SCENARIUSZ
ZAJĘCIA
Dla dzieci 4-letnich Z zakresu
edukacji ekologicznej
TEMAT: Przygody kropli
wody
Zadanie: wpływ zabaw badawczych na kształtowanie
postaw proekologicznych
Cel ogólny:
1.
Zapoznanie ze zjawiskiem parowania, skraplania, topnienia
2.
Wyjaśnienie obiegu wody w przyrodzie i znaczenia wody dla życia na
ziemi
Cele szczegółowe:
1 Wie, jakie
znaczenie ma woda w przyrodzie
2. Potrafi obserwować i
wyciągać wnioski
3. Uważnie słucha
4.
Obserwuje i samodzielnie wykonuje proste doświadczenia
5.
Ma świadomość, że z urządzeń elektrycznych można korzystać
tylko pod
opieką osób
dorosłych
Metody:
opowiadanie, rozmowa, pokaz, obserwacja, zadaniowa
Forma:
z całą grupą, indywidualna
Pomoce: opowiadanie H.
Bechlerowej ( wersja skrócona), encyklopedia-
Woda,
ziemia, powietrze, ogień, śnieg, czajnik bezprzewodowy, lusterko,
papierowa kropelka wody, farby ( niebieska i czerwona),
plastikowe tacki,
folia
malarska, muzyka relaksacyjna,
kubeczek, miska z wodą,
lusterko, lignina,
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.
Wprowadzenie do zajęcia, zapoznanie z tematem zajęć.
2.
Woda ; zabawa ruchowa z folią malarską do muzyki, interpretacja
ruchem muzyki ( woda spokojna, burza itp.)
3.
Opowiadanie H. Bechlerowej z wykorzystaniem niebieskiej kropelki
wody i ilustracji z książki ; zapoznanie z obiegiem
wody w przyrodzie
oraz formami wody na świecie (
jezioro, morze, ale i deszcz, śnieg, mgła)
4. Rozmowa z
dziećmi:
- Co spotkało kroplę wody?
- Kim
ona była?
- Gdzie wędrowała kropelka wody?
-
Gdzie występuje woda w przyrodzie?
- Jakie formy
przybiera woda na świecie?
5. Zaproszenie dzieci do
stolika zamienionego w małe laboratorium
6. Doświadczenie
I parowanie wody
- Jedno z dzieci wlewa wodę do czajnika
bezprzewodowego, drugie
włącza czajnik. Dzieci
obserwują co dzieje się z woda w czajniku
( wlewają
zimną, ona paruje, grzeje się, unosi się para wodna.)
-
Dlaczego woda paruje? Dokąd wędruje? Co się dzieje z para?
-
Co się dalej dzieje z parą zobaczymy w 2 doświadczeniu.
7.
Doświadczenie II skraplanie pary wodnej
- Ponowne
zagotowywanie wody w czajniku i trzymanie lusterka
nad
parującą wodą. Na lusterku osadza się para, która się skrapla
( lusterko trzyma nauczyciel). Nauczycielka
proponuje
strącić krople pary na stół ( deszcz)
- Co się stało
z para? Skąd się wzięły krople wody? ( gdy jest ciepło,
woda
paruje, gdy zimno, zamienia się w kropelki)
- Nawiązanie
do opowiadania, przypomnienie wędrówki kropelki.
-
Nawiązanie do zimy ( śnieg). Przyniesienie śniegu do sali
8.
Doświadczenie III topnienie śniegu w rękach
- Dzieci
wyjmują trochę śniegu i trzymają w dłoni. Po chwili śnieg
się
rozpuszcza. Wniosek - śnieg się rozpuszcza, gdy
jest ciepło
9. Doświadczenie IV topnienie śniegu na
tacy i na ligninie na kaloryferze
- Ułożenie śniegu na
tacy i postawienie jej na kaloryferze i na ligninie
na
stoliku, śnieg się rozpuszcza i powstaje brudna woda. Obserwacja,
który się szybciej rozpuści. Sprawdzenie, że śnieg
jest mokry ( więc woda)
- Wniosek, śnieg wcale nie
jest czysty, tylko pełno w nim zanieczyszczeń.
-
Rozmowa, co zanieczyszcza wodę?
- Co można zrobić, aby
woda była czysta?
10. Podsumowanie: malowanie śniegu na
tackach na kolor niebieski
i czerwony - obserwacja koloru
wody po stopieniu
…………………………………………..
SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Dla
dzieci 4-letnich Z zakresu edukacji ekologicznej
TEMAT:
Przygody kropli wody
Zadanie:
wpływ zabaw badawczych na kształtowanie postaw proekologicznych
Cel
ogólny:
1.
Zapoznanie ze zjawiskiem parowania, skraplania, topnienia
2.
Wyjaśnienie obiegu wody w przyrodzie i znaczenia wody dla życia na
ziemi
Cele
szczegółowe:
1
Wie, jakie znaczenie ma woda w przyrodzie
2.
Potrafi obserwować i wyciągać wnioski
3.
Uważnie słucha
4.
Obserwuje i samodzielnie wykonuje proste doświadczenia
5.
Ma świadomość, że z urządzeń elektrycznych można korzystać
tylko pod
opieką
osób dorosłych
Metody:
opowiadanie, rozmowa, pokaz, obserwacja, zadaniowa
Forma:
z całą grupą, indywidualna
Pomoce:
opowiadanie H. Bechlerowej ( wersja skrócona), encyklopedia-
Woda,
ziemia, powietrze, ogień, śnieg, czajnik bezprzewodowy, lusterko,
papierowa
kropelka wody, farby ( niebieska i czerwona), plastikowe tacki,
folia
malarska, muzyka relaksacyjna, kubeczek, miska z wodą, lusterko,
lignina,
PRZEBIEG
ZAJĘĆ
1.
Wprowadzenie do zajęcia, zapoznanie z tematem zajęć.
2.
Woda ; zabawa ruchowa z folią malarską do muzyki, interpretacja
ruchem
muzyki
(woda spokojna, burza itp.)
3.
Opowiadanie H. Bechlerowej z wykorzystaniem niebieskiej kropelki
wody
i ilustracji z książki ; zapoznanie z obiegiem wody w przyrodzie
oraz
formami wody na świecie ( jezioro, morze, ale i deszcz, śnieg,
mgła)
4.
Rozmowa z dziećmi:
-
Co spotkało kroplę wody?
-
Kim ona była?
-
Gdzie wędrowała kropelka wody?
-
Gdzie występuje woda w przyrodzie?
-
Jakie formy przybiera woda na świecie?
5.
Zaproszenie dzieci do stolika zamienionego w małe laboratorium
6.
Doświadczenie I parowanie wody
-
Jedno z dzieci wlewa wodę do czajnika bezprzewodowego, drugie
włącza
czajnik. Dzieci obserwują co dzieje się z woda w czajniku
(
wlewają zimną, ona paruje, grzeje się, unosi się para wodna.)
-
Dlaczego woda paruje? Dokąd wędruje? Co się dzieje z para?
-
Co się dalej dzieje z parą zobaczymy w 2 doświadczeniu.
7.
Doświadczenie II skraplanie pary wodnej
-
Ponowne zagotowywanie wody w czajniku i trzymanie lusterka
nad
parującą wodą. Na lusterku osadza się para, która się skrapla
(
lusterko trzyma nauczyciel). Nauczycielka
proponuje
strącić krople pary na stół ( deszcz)
-
Co się stało z para? Skąd się wzięły krople wody? ( gdy jest
ciepło,
woda
paruje, gdy zimno, zamienia się w kropelki)
-
Nawiązanie do opowiadania, przypomnienie wędrówki kropelki.
-
Nawiązanie do zimy ( śnieg). Przyniesienie śniegu do sali
8.
Doświadczenie III topnienie śniegu w rękach
-
Dzieci wyjmują trochę śniegu i trzymają w dłoni. Po chwili śnieg
się
rozpuszcza.
Wniosek - śnieg się rozpuszcza, gdy jest ciepło
9.
Doświadczenie IV topnienie śniegu na tacy i na ligninie na
kaloryferze
-
Ułożenie śniegu na tacy i postawienie jej na kaloryferze i na
ligninie
na
stoliku, śnieg się rozpuszcza i powstaje brudna woda. Obserwacja,
który
się szybciej rozpuści. Sprawdzenie, że śnieg jest mokry ( więc
woda)
-
Wniosek, śnieg wcale nie jest czysty, tylko pełno w nim
zanieczyszczeń.
-
Rozmowa, co zanieczyszcza wodę?
-
Co można zrobić, aby woda była czysta?
10.
Podsumowanie: malowanie śniegu na tackach na kolor niebieski
i
czerwony - obserwacja koloru wody po stopieniu