18.09.2014r.
Jutro
obchodzimy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
Po raz pierwszy święto przedszkolaka, ustanowione przez Sejm
w celu podkreślenia wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji
dzieci, obchodzone było 20 września 2013r.
Dzień, na
który przypada to święto nie został wyznaczony przypadkowo.
Pomysłodawcy wskazują, że druga połowa września to czas gdy
dzieci w przedszkolu mają już za sobą okres adaptacyjny, wtedy też
organizowane są uroczyste pasowania na przedszkolaka. Ogólnopolski
Dzień Przedszkolaka ma przyczynić się do popularyzacji wychowania
przedszkolnego.
Z okazji jutrzejszego święta życzymy
więc wszystkim Przedszkolakom wytrwałości i wielu niezapomnianych
wrażeń z czasu spędzonego w naszym przedszkolu :) Buziaki!
Scenariusz Balu z okazji Dnia Przedszkolaka
przeprowadzonego w dniu 20. 09. 2010 r.
w Przedszkolu Miejskim nr 99 przez D. Sobczak
Temat: Bal Przedszkolaka.
Cel ogólny:
Kształtowanie umiejętności nawiązywania serdecznego kontaktu z rówieśnikami i współdziałania w grupie.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- uczestniczy w zabawach z rówieśnikami;
- współpracuje z grupą podczas wykonywania zadań i rozwiązywania zagadek;
- ilustruje muzykę ruchem;
- aktywnie uczestniczy w życiu grupy przedszkolnej.
Metody:
- czynne - samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku;
- słowne - żywego słowa, sposoby społecznego porozumienia;
- percepcyjne – przykład nauczyciela;
- pedagogiki zabawy.
Formy pracy:
- indywidualnie,
- z całą grupą,
- praca w zespołach dobranych wiekowo.
Środki dydaktyczne: nagrania muzyczne, rekwizyty z bajek, ilustracje z bajek, ilustracje dzieci podczas różnych czynności, koperty z przygotowanymi elementami służącymi do projektowania pomieszczeń przedszkolnych, klej, duży plakat budynku przedszkola, zagadki, dyplomy i nagrody dla uczestników, dekoracja sal i korytarza przedszkola, balony z helem.
Przebieg:
1. Powitanie dzieci i gości przybyłych na bal.
2. Przemówienie Pani Dyrektor.
3. Odśpiewanie Hymnu przedszkolaka. Zaproszenie do wspólnej zabawy.
4. Zabawy integracyjne przy muzyce.
5. Zagadki słowne z życia przedszkola.
6. Zabawy muzyczno – ruchowe przy muzyce.
7. Zagadki bajkowe – losowanie rekwizytów.
8. Zabawy muzyczno – ruchowe przy muzyce.
9. Zagadki obrazkowe z postaciami z bajek.
10. Zabawy muzyczno – ruchowe przy muzyce.
11. Zagadki obrazkowe – Co robią dzieci w przedszkolu?
12. Przedszkola marzeń - projektowanie w grupach, wylosowanego pomieszczenia przedszkolnego, przyklejanie projektów na przygotowanym plakacie budynku przedszkola.
13. Zabawy muzyczno – ruchowe przy muzyce.
14. Wypuszczenie balonów wypełnionych helem. Odśpiewanie Hymnu przedszkolaka.
15. Przemówienie Pani Dyrektor, wręczenie dyplomów i upominków.
16. Podziękowanie za wspólną zabawę.
2
Scenariusz
uroczystości
zorganizowanej w dniu 29. 09. 2011 r. w grupie 3
- 4 latków
w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami
Integracyjnymi
w Pabianicach przez nauczycielkę Agnieszkę
Baśko
z okazji Dnia Przedszkolaka
związanego
z Ogólnopolskim Dniem Wychowania Przedszkolnego.
Cel
ogólny:
Odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej
oraz uczenie nawiązywania
prawidłowych relacji
z innymi osobami.
Oczekiwane efekty:
Dziecko:
-
integruje się z innymi dziećmi i próbuje nawiązywać z nimi
kontakty,
- aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach,
-
potrafi
współdziałać z innymi osobami w sytuacji zadaniowej.
Metody
pracy:
percepcyjne (pokaz, wzory postępowania),
słowne
(pogadanka, bajka),
czynne (zadania stawiane do wykonania),
twórczego rozwiązywania problemów (burza mózgów).
Formy
pracy:
- indywidualna
i z całą grupą, jednolita.
Środki dydaktyczne:
Płyty
z muzyką o przedszkolakach, tekst bajki logopedycznej, medale w
formie kotylionów, balony, bańki mydlane, kolorowa bibuła, obrazki
pocięte na części, kolorowanki, słodycze.
Środki dydaktyczne:
Płyty z
muzyką o przedszkolakach, tekst bajki logopedycznej, medale w formie
kotylionów, balony, bańki mydlane, kolorowa
bibuła, obrazki pocięte na części, kolorowanki,
słodycze.
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie
dzieci
i zapoznanie z celem uroczystości.
2. Wspólna zabawa taneczna
i śpiewanie piosenki pt. „Dzień przedszkolaka”
przez wszystkie dzieci.
3. „Jaki powinien
być super przedszkolak?” – zabawa twórcza, podawanie
propozycji dzieci i zapisywanie ich na tablicy przez nauczycielkę,
przypomnienie o zasadach obowiązujących w grupie, odznaczenie
dzieci medalami „Super przedszkolaka”.
4. „Roztańczone
przedszkolaki” – zabawy ruchowe przy piosenkach „Mały
przedszkolak” i „Jestem sobie przedszkolaczek”, ilustrowanie
ruchem fragmentów piosenek.
5. „Dzień przedszkolaka” –
wysłuchanie bajki logopedycznej połączone z ćwiczeniami buzi i
języka oraz dźwiękonaśladowczymi.
6. „Ulubione zabawy
dzieci” – zabawy ruchowe przy muzyce z wykorzystaniem kolorowych
balonów, pasków bibuły oraz baniek mydlanych.
7.
„Przedszkolaki to super dzieciaki” – zabawa doskonaląca
percepcję wzrokową – składanie obrazków przedstawiających
chłopca lub dziewczynkę pociętych
na 3 części.
8. Podsumowanie uroczystości, rozdanie dzieciom
kolorowanek tematycznych.
9. Słodki poczęstunek –
częstowanie dzieci chrupkami i cukierkami, przypomnienie o używaniu
zwrotu grzecznościowego
„dziękuję” podczas częstowania.
10. Podziękowanie za
udział i zakończenie uroczystości piosenką o Dniu Przedszkolaka.
SCENARIUSZ
OBCHODÓW ŚWIATOWEGO DNIA PRZEDSZKOLAKA
Scenariusz
uroczystości
zorganizowanej w dniu 29. 09. 2011 r. w grupie 3
- 4 latków
w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami
Integracyjnymi
w Pabianicach przez nauczycielkę Agnieszkę
Baśko
z okazji Dnia Przedszkolaka
związanego
z Ogólnopolskim Dniem Wychowania Przedszkolnego.
Cel
ogólny:
Odnajdywanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej
oraz uczenie nawiązywania
prawidłowych relacji
z innymi osobami.
Oczekiwane efekty:
Dziecko:
-
integruje się z innymi dziećmi i próbuje nawiązywać z nimi
kontakty,
- aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach,
-
potrafi
współdziałać z innymi osobami w sytuacji zadaniowej.
Metody
pracy:
percepcyjne (pokaz, wzory postępowania),
słowne
(pogadanka, bajka),
czynne (zadania stawiane do wykonania),
twórczego rozwiązywania problemów (burza mózgów).
Formy
pracy:
- indywidualna
i z całą grupą, jednolita.
Środki dydaktyczne:
Płyty
z muzyką o przedszkolakach, tekst bajki logopedycznej, medale w
formie kotylionów, balony, bańki mydlane, kolorowa bibuła, obrazki
pocięte na części, kolorowanki, słodycze.
I część w
sali przedszkolnej - Wszystkie dzieci
z całego przedszkola
ubrane na niebiesko.
1. Piosenka” Przedszkole moim
drugim domem” – prezentacja piosenki w wykonaniu pięciolatków.
2. Scenka „Ola i Jacek idą do przedszkola” –
prowadzące nauczycielki w strojach małych przedszkolaków są za
drzwiami sali. Mają mikrofony. Jacek woła Olę, która nie chce
wejść do przedszkola, bo zapomniała parasola.
Jacek to
chłopiec radosny, uśmiechnięty,
a Ola to płaczek i mazgaj.
Podczas krótkiej scenki Jacek i
Ola bawią się zgromadzonymi zabawkami, zachęcając wszystkie
dzieci do chodzenia do przedszkola, bo tam jest wesoło i przyjemnie
i można się bawić z kolegami.
3. Wiersz „Moje
przedszkole” Z. Stanecka – przedstawienie wiersza w formie
rozmowy
W moim przedszkolu jest fantastycznie,
Wesoło,
miło i zawsze ciekawie. Monika ( Ola)
Mam wielu kolegów, a na
podwórku
Huśtam się, skaczę i biegam po trawie.
A
kiedy wracam potem do domu,
To wciąż opowiadam mamie, Gosia
(Jacek)
Jak
bardzo lubię moje przedszkole,
Zabawy, kolegów
i Panie.
4. Powitanie dzieci przez prowadzące:
-
witam tych,
którzy z radością przyszli dzisiaj do przedszkola,
- witam
tych, którzy lubią chodzić do przedszkola,
- witam tych,
którzy lubią wspólnie się bawić
5. Okrzyk:
Chociaż
jestem jeszcze mały
To przedszkolak ze mnie wspaniały!
6.
Hymn Przedszkolaków – słowa i tekst dostępne na stronie:
http://www.dzieńprzedszkolaka.pl/platform - do mikrofonu śpiewają
przedstawiciele grup
I
Wszyscy swoje święto mają,
święto mają
tańczą, skaczą i śpiewają i
śpiewają
Przedszkolaki przykład dają, przykład dają
I
też swoje święto mają, święto mają
Ref:
Dzień
przedszkolaka jest właśnie dzisiaj,
to święto Ani, Basi i
Krzysia.
W dzień przedszkolaka każdy to wie,
Bawi się z
nami, kto tylko chce.
II
Ogród z panią przystroimy,
przystroimy
Sto balonów wypuścimy, wypuścimy
Będzie to
wiadomość taka, właśnie taka,
że dziś jest dzień
przedszkolaka, przedszkolaka.
Ref:
Dzień
przedszkolaka ....
7. Co potrafią przedszkolaki -
melodia „Praczki”
Tu prawą mam nogę, tu lewą nogę
mam,
jak umiem podskoczyć pokażę ja wam.
Tak skaczę,
tak skaczę przez cały długi dzień.
Tu prawe kolano, a
tu lewe mam,
jak umiem je zginać pokażę ja wam.
Tak
zginam, tak zginam przez cały długi dzień.
Tu prawe mam
ramię, tu lewe ramię mam,
jak umiem nim ruszać pokażę ja
wam.
Tak ruszam, tak ruszam przez cały długi dzień.
Tu
prawy mam łokieć, tu lewy łokieć mam,
jak umiem go zginać
pokażę ja wam.
Tak zginam, tak zginam przez cały długi
dzień.
Tu prawe mam oko, tu lewe oko mam,
Jak mrugać
potrafię, pokażę ja wam.
Tak mrugam, tak mrugam, przez cały
długi dzień
8. Przysięga przedszkolaków –
przedstawiciele grupy - 1 osoba – odcisk palca umoczonego w tuszu /
farbie. Prowadząca odczytuje tekst przysięgi – wszystkie dzieci
ślubują.
9. Piosenka „Jestem sobie przedszkolaczek +
pokazywanie
10. Butony „Jestem przedszkolakiem”
– wręczenie odznak
II część w ogrodzie
przedszkolnym
1. Korowód przedszkolaków – przemarsz
dzieci w rytm „Marsza triumfalnego”, każda grupa ma transparent
ze swoim numerem
2. Ponowne odśpiewanie hymnu +
przedstawiciele grup
3. Balony z przysięgą – przypomnienie
przysięgi, przywiązanie jej do 7 niebieskich balonów napompowanych
helem i wypuszczenie ich przy odliczaniu od 10 do 0.
4. Gołębie
– wypuszczenie gołębi jako symbolu przyjaźni, w tle muzyka
Vangelisa
5. Zabawy w ogrodzie przedszkolnym przy ulubionych
piosenkach dziecięcych.