Jestem gałązką drzewa genealogicznego

KONSPEKT ZAJĘĆ

Prowadzący: Karolina Przeworowska

Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:

Poziom edukacyjny: szkoła podstawowa, klasa V

Czas realizacji: 45 minut


Temat zajęć: Jestem gałązką drzewa genealogicznego.


1. Cele:

Uczeń:

- uczeń potrafi nazwać pokrewieństwo członków rodziny,

- wie, co znaczy przynależeć do rodziny,

- potrafi wskazać swoje miejsce w rodzinie,

- wie, kim byli jego przodkowie,

- wyszczególnia stopień pokrewieństwa między członkami rodziny,

- umie narysować drzewo genealogiczne swojej rodziny,

- okazuje postawę szacunku wobec swojej rodziny.


2. Metody działania: pogadanka, metaplan, działanie praktyczne, pokaz, praca z tekstem.

3.Formy pracy: grupowa , indywidualna, zbiorowa.

4. Środki dydaktyczne: wiersz J. Twardowskiego „Najświętsza Rodzina”, zdjęcia członków rodziny, kartony, flamastry ,karty z nazwami członków rodziny.


Etapy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Środki dydaktyczne

Przewidywane efekty

1. Część przygotowawcza

1. Powitanie uczniów. Podanie tematu i celu zajęć.


2. Rozdaje cukierki w kolorowych papierkach i w ten sposób dzieli uczniów na 4 grupy.

3. Przypomina zasady pracy w grupie


1.Zapisują temat.




2. Losują cukierki. Siadają w grupach według koloru papierków.

Przydzielają członkom grupy poszczególne funkcje.



Kolorowe cukierki





Potrafi pracować w grupie.

2. Część podstawowa

1.Rozdaje grupom karty pracy do uzupełnienia





2. Odczytanie wiersza „Najświętsza Rodzina” J. Twardowskiego.

(załącznik nr1)

Pytania do wiersza:

-kto należy do opisanej rodziny?

-jakie role pełnią poszczególni członkowie rodziny?

-w jakim miejscu w domu znajduje się najwięcej informacji na temat rodziny?

-co to jest w takim razie rodzina?


3. Jaka powinna być ,według was, rodzina?













4. Rozdaje uczniom kartki z nazwami członków rodziny (załącznik nr 2) i prosi , aby każdy wpisał , kim jest w stosunku do wymienionych osób.



1. W grupach uzupełniają karty pracy.

Zawieszają na tablicy i omawiają wyniki swojej pracy.


2. Analiza wiersza i próba odpowiedzi na pytania postawione przez nauczyciela.

Wyjaśnianie przez uczniów pojęć związanych z nazwami członków rodziny: mama ,tata , wujek , stryjek , stryjenka, ciocia , brat, siostra(rodzeństwo przyrodnie), ojczym , macocha, dziadek , babcia,

(korzystanie ze Słownika języka polskiego w razie trudności )



3. Praca w grupach-uczniowie zastanawiają się jaka jest polska rodzina, dlaczego taka jest , jaka powinna być i zapisują wnioski na kartonach.

Następnie wspólna analiza zapisanych refleksji.


4. Uczniowie wypełniają karty.




1. Karty pracy dla grup.







2. Tekst wiersza „Najświętsza rodzina”,

Słownik języka polskiego”. Praca z tekstem,

pogadanka



















3. Metoda metaplanu.











4. Karty z nazwami członków rodziny,

działanie praktyczne.











1. Znajomość pojęć związanych z rodziną i jej członkami.






















2. Refleksja nad rodziną we współczesnym świecie.











3. Odpowiedź na pytanie : „Jakie jest moje miejsce w rodzinie?”


3.Część końcowa

1. Prosi o prezentację przyniesionych zdjęć.

1. Prezentują zdjęcia.

1. Metoda oglądowa.

Uświadomienie sobie, że każdy jest ważną częścią rodziny.









Załącznik nr 1

Wiersz : J. Twardowskiego „Najświętsza Rodzina”

Żeby mamusia budziła co rano

żeby ustawiała kubek mleka na stole

żeby tatuś nie wracał zmęczony

żadna pani nie straszyła w szkole

żeby w albumach niemodne ciotki ożyły

modlę się do Najświętszej Rodziny















Załącznik nr 2

Napisz kim jesteś dla:

- mamy

- taty

- babci

- dziadka

- wujka

- stryjka

- siostry

- brata

- cioci



