Konspekt lekcji języka polskiego
Do przeprowadzenia zajęć w dniu 17
kwietnia 2012 roku w klasie III F,
I. Treści programowe:
Zapoznanie z pisarzem Stefanem Żeromskim,
Przypomnienie gatunku literackiego – powieści,
Przybliżenie utworu „Ludzie bezdomni”
Czas trwania zajęć 2x 45 minut
II. Temat zajęć: Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni”- symboliczna powieść młodopolska.
III. Cele zajęć:
Wiadomości
Uczeń:
zna biogram S. Żeromskiego
zna cechy powieści
zna genezę utworu i pochodzenie tytułu, czas i miejsce akcji oraz bohaterów.
Umiejętności:
Uczeń:
potrafi wskazać czas i miejsce akcji utworu podając cytaty z tekstu,
potrafi wskazać cechy symbolizmu,
potrafi wyjaśnić genezę utworu i pochodzenie tytułu,
potrafi wnioskować na podstawie czytanego tekstu,
potrafi wskazać fragmenty tekstu na poparcie swojej tezy,
umie wyrażać swoje zdanie w sposób kulturalny i demokratyczny,
Postawy:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w lekcji,
dba o kulturę i poprawność języka podczas budowania wypowiedź ustnych,
wykazuje się zaangażowaniem w pracy na zajęciach,
chętnie i otwarcie wyraża swoje zdanie,
IV. Formy, metody, techniki uczenia oraz środki dydaktyczne:
Formy nauczania:
- indywidualna
- zbiorowa
Metody i techniki nauczania:
metody podające – elementy objaśnienia,
metody programowe – praca z treścią lektury,
metody kształcenia literackiego: metoda impresyjno- eksponująca, metoda analizy wykonawczej
Środki dydaktyczne:
Podręcznik
Egzemplarze lektury „Ludzie bezdomni”
V. Bibliografia:
1. K. Budna, J. Manthey. Język polski. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum. cz. 4. Operon. Gdynia 2008
2. Podstawa Programowa Dz. U. 2009 rok, Nr 4, poz. 17
3. Stefan Żeromski. Ludzie bezdomni. Kraków 2000.
VI. Tok lekcji:
Czynności organizacyjne.
Podanie tematu lekcji: Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni”- symboliczna powieść młodopolska.
Powieść młodopolska
- Od razu
można zauważyć zmiany konstrukcji fabuły. Zdarzenia nie są
starannie ułożone
w chronologiczne ciągi albo zależności
przyczynowo-skutkowe. Powieść rządzi się własną logiką - na
jej akcję składają się epizody rozgrywające się w różnym
czasie i miejscach (Paryż, Warszawa, Cisy, Zagłębie).
-W fabule występują czasem kilkumiesięczne luki, które pozostają tajemnicą - czytelnik niczego się o nich nie dowiaduje.
-Wydarzenia są ukazywane w silnie zsubiektywizowany sposób, co podkreśla autorski zamysł całości powieści. Żeromski w "Ludziach bezdomnych" rezygnuje z typowo pozytywistycznej, niemalże kronikarskiej rejestracji zdarzeń. Jej miejsce zajmuje swobodne traktowanie akcji jako zbioru epizodów, dzięki czemu świat przedstawiony jest w pełni subiektywny.
-Żeromski stworzył inny model narratora, silnie powiązanego z postacią głównego bohatera - Judyma. Czasem takiego narratora nazywa się "bohaterem prowadzącym", ponieważ wiadomości o świecie przedstawionym zdobywamy przez pryzmat bohatera powieści. Dlatego dogłębnie poznajemy wydarzenia z jego życia, nieobce jest nam życie wewnętrzne postaci, jej światopogląd i motywy kierujące jej działaniami. Zaś świat, w którym żyje Judym, poznajemy jego oczami.
-Aby uniknąć jednostronnego oglądu
świata i oceny zdarzeń, także żeby poszerzyć tło powieści,
Żeromski wprowadza także innych, niezwiązanych z Judymem,
narratorów. Dlatego w "Ludziach bezdomnych" występuje
pamiętnik pisany przez Joannę Podborską
i listy jej
brata-zesłańca. Te fragmenty powieści prezentują innych
narratorów, rzucają inne, choć także subiektywne światło na
zdarzenia i zachowania bohaterów.
Nowatorstwo powieści młodopolskiej w stosunku do jej pozytywistycznej poprzedniczki wyznacza także obfita warstwa symboliczna "Ludzi bezdomnych". Może się wydawać, że symbolika utworu jest zbyt bogata i nadmiernie rozbudowana.
-Nowością "Ludzi bezdomnych" jest także nagromadzenie gatunków językowych, które występują w powieści. Język każdej z postaci jest charakterystyczny i odmienny. Sposób mówienia poszczególnych bohaterów odzwierciedla ich pochodzenie społeczne, pozycję majątkową i wykształcenie.
-Język polski w powieści nie służy tylko kreowaniu indywidualizmu bohaterów. Również Żeromski wykorzystuje plastyczne właściwości języka, aby zaznaczyć istotne chwile w życiu swoich bohaterów. Tok narracji staje się wtedy niezwykle poetycki, podobny do subtelnego języka liryki - w ten sposób autor ukazuje wnętrze bohatera powieści.
Uczniowie układają ogólny plan powieści.
Np.
1.Studia Tomasza Judyma w
Paryżu.
2.Znajomość z panią Niewadzką, pannami Orszeńskimi
i Joanną Podborską.
3.Powrót Judyma do Warszawy.
4.Wizyta
w domu Wiktora
5.Judym podziwia pracę robotników w
fabryce.
6.Doktor Tomasz na spotkaniu warszawskich lekarzy w
domu Czernisza.
7.Odczyt o współczesnej higienie.
8.Judym
dostrzega na spacerze znajome z Paryża, jadące w
powozie.
9.Praktyka lekarska.
10.Propozycja pracy w
Cisach.
11.Wyjazd Judyma z Warszawy.
12.Podróż do Cisów.
13.Psoty Dyzia i gniew Judyma.
14.Korespondencja z
Leszczykowskim.
15.Spotkanie ze znajomymi z
Paryża.
16.Zaproszenie na plebanię.
17.Wizyta
Karbowskiego.
18.Miłość Natalii i kuracjusza.
19.Zazdrość
Judyma o pannę Orszeńską.
20.Zwierzenia Joasi Podborskiej na
kartach dziennika.
21.Życie towarzyskie Tomasza w
Cisach.
22.Plany ulepszenia i zmian w Cisach.
23.Narodziny
miłości Tomasz do Joasi.
24.Zatrucie wody w wiosce szlamem ze
stawów.
25.Awantura Judyma z Węglichowskim i
Krzywosądem.
26.Tomasz opuszcza Cisy.
27.Praca Tomasza
jako lekarza fabrycznego.
28.Zerwanie zaręczyn i
rozstanie.
29.Rozdarta sosna.
Uczniowie czytają fragment powieści z
uwzględnieniem symbolizmu w powieści.
str 159.
- Na czym polega subiektywizm spojrzenia na przedstawiane sytuacje? Czyimi oczyma oglądamy e sceny?
- Jaką funkcję pełnią opisy dzieł sztuki w powieści, czego są symbolami?
Uczniowie podają podstawowe informacje o głównych bohaterze. Wspomagają się fragmentami z podręcznika. Str. 161.
- Jakiej wiedzy o bohaterach dostarcza rozmowa braci?
Tomasz Judym a los inteligencji. Uczniowie czytają fragment powieści z podręcznika. odpowiadają na pytanie i wykonują polecenie:
- Jakie możliwości stwarzała Judymowi posada lekarza?
- Przedstaw cechy charakteru jakie ujawniają się we fragmentach utworu.
Judym reformatorem- losy odczytu. Po
przeczytaniu fragmentu powieści
z podręcznika uczniowie
ustosunkowują się do sytuacji odczytu głównego bohatera. Opisują
nastroje panujące w towarzystwie słuchającym, podają temat i
reakcje uczestników.
Tragizm bohatera i trudne wybory. Fragment powieści z podręcznika ukazuje problematyczne położenie Judyma, uczniowie wyjaśniają dlaczego.
Fragment powieści o rozdartej sośnie.
Uczniowie porównuję różne symbole
z powieści, konstruują
wnioski jakie niesie ze sobą zakończenie utworu.
Praca domowa. Napisz charakterystykę
Tomasza Judyma posługując się cytatami
z książki.
Cele pracy domowej:
- tworzenie własnej wypowiedzi pisemnej;
- ćwiczenia stylistyczne;
- przypomnienie zasad tworzenia charakterystyki.