Rola kobiety w życiu rodzinnym

KONSPEKT ZAJĘĆ

Prowadzący: Karolina Przeworowska

Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:

Poziom edukacyjny: szkoła podstawowa, klasa V

Czas realizacji: 45 minut


Temat zajęć: Rola kobiety w życiu rodzinnym.


1. Cele:

Uczeń

- określa cechy charakteryzujące kobiecość

- analizuje pojęcie kobiecości na poziomach: osobistym, ogólno przyjętym i naukowym

-uzasadnia własny system wartościowania cech typowych dla kobiecości

- przedstawia własny obraz odzwierciedlający idealne zestawienie cech kobiecych

- kształtuje własny model cech i zachowań


2. Metody: praca w małych grupach, praca z tekstem, burza mózgów, śnieżna kula


3. Formy pracy: indywidualna, grupowa


4. Pojęcia: kobiecość, stereotyp


5. Środki dydaktyczne: kartki papieru, pisaki, kartki samoprzylepne, plansza, nagranie Alicja Majewska ”Być kobietą”, słowniki, podręcznik, encyklopedia




Etapy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Środki dydaktyczne

Przewidywane efekty

1. Część przygotowawcza

1. Powitanie uczniów. Podanie tematu i celu zajęć.


1.Zapisują temat.




2. Część podstawowa

1. Prezentacja schematycznego wizerunku kobiety.


2. Rozdaje uczniom kartki samoprzylepne i prosi każdego o wypisanie 1 kobiecej cechy.


3. Wspólnie podsumowują cechy, które pojawiły się na wizerunku.


4. Prezentuje uczniom utwór muzyczny i prosi o wychwycenie cech oraz porównanie z tymi, które znalazły się na wizerunku.


5. Rozdaje pomoce naukowe i prosi o odczytanie, czym jest kobiecość.


6. Dyskusja „czym różni się podejście stereotypowe od naukowego?”






1. Uczniowie wypisują cechy i przylepiają je na wizerunku.




2. Omawiają cechy, które są pozytywne lub negatywne.



3. Słuchają utworu i stwierdzają, że pojawiły się tam stwierdzenia stereotypowe.






4. Korzystają z pomocy naukowych.





5. Wypowiadają się na temat.

1. Plansza.





2. Kartki samoprzylepne.












3. Utwór muzyczny.










4. Słowniki, podręczniki, encyklopedie.






1. Określają istotę kobiecości.






2. Porównują własne spostrzeżenia.




3. Pracują na podstawie słuchanego tekstu.








4. Poznają naukowe określenie kobiecości.

3.Część końcowa

1. Prosi o zastanowienie się „kto jest dla ciebie ideałem kobiecości?”

1. Wypowiadają się.


1. Uczą się prezentować własny punkt widzenia i uzasadniać swój wybór.




