SCENARIUSZ DNIA W KLASIE II
Temat dnia: Zaprzyjaźnić się z Ziemią.
CELE OGÓLNE:
rozwijanie umiejętności dłuższych wypowiedzi na określony temat,
wzbogacanie słownictwa o treści ekologiczno - przyrodnicze,
kształtowanie umiejętności korzystania za zdobytej wiedzy,
budzenie aktywnych postaw wobec ochrony środowiska,
przekazanie idei segregacji śmieci i myślenie o problemie odpadów podczas zakupów,
doskonalenie umiejętności mnożenia i dzielenia w zakresie tabliczki mnożenia.
CELE OPERACYJNE:
Poziom |
Kategorie |
Cele nauczania |
Poziom I Wiadomości |
A Zapamiętywanie wiadomości |
Uczeń: potrafi zdefiniować (swoimi słowami) pojęcie ekologia; zna tabliczkę mnożenia w zakresie 100 potrafi wypowiadać się na tematy związane z ochroną środowiska;
|
B Zrozumienie wiadomości |
Uczeń rozumie potrzebę segregowania śmieci. uzasadnia potrzebę ochrony środowiska
|
|
Poziom II Umiejętności |
C Zastosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
|
Uczeń: gromadzi przymiotniki wokół określonego tematu układa zdania z rozsypanek wyrazowych. klasyfikuje różne zachowania swoje i innych jako właściwe lub niewłaściwe ( w dziedzinie ochrony środowiska )
|
METODY: słowna – rozmowa, pogadanka, praktycznego działania,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karta pracy dla ucznia ( w różnych kolorach dla poszczególnych grup), rozsypanka wyrazowa, plansze z napisami ekologia i recykling, karton ze śmieciami, książki ekologiczno – przyrodnicze, karty pracy „Wesoła szkoła”, kaseta magnetofonowa z nagraniem piosenki.
Przebieg zajęć
Przywitanie gości.
Podział
dzieci na cztery grupy.
(Rozdanie
kart pracy. Karty w czterech kolorach)
Obliczanie działań - mnożenie i dzielenie w zakresie 100. (Karta ucznia, pol.1 -zał. 1)
Wykreślanie błędnych wyników i liter.
Odczytanie z pozostałych literek tworzących hasło danej grupy.
Gromadzenie przymiotników wokół pojęcia wylosowanego przez daną grupę- praca w grupach. Zapisywanie przymiotników. (Karta ucznia, pol. 2 – zał. 1 )
Rozmowa na temat wypisanych wyrazów oraz próby określenia tematu zajęć.
Wyjaśnianie słowa ekologia. (Pasek z wyrazem ekologia zawieszony na tablicy )
Rozmowa na temat produktów zanieczyszczających naszą planetę Ziemię.
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na pięknie zapakowane pudła pod tablicą. Prosi, by
przedstawiciel każdego zespołu wziął jeden karton.
Uczniowie zastanawiają się, co może znajdować się w środku, podają różne propozycje.
UWAGA!
Każde pudło zawiera: opakowanie szklane, papierowe,
plastikowe, aluminiowe
i inne metale. W jednym z pudeł jest list skierowany do dzieci ( zał. 2) , w pozostałych ciekawostki do odczytania.( zał. 2 )
Rozpakowanie pudełek.
Odczytanie listu, ciekawostek przez dobrze czytających uczniów. ( Listy, ciekawostki, znajdują się w pudełkach ) – (zał. 2)
Oglądanie i opisywanie śmieci.
Rozmowa z dziećmi na temat segregacji śmieci. (pytania nauczyciela )
Czy dobrze żyje się w tak zaśmieconym środowisku?
Co należy robić by śmieci było mniej?
Co to znaczy proces segregacji śmieci?
Segregacja polega na wrzucaniu śmieci wykonanych z tych samych materiałów do
odpowiednich pojemników. Segregując odpadki wspólnie oczyszczamy najbliższe
otoczenie. Dzięki temu świat jest czystszy.
W jakich pojemnikach segreguje się śmieci.
pojemniki niebieskie - makulatura,
pojemniki brązowe - puszki aluminiowe,
pojemniki białe - szkło,
pojemniki pomarańczowe - tworzywa sztuczne.
Co dzieje się z segregowanymi odpadami?
Posegregowane śmieci mogą być powtórnie wykorzystane.
Co znaczy
taki znak?
(Nauczyciel pokazuje znak ekologiczny –
materiał do powtórnego użycia-
zał.
3)
Opakowania te można powtórnie wykorzystać.
Ze szkła w hucie można wytopić wazon, ze starych gazet otrzymamy kartony, z plastiku w fabryce - krzesła ogrodowe, a z metalu w hucie stali np. resorówki.
Ten proces nazywamy RECYKLINGIEM
(Nauczyciel zawiesza pasek z wyrazem RECYKLING – zał. 4 )
Przerwa śródlekcyjna
Improwizacja ruchowa z wykorzystaniem stop klatki.
Dzisiaj
na zajęciach jest bardzo poważnie, dlatego chciałabym, aby każde
z Was, wykonując najdziwniejsze ruchy, robiąc śmieszne miny,
starało się mnie rozśmieszyć.
Ja spróbuję zatrzymać je w
obiektywie. Na moje klaśnięcie stajecie w bezruchu
w takiej
pozie, jaką mieliście w chwili klaśnięcia.
Układanie z rozsypanek wyrazowych obietnic składnych Ziemi przez Drugoklasistów.
Praca w grupach - Zał. 5
Odczytywanie ułożonych zdań i ich naklejanie na przygotowanych przez nauczyciela paskach.
Składanie podpisów pod obietnicami. Podpisy mogą również złożyć goście będący na lekcji.
Zawieszenie „obietnic” w gablocie na korytarzu szkolnym.
Słuchanie piosenki pt. „Kołysz nas, Ziemio!” ( Kaseta audio „Wesoła szkoła cz. 2” )
Improwizacja ruchowa utworu.
Wymyślanie i rysowanie pojazdu, który nie będzie zanieczyszczał środowiska.
Psychozabawa - sprawdź, czy postępujesz ekologicznie. Ciche czytanie ze zrozumieniem - Karta pracy 49 „Wesoła szkoła”.
Podsumowanie dnia i samoocena.
Załącznik 1 (Karty pracy czterech dla grup)
Karta pracy ucznia ( Kartki żółte)
Polecenie 1
Sprawdź czy wszystkie działania zostały prawidłowo policzone. Błędne wyniki i znajdujące się obok literki przekreśl. Pozostałe literki przy prawidłowo obliczonych działaniach utworzą hasło.
3 • 4 |
8 • 4
|
9 • 2 |
6 • 6 |
7 •3 |
4 •6 |
4 • 4 |
5 • 7 |
8 • 8 |
5 • 4 |
3 • 6 |
12
|
32 |
18 |
35 |
21 |
24 |
18 |
35 |
64 |
20 |
18 |
P
|
O |
W |
F |
I |
E |
S |
T |
R |
Z |
E |
Hasło : ...........................................................
Polecenie 2
Napiszcie jak najwięcej przymiotników , które kojarzą się wam z waszym hasłem.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Karta Pracy ucznia ( Kartki niebieskie )
Polecenie 1
Sprawdź czy wszystkie działania zostały prawidłowo policzone. Błędne wyniki i znajdujące się obok literki przekreśl .Pozostałe literki przy prawidłowo obliczonych działaniach utworzą hasło.
4 • 4 |
8 •4
|
9 • 3 |
6 •6 |
7 •3 |
5 •6 |
4 • 4 |
5 • 5 |
8 • 8 |
5 • 4 |
3 • 6 |
12
|
32 |
28 |
35 |
21 |
30 |
18 |
35 |
63 |
21 |
18 |
P
|
W |
W |
F |
O |
D |
S |
T |
R |
Z |
A |
Hasło : ...........................................................
Polecenie 2
Napiszcie jak najwięcej przymiotników, które kojarzą się wam z waszym hasłem.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Karta pracy ucznia ( Kartki różowe)
Polecenie 1
Sprawdź czy wszystkie działania zostały prawidłowo policzone. Błędne wyniki i znajdujące się obok literki przekreśl.Pozostałe literki przy prawidłowo obliczonych działaniach utworzą hasło.
3 • 4 |
8 •4
|
9 • 5 |
6 •6 |
7 • 6 |
4 •6 |
4 • 4 |
5 • 7 |
8 • 8 |
5 • 4 |
3 • 6 |
12
|
32 |
40 |
36 |
45 |
24 |
16 |
35 |
64 |
20 |
18 |
Z
|
W |
U |
I |
R |
E |
R |
Z |
Ę |
T |
A |
Hasło : ...........................................................
Polecenie 2
Napiszcie jak najwięcej przymiotników , które kojarzą się wam z waszym hasłem.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Karta pracy ucznia ( Kartki zielone)
Polecenie 1
Sprawdź czy wszystkie działania zostały prawidłowo policzone. Błędne wyniki i znajdujące się obok literki przekreśl.Pozostałe literki przy prawidłowo obliczonych działaniach utworzą hasło.
9 • 4 |
8 • 4
|
9 • 3 |
6 • 2 |
7 • 3 |
8 • 6 |
4 • 4 |
5 • 7 |
8 • 8 |
5 • 4 |
3 • 6 |
36
|
32 |
28 |
12 |
21 |
48 |
18 |
35 |
54 |
20 |
19 |
R
|
O |
W |
Ś |
L |
I |
S |
N |
R |
Y |
Y |
Hasło: ...........................................................
Polecenie 2
Napiszcie jak najwięcej przymiotników, które kojarzą się wam z tym hasłem.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Załączniki 2
(Zamieszczone są w poszczególnych pudełkach)
List do dzieci
Drogie dzieci!!!
Na pewno zauważacie, że śmieci jest coraz więcej i więcej. Powstają wszędzie: w każdym dziale przemysłu, w warsztatach, szkołach,
sklepach i Waszych domach. Niektóre z nich są bardzo szkodliwe. Zagrażają ludzkiemu zdrowiu i środowisku naturalnemu. Ale to nie wszystko! Z powodu zanikania warstwy ozonowej jest mi coraz cieplej
i staję się powoli wielką cieplarnią. Boję się pomyśleć, co może się ze mną stać, gdy ta warstwa całkowicie zaniknie. W atmosferze, która mnie otacza znajduje się coraz więcej niedobrych gazów, które powstają w wyniku spalania węgla, ropy naftowej w samochodach i działań przemysłowych. To wszystko bardzo mnie niszczy. Jest mi potrzebna Wasza pomoc. Liczę na Was!
Wasza Planeta Ziemia
Historia śmieci jest bardzo długa . Ma ona kilka tysięcy lat. Problem śmieci istnieje tak długo jak długo na Ziemi żyje człowiek. Nawet nasi przodkowie w jaskiniach wytwarzali odpadki. Ulegały one jednak całkowitemu rozkładowi.
Czy wiecie, że...
Większość śmieci w środowisku przyrodniczym rozkłada się bardzo długo np. skórka z pomarańczy lub banana 2 lata, niedopałek papierosa 4 lata, plastykowa torebka 10-20 lat, puszki aluminiowe 80-100 lat, butelki plastikowe ogóle się nie rozkładają!
Czy wiecie, że...
Wiele osób wciąż jeszcze myśli, że pojemnik na odpady to kosz na śmieci, i że można wrzucać do niego wszystko. W wielu pojemnikach, powiedzmy na szkło, widuje się papiery ogryzki, puszki po napojach i tak dalej.
Załącznik 3
Znak ekologiczny
Materiał do powtórnego
użycia.
Załącznik 4
RECYKLING
Załącznik 5
Obiecujemy, że nie będziemy niszczyć zwierzętom ich naturalnego środowiska.
Przyrzekamy, że nie będziemy łamać drzew i krzewów.
Postaramy
się segregować śmieci, jeżeli tylko będzie taka możliwość.
Postaramy się nie wrzuć odpadów do rzek i jezior.
Nie pozwolę, aby z kranu kapała woda.
Obiecuję, że nie będę wyrzucać papieru. Oddam go na makulaturę.