Dominika Kozikowska
Konspekt lekcji języka polskiego w II klasie gimnazjum
Temat: Kiedy z wiersza biją zapach i smak… - Bolesław Leśmian „W malinowym chruśniaku”.
Cele
ogólne
- kształtowanie umiejętności pracy z tekstem
- rozwijanie wrażliwości uczniów
- rozwijanie umiejętności pracy w grupie
szczegółowe
- uczeń podaje najważniejsze informacje związane z Bolesławem Leśmianem
- uczeń wskazuje co najmniej 4 metafory z wiersza „W malinowym chruśniaku” i umie je wyjaśnić
- uczeń wykazuje inicjatywę przy tworzeniu plakatu, współpracując z grupą
- uczeń zna co najmniej dwa frazeologizmy związane z malinami
Metody pracy
- burza mózgów
- praca ze słownikiem
- praca z tekstem
- plakaty
- rozsypanka
Formy pracy
- zbiorowa
- w grupach
- indywidualna
Środki dydaktyczne
- Słownik Poetów Polskich
- arkusze szarego papieru
- pastele, farby, flamastry, bibuła, wycinanki, klej, plastelina, kredki, taśma
- piosenka Marka Grechuty „W malinowym chruśniaku”
- rozsypanka z frazeologizmami
Przebieg lekcji
- krótkie wprowadzenie
- burza mózgów, uczniowie podają wszelkie skojarzenia związane z ‘malinowym chruśniakiem’
- praca ze słownikami, w czteroosobowych grupach uczniowie wyszukują w słownikach informacje o Bolesławie Leśmianie i wypisują najważniejsze treści
- wspólne podsumowanie, stworzenie na tablicy mapy myśli
- głośne odczytanie wiersza
-
uczeń samodzielnie wypisuje elementy przyrody, które pojawiły się
w wierszu
- pytanie: Jaki zabieg zastosował poeta w opisie
zjawisk przyrody? (Metaforę)
- praca w czteroosobowych grupach
, tworzenie plakatów ukazujących wybraną przez uczniów scenę z
wiersza za pomocą różnych technik (pastele, farby, wycinanki,
plastelina, itd.)
w tle puszczona jest piosenka M. Grechuty „W malinowym chruśniaku”
- prezentacja plakatów,
przedstawiciele grup uzasadniają dlaczego wybrali właśnie tę
scenę
- praca indywidualna, uczeń łączy z rozsypanki związki
frazeologiczne związane z malinami
Usta jak maliny.
Dziewczyna jak
malina.
Wpuścić kogoś w maliny.
- praca domowa: Wykorzystaj związek frazeologiczny związany z malinami (z lekcji lub odszukany samodzielnie) i napisz krótkie opowiadanie, którego puentą będzie zdanie z właśnie tym związkiem.