |
Stanie w rozkroku krążenia głowy, tułowia; skłony do PN i LN; skłony - dzieci witają się z sufitem, kolanami, podłogą. Marsz po obwodzie koła na palcach, pobranie woreczków, marsz na piętach. W marszu: podrzut woreczka w górę i chwyt; przekładanie pod kolanami; przekładanie dookoła tułowia; marsz z woreczkami na głowie. Ustawienie się w rozsypce:
woreczek
na podłodze, przeskoki obunóż w przód i w bok w siadzie kucznym: podrzut woreczka w górę, uderzenie dłońmi o podłogę, chwyt; podrzut woreczka w górę, powstanie, chwyt z wyskoku.
|
7-8 minut |
|
Część główna |
Realizacja zadania głównego lekcji |
Zabawy bieżne: "Berek
pająków" -
w parach, uciekającego dotykamy tylko nogą. Stacja 6: kozłowanie mini piłką koszykową dookoła pachołka, Stacja 7: kopanie piłki nożnej w parach Zabawy skoczne: "Skoki konika" - dzieci naśladują konika, przebiegają z miejsca na miejsce, rżą cichutko. Na hasło "konik u płota" - stają szybko pod siatką, "konik na łące" - wybiegają, skaczą , brykają. Toczenie
piłki głową Dzieci
dobierają się parami i ustawiają w dwóch rzędach. Nauczyciel
demonstruje, jak należy toczyć piłkę głową. toczenie piłki głową do woreczka, powrót na PN. toczenie piłki głową slalomem między woreczkami, powrót na LN. Nauczyciel wyjaśnia, że nie chodzi tu o wyścig, lecz o to, kto wykona zadanie prawidłowo. Nauka zabawy – zbijany w kole Każdy rząd tworzy koło, wewnątrz którego staje jeden uczeń. Dzieci stojące w kręgu starają się trafić "środkowego" piłką. Można mierzyć tylko poniżej pasa. Zbijany ucieka, stosuje różne uniki, aby piłka go nie dotknęła. Gdy ktoś go trafi, zamieniają się miejscami. |
Ok. 25 min. |
Dowolne działania ruchowe |
Ćwiczenia z piłkami według własnej inwencji uczniów |
Ok. 2 min. |
|
Część końcowa |
Ćwiczenia uspokajające |
- Marsz wokół boiska na palcach – w trakcie regulacja oddechu - relaks– wykonywanie głębokich wdechów nosem oraz wydechów ustami. |
Każde ćwiczenie ok. 1 min. |
Czynności organizacyjne i podsumowanie
Zastawienie do samodzielnych zabaw w czasie pozalekcyjnym |
- uporządkowanie Sali na, której były zajęcia; - omówienie zadań lekcji; - zachęcenie do powtarzania ćwiczeń poza szkołą i w czasie wolnym - pożegnanie |
Ok. 2 min. |