KONSPEKT ZAJĘĆ
Prowadzący: Karolina Przeworowska
Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:
Poziom edukacyjny: gimnazjum, klasa I
Czas realizacji: 45 minut
Temat zajęć: Przedwczesna inicjacja seksualna.
1. Cele:
Uczeń:
- definiuje pojęcie inicjacji seksualnej
- potrafi podać motywy podjęcia wczesnego współżycia seksualnego
- potrafi podać argumenty, by odmówić partnerowi, nie raniąc jego uczuć
- na konsekwencje wczesnego współżycia seksualnego
Formy
pracy: zbiorowa, grupowa
Metody: „burza mózgów”,
drama, film, rozmowa kierowana, pogadanka
Spis
załączników: załącznik 1 wiersz Marii Pawlikowskiej –
Jasnorzewskiej;
załącznik 2 tekst dialogu
Przebieg
zajęć:
1.Czynności organizacyjne.
2.Wprowadzenie
– nauczyciel wyjaśnia uczniom cele lekcji podając następujące
informacje: W Polsce przed 15 rokiem życia inicjację seksualną
przeżyło 3% dziewcząt i 10% chłopców. Pośród 15- i 16-latków
inicjację seksualną ma za sobą 19% osób. W grupie 17-19-latków
inicjację seksualną przeżyło 51% badanych. Pozostałe 49%
rozpoczyna współżycie później lub nigdy. Średni wiek pierwszych
kontaktów seksualnych wynosi niewiele ponad 19 lat dla kobiet i
nieco ponad 18 lat dla mężczyzn.
3.Czym
jest wobec tego inicjacja seksualna? Wyjaśnienie na podstawie
„Słownika pojęć” Krystyny Ostrowskiej.
4.Przeżycie
pierwszego zbliżenia seksualnego może być piękne i niezapomniane,
piszą o tym poeci w wierszach zwanych erotykami, przeczytajmy jeden
z nich. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z wierszem Marii
Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej. Głośno odczytuje wiersz,
uczniowie po lekturze dzielą się ze sobą wrażeniami i nazywają
uczucia, które budzi ten utwór: czułość, troska, dbałość o
drugiego człowieka, bliskość, oddanie , bezgraniczne zaufanie,
miłość. Ale dla niektórych inicjacja seksualna wiąże się z
cierpieniem i osamotnieniem. Dlaczego?
5.Ćwiczenie 1. Pierwsze współżycie jest bardzo ważne, jak wyobrażacie sobie jego atmosferę? Nauczyciel rozdaje uczniom kartki samoprzylepne, na których mają zapisać i dokończyć zdanie: „Mój pierwszy raz wyobrażam sobie…” . Uczniowie mogą zapisać miejsca, uczucia, emocje, które sobie wyobrażają w związku z inicjacją seksualną. Przyklejają kartki na tablicy, pod napisem :„Mój pierwszy raz”. Nauczyciel odczytuje kartki, wspólnie wyciągamy wnioski, w których powinny znaleźć się takie wyrażenia jak: intymność, zaufanie, prawdziwa miłość, bezpieczeństwo, świadomość, dobra wola itd.
6.Ćwiczenie
2. Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy, rozdaje arkusze papieru i
flamastry i rozdaje w kopertach zadania: Rozpoczynając współżycie
seksualne kierujemy się różnymi motywami i musimy pamiętać, że
każde działanie niesie za sobą konsekwencje. Jakie to motywy nami
kierują i czy możemy przewidzieć konsekwencje?
Grupa
I – jakimi motywami kierują się dziewczęta, decydując się na
wczesne współżycie seksualne?
Grupa II – jakimi motywami
kierują się chłopcy, decydując się na wczesne współżycie
seksualne?
Grupa III – jakie mogą być konsekwencje wczesnego
współżycia seksualnego dla dziewcząt?
Grupa IV – jakie
mogą być konsekwencje wczesnego współżycia seksualnego dla
chłopców?
Przedstawiciel każdej grupy zdaje relację z pracy
grupy, następuje omówienie, arkusze papieru umieszczamy w widocznym
miejscu; ważne wnioski:
Motywy/Konsekwencje
związane z
uczuciem miłości, chęć zaimponowania rówieśnikom, chęć
zdobycia nowego doświadczenia, nacisk partnera, obawa przed jego
odejściem, sytuacja przymusu, strach przed odrzuceniem grupy,
izolacja, uleganie modzie, nadużywanie alkoholu i innych używek,
ciekawość, presja, by mieć to już za sobą,
ciąża, przymus zawarcia niechcianego małżeństwa z powodu ciąży, ból, niebezpieczeństwo związane z próbami sztucznego przerwania ciąży, kłopoty z nauką, poczucie winy, ironia, szykany, publiczne potępienie, niebezpieczeństwo zakażenia chorobą weneryczną/AIDS, uraz psychiczny, uraz fizyczny, utrata szacunku dla siebie i partnera.
7.Zgadzamy
się, że inicjacja seksualna to ważne i wyjątkowe przeżycie dla
każdego z nas, nie możemy się wobec tego spieszyć, zastanówmy
się, jak odmówić partnerowi, który bardzo nalega, a nie chcemy
zranić jego uczuć? Nauczyciel dokonuje wyboru dwojga uczniów, aby
wcielili się w rolę i odczytali dialog między chłopcem a
dziewczyną. Nauczyciel pyta o odczucia aktorów wcielających się w
role, a potem wszystkich uczniów o to, jak można odmówić: Nie
należy się bać tego zrobić. Należy to zrobić delikatnie, ale
stanowczo, mówiąc jasno o swoich uczuciach i obawach. Uleganie
natarczywemu partnerowi nie jest wyrazem miłości. Należy zwrócić
uwagę na to, że nie tylko seks daje poczucie bliskości z
partnerem.
8.Podsumowanie
i ewaluacja : Nauczyciel zadaje uczniom pytanie (rundka bez
przymusu), „Co zapamiętałeś/zapamiętałaś z dzisiejszej
lekcji?”
Inicjacja seksualna to ważny etap w życiu
człowieka, nie należy go lekceważyć, trzeba wybrać odpowiedni
moment i mieć na uwadze konsekwencje, nie można ulegać modom i
namowom innych, pamiętajmy, że nasze ciało należy traktować z
szacunkiem.
Bibliografia:
1.K. Ostrowska „ Słownik
pojęć”, Rubikon 2004
2.M. Pawlikowska – Jasnorzewska,
„Erotyki”, Warszawa 2007
Załącznik 1
***
(Gdy pochylisz nade mną twe usta...)
Pawlikowska-Jasnorzewska
Maria
Gdy pochylisz nade mną twe usta pocałunkami
nabrzmiałe,
usta moje ulecą jak dwa skrzydełka ze strachu
białe,
krew moja się zerwie, aby uciekać daleko, daleko
i
o twarz mi uderzy płonącą czerwoną rzeką.
Oczy moje, które
pod wzrokiem twym słodkim się niebią,
oczy moje umrą, a
powieki je cicho pogrzebią.
Pierś moja w objęciu twej ręki
stopi się jakby śnieg,
i cała zniknę jak obłok, na którym
za mocny wicher legł.
Załącznik 2:
Przykładowy
dialog
CH- Wiesz, że Cię kocham, chodzimy ze sobą już
tak długo, nie ma sensu czekać z tym do ślubu..., nikt tak już
dziś nie robi…
DZ- Boję się , nie jestem pewna, czy to
uczucie na zawsze, czy gdy to już zrobimy, nie pójdziesz sobie do
innej…
CH- Tak się składa, że rodzice dziś wieczorem
wychodzą do znajomych, będziemy sami, nikt nam nie przeszkodzi,
przyjdź do mnie, tak Cię pragnę!
DZ- To nie jest dobry
pomysł, nie jestem dziewczyną od okazji do okazji...
CH-
Jeżeli mnie naprawdę kochasz, udowodnij to.
DZ- Widzę, że
tylko jedno masz w głowie, naprawdę zależy Ci tylko na seksie?
Mylisz miłość z pożądaniem... zresztą inaczej możemy okazać
sobie bliskość.
CH- Pewnie boisz się wpadki, ale nie martw
się, pomyślałem o zabezpieczeniu.
DZ- Antykoncepcja to
przecież nie wszystko, może ja nie mam ochoty na seks?
CH- Nie
wygłupiaj się i tak długo zwlekaliśmy, wstyd się komukolwiek
przyznać, że jeszcze tego nie zrobiliśmy... Wszyscy mają to już
za sobą i jakoś żyją.
Chodź ze mną do łóżka, przecież
mnie kochasz!?
DZ- Może nie jestem taka jak inni, nie
interesuje mnie, co sobie inni pomyślą. To tylko nasza sprawa...
CH
– Nie zgadzasz się?
DZ - Nie…