Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców ,,Ptaki z wiejskiego podwórka '' Wprowadzenie litery g

RENATA CZUBIŃSKA F…/Z29


SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW Z DNIA

15.IV.2008.

5- 6 LATKI

ODDZIAŁ III ,,SŁONIKI”


TEMAT BLOKU: ,,Zwierzęta na wsi”

TEMAT DNIA: ,, Ptaki z wiejskiego podwórka”


CELE OGÓLNE:

- współdziałanie w grupie poprzez wspólne zabawy ruchowe;

- zachęcanie dzieci do wspólnych zabaw przed rozpoczęciem zajęć;

- doskonalenie umiejętności sprawnego dodawania i odejmowania w zakresie 8;

- poznawanie wybranych ptaków hodowanych w gospodarstwie wiejskim na podstawie zagadek;

- nazywanie poznanych ptaków oraz omówienie ich wyglądu;

- rozwijanie wrażliwości słuchowej poprzez dostarczanie różnorodnych bodźców słuchowych(odgłosy ptaków z wiejskiego podwórka);

- doskonalenie umiejętności wypowiadania się;

- wprowadzenie i zapoznanie dzieci z obrazem graficznym głoski ,,g”; ,,G’’- drukowanym i pisanym;

- kształtowanie umiejętności samodzielnego myślenia;

- przyswajanie umiejętności czytania głosek i sylab na podstawie dokonania analizy i syntezy wyrazu podstawowego garnek oraz innych wyrazów mających w swojej nazwie głoskę g.

- stwarzanie sytuacji do aktywnego uczestnictwa w zabawach ruchowych;

- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i utrzymanie skupienia uwagi, patrzenia i rozumienia;

- utrwalenie poznanej głoski g na podstawie pracy plastycznej, przekształcanie plastyczne głoski g;


CELE SZCZEGÓŁOWE:

- dziecko potrafi wspólnie bawi się w zespole;

- dodaje i odejmuje w zakresie liczby 8;

- dziecko potrafi wymienić nazwy ptaków hodowanych w gospodarstwie wiejskim;

- dziecko prawidłowo rozpoznaje odgłosy wydawane przez ptaki z wiejskiego podwórka;

- dziecko doskonali umiejętność uważnego słuchania czytanego tekstu- potrafi uruchomić swoja wyobraźnię;

-prawidłowo rozpoznaje nowo poznana literę;

- umie dokonać analizy i syntezy wyrazu podstawowego garnek;

- odnajduje miejsce głoski- litery w wyrazie;

- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;

- wykonuje prace plastyczną- manualną według wskazówek nauczyciela;


METODY:

- słowna –aktywizująca, słuchanie tekstu, pogadanka, rozmowa kierowana;

- oglądowa – ilustracja do opowiadania, obrazy graficzne , napisy;

- ekspresyjna;

- praktyczna- zadania rysunkowe, układanie modeli wyrazów;



-1-



- wykorzystano metody opracowane przez Irenę Majchrzak: ,,wprowadzenie dziecka w świat pisania”;

FORMY:

-zbiorowa jednolita;

- grupowa indywidualna;

- indywidualna zróżnicowana;

- zbiorowa zróżnicowana;


ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- płyta CD, sylwety ptaków wiejskich tj: kura, kogut, kaczka, indyk, napisy do sylwet;

działania matematyczne napisane kredą na tablicy, ilustracja obrazkowa, obraz graficzny litery g, G – drukowany i pisany, mały i wielki, napisy do globalnego czytania, sylaby, koperty, klocki, wyrazowe kwiaty, obrazki do kolorowania z głoska g;



Przebieg zajęcia:

I. 1. Nauczycielka zaprasza wszystkie dzieci do zabaw muzyczno- ruchowych z elementami improwizacji pt: ,,Przedszkolaki”; ,,Dziwne rozmowy’’.

Dzieci stoją w kole, twarzą zwróconą do środka. Rozpoczynają zabawę pt: ,,Dziwne rozmowy”. Nauczycielka wskazuje dziecko, które będzie świnką, dziecko które będzie kaczką, wroną oraz wybiera troje dzieci, które wcielą się w postać szczeniaków – każde dziecko otrzymuję sylwetę zwierzęcia- ptaka, którą będzie odgrywało podczas zabawy. Po skończonej zabawie nauczycielka zaprasza dzieci do tablicy tematycznej i rozpoczyna zajęcia.

2. Na tablicy tematycznej widnieje pięć działań matematycznych w zakresie liczby 8. Zadaniem wskazanego przez nauczyciela dziecka - jest odczytanie danego działania i wskazanie rozwiązania spośród czterech liczb znajdujących się obok(wskazywane dziecko przyczepia prawidłowy wynik obok działania). Gdy działania zostaną rozwiązane nauczyciel przekręca kartki z rozwiązaniem na drugą stronę i prosi dzieci o odczytanie hasła, które utworzyło się po zmianie stron. Rozwiązanie stanowi wyraz ,,ptaki”

3. Kolejnym etapem zajęć jest rozwiązywanie zagadek o ptakach z wiejskiego podwórka. Nauczyciel czyta zagadki i prosi dzieci o podanie przez nich rozwiązania.

,,Jestem biała, szara, ruda albo czarna. ,,Jaki to elegant- zawsze grzebień nosi

Niosę smaczne jaja, lubię dziobać ziarna” jest panem podwórka i chlubą gosposi”

(kura) (kogut)

,,Po błocie człapie i pływam po rzece ,,Nie dziewczyna to wcale, ale nosi korale

Mam ładne skrzydła, ale daleko nie lecę” wachlarz w krąg rozkłada

(kaczka) i gul- gul- gul – gada (indor)


Dziecko, które odgadło daną zagadkę szuka spośród ptaków odgadnięte hasło i przypina na tablicę sylwetę. Analiza i synteza wyrazów (kura, indyk). Zwrócenie uwagi na to, iż na dwóch wyrazach nie została dokonana analiza i synteza. Nauczyciel inspiruje dzieci do szukania odpowiedzi na podstawie podpisu obrazka przedstawiającego ,,koguta”.

4. Zaproszenie do zabawy ruchowej pt: ,,Kaczki”.




-2-

Nauczyciel dzieli dzieci na zespoły(4- 5), tłumaczy, iż kaczki chodzą zawsze jedna za drugą, kołysząc się lekko z boku na bok. Zadaniem dzieci ,,kaczek” będzie dotarcie do wyznaczonego miejsca w Sali (stawu) w jak najszybszym tempie. lecz całym zespołem. Kaczka, która odejdzie od swojego zespołu narażona jest na złapanie lisa.

Na umówiony wcześniej sygnał rzędy ruszają na spacer w kierunku stawu, nagle pojawia się (wybrane dziecko) ,,lis.

Kaczki muszą przyśpieszyć, by zdążyć wskoczyć do stawu. Schwytane kaczki lis chowa do nory. Wygrywa ten rząd kaczek, w którym prze umówionym końcem zabawy zostanie najwięcej dzieci.

II. 1. Nauczyciel zaprasza dzieci przed tablicę, na której widnieje ilustracja obrazkowa przedstawiającą podwórko. Dzieci rozpoznają i nazywają ptaki po odgłosach dochodzących z wiejskiego podwórka(nagranie z płyty – kura, kogut, indyk).

2. Nauczyciel czyta tekst do ilustracji po czym prowadzi rozmowę na temat przeczytanego tekstu.

Co przedstawia ilustracja obrazkowa?

Powiedz jakie ptaki ma gospodyni?

Dlaczego ptaki nagle ucichły?

Przeczytam jeszcze raz tekst, a wy powiecie mi, w których wyrazach występuje głoska g.

Nauczyciel czyta • Dzieci: kogut, gul, gwar, ganku, gospodyni

W czym przyniosła gospodyni pożywienie ptakom?(garnek)

3. Analiza i synteza wyrazu garnek

podziel wyraz na głoski • g-a-r-n-e-k

podziel wyraz na sylaby • ga-rnek

wyodrębnij w wyrazie garnek samogłoski i spółgłoski

Jaki wyraz powiedziałam głoskami?

G-u-t-e-k

g-a-r-n-e-k

g-o-s-p-d-y-n-i

Jaką głoskę słychać na początku wyrazu?

Gutek, garnek, gwar, gospodyni

4. Pokaz małej i wielkiej, pisanej i drukowanej litery g, G.

Nauczyciel pyta:

Czym różnią się litery g, G pisane od drukowanych?

Co Ci przypomina litera g?

pisanie palcem w powietrzu litery g;

wodzenie palcem po dywanie – pisanie litery g;

pisanie kredą na tablicy;

układanie na dywanie z klocków litery G- chętne dzieci;

Nauczyciel prosi, by dzieci podały inne wyrazy rozpoczynające się głoską g.

5. Zabawa ruchowa pt; ,,Wyrazowe kwiaty”

Nauczyciel prosi dzieci, aby ustawiły się w rozsypce. Informuję ich , że wracają z zaczarowanej zagrody do przedszkola. Na dywanie rozsypane są kwiaty, na których widnieją wyrazy mające w swojej nazwie głoskę g- na początku wyrazu, w środku. Prosi by dzieci kolejno przechodziły tylko po tych kwiatach, na których widnieją wyraz z głoską g. Chętne dziecko zbiera z łąki( dywanu) te kwiaty, które mają głoskę g w swojej nazwie i odczytuje te wyrazy.

6. Nauczyciel prosi , by dzieci usiadły w kole na dywanie. Rozdaje koperty, w których znajdują się wyrazy pocięte na sylaby. Zadaniem dzieci jest ułożenie z pociętych sylab wyrazów: Gutek, garnek, gospodyni.

7. Zabawa orientacyjno- porządkowa przy utworze pt: ,,Taniec kurcząt”


-3-




Rozłożone obręcze, przy każdej z nich stoi jedno dziecko. Bieg (machają skrzydełkami) między obręczami, gdy kurczęta usłyszą muzykę. Muzyk milknie, wskakują jak najszybciej do środka najbliższej obręczy. Zabawę urozmaicamy, likwidując jedna obręcz. Dzieci- kurczęta bez skorupki- obręczy muszą odejść do kurnika( wyznaczone miejsce).

III. Praca plastyczna – utrwalenie poznanej głoski g.

1.Nauczyciel prosi by dzieci usiadły na dywanie. Podchodzi do każdego dziecka . Dzieci kolejno losują wyrazy, które mają w swojej nazwie głoskę g. Odczytują wylosowany wyraz, są to wyrazy( kogut, garnek, gospodyni. Podchodzą do stolików, na których przygotowane są obrazki przedstawiające : koguta, garnek, gospodyni- dopasowują wylosowany przez siebie wyraz do obrazka. Zadaniem dzieci jest: ozdobienie głoski g (plasteliną) następnie pokolorowanie obrazka kredkami.

2. Nauczyciel dziękuje rodzicom za udział w zajęciu otwartym.





































-4-

