konspekt flora i fauna w pustyni i w puszczy

Wioleta Bahrynowska



Konspekt lekcji języka polskiego

w klasie V



Temat: Egzotyczne piękno afrykańskiej flory i fauny.


Cele ogólne:

  1. Bogacenie słownictwa poprzez dostrzeganie piękna języka pisarza.

  2. Rola przymiotników i środków stylistycznych.

  3. Przedstawienie różnorodności afrykańskiej flory i fauny.


Cele operacyjne:

Uczeń potrafi:


Forma pracy: zbiorowa, indywidualna.


Metody pracy: podająca, poszukująca.


Środki dydaktyczne: tekst powieści „W pustyni i w puszczy”, kontury mapy Afryki, obrazki i naklejki prezentujące gatunki zwierząt i roślin, Słownik wyrazów obcych.





PRZEBIEG LEKCJI



OGNIWO WSTĘPNE:

  1. Powitanie.

  2. Sprawdzenie listy obecności i pracy domowej.

  3. Zapoznanie z tematem lekcji: przypomnienie znaczenia słów „egzotyka”, „flora”, „fauna” (ewentualnie odszukanie definicji w słowniku).


CZĘŚĆ GŁÓWNA:

  1. Rozróżnienie stref klimatycznych Afryki (cechy charakteryzujące daną strefę).

  2. Wyszczególnienie obszarów Afryki, np. pustynia, step, sawanna, dżungla.

  3. Uczniowie podają cytaty z lektury charakteryzujące te obszary (uwzględnienie roli przymiotników).

  4. Przenoszenie na kontury Afryki obrazków roślin występujących na danych terenach.

  5. Przytaczanie cytatów dotyczących zwierząt żyjących w Afryce.

  6. Przenoszenie na kontury Afryki obrazków i naklejek zwierząt występujących na poszczególnych obszarach.

  7. W formie notatki: przyporządkowanie do danej strefy klimatycznej flory i fauny.


PODSUMOWANIE:

  1. Zwrócenie uwagi na realistyczne opisy przyrody.

  2. Ocena pracy uczniów.

  3. Zadanie pracy domowej:

Wybierz z tekstu lektury fragment opisu przyrody afrykańskiej i przepisz do zeszytu”.


3


