Konspekt dla klasy 4e szkoły podstawowej
Temat: Skąd czerpiemy wiadomości o przeszłości?
Cel ogólny: Ukazanie uczniom roli źródeł historycznych w poznaniu przeszłości.
Cele:
I. Wiadomości
A. Zapamiętanie wiadomości
Uczeń pamięta:
Pojęcia: historia ,źródło historyczne, pismo
B. Rozumienie wiadomości
Uczeń rozumie:
Pojęcia: źródło historyczne pisane i materialne, pismo obrazkowe i alfabetyczne, proces poznawania przeszłości
II. Umiejętności
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi: rozróżnić pismo obrazkowe od alfabetycznego, wymienić rodzaje źródeł materialnych i pisanych
D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi: wyjaśnić dlaczego dane źródło zaliczył do rodzaju pisanego lub materialnego, wskazać źródła z własnego otoczenia.
III. Postawy i Przekonania
E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości
Uczeń rozumie wartość źródeł historycznych oraz ich rolę w poznawaniu przeszłości i kształtowaniu teraźniejszości
F. Potrzeby i aspiracje
Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.
Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.
Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.
Metody Pracy: praca z podręcznikiem pod kierunkiem nauczyciela, rozmowa nauczająca
Środki dydaktyczne- podręcznik dla klasy IV- „ Dzień dobry historio” Bogumiła Szeweluk- Wyrwa, materiał ilustrujący różne źródła pisane i materialne( np. listy, portfele, stare modlitewniki.)
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia
|
I.Czynności organizacyjno – porządkowe: sprawdzenie obecności.
|
I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych, zeszytów ćwiczeń. |
II. Rekapitulacja wtórna: Zadanie pytań uczniom sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu: 1. Co to jest historia? 2. Czym zajmuje się historyk?
|
II. Uczniowie odpowiadają na pytania:
Odp 1. Historia jest nauką o przeszłości, czyli o dziejach Odp 2. Historyk zajmuje się badaniem dziejów |
III. Wprowadzenie do tematu: Skąd czerpiemy wiadomości o przeszłości? Przedstawienie pojęcia „źródło historyczne” jako kluczowego w procesie poznawania historii, szczegółowe wyjaśnienie podanego terminu. Podanie notatki uczniom: 1.Źródło historyczne to wszystkie ślady działalności człowieka w przeszłości. Aby poznać historię musimy dotrzeć do jej źródeł. Podkreślenie, iż dziś znamy dwa rodzaje źródeł historycznych: pisane i materialne. Wyjaśnienie istoty każdego z nich.
Podanie uczniom notatki: 2. Źródła pisane- czyli te które są zapisane pismem, czyli systemem znaków które utrwalają naszą mowę i myśli. Źródła materialne- do nich zaliczamy wszystkie wytwory prac ludzkich rąk. Narysowanie schematu „ źródła historyczne” na tablicy. ŹRÓDŁA HISTORYCZNE Pisane materialne
Poproszenie uczniów o wskazanie przykładów źródeł materialnych i pisanych, oraz podejście do tablicy i umieszczenie swojej propozycji na schemacie. Aktywni uczniowie otrzymują plusy: Źródła pisane: listy, kroniki, pamiętniki, inskrypcje, starodruki, dokumenty, mapy, książki, gazety, malowidła w jaskiniach itd., czyli wszystko co zostało zapisane pismem obrazkowym jak i alfabetycznym Źródła materialne: chłopskie chaty, mieszczańskie kamienice, zamki, pałace, przedmioty użytku codziennego, fotografie, itd. czyli wszystko co jest wytworem pracy rąk ludzkich.
|
Uczniowie zapisują do zeszytu temat lekcji: Skąd czerpiemy wiadomości o przeszłości?
Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu
Uczniowie zapisują notatkę
Uczniowie przerysowują schemat na tablicę
Uczniowie zgłaszają się i umieszczają swoje propozycje na tablicy , zapisując je także w zeszycie. |
IV. Rekapitulacja pierwotna: Przypomnienie uczniom poznanych pojęć poprzez rozwiązanie rozdanej wykreślanki. Uczeń który najszybciej znajdzie ukrytych 7 słów związanych z tym co poznał na lekcjach historii otrzyma 5. Pozostałe 2 najszybsze osoby otrzymają plusy. Ukryte słowa to historia, historyk, dzieje, źródło, pismo, przeszłość, nauka. Zadanie dla uczniów- wskaż przedmioty ze swojego otoczenia, które twoim zdaniem mogłyby posłużyć historykowi, podziel je na materialne i pisane. |
Uczniowie rozwiązują wykreślankę.
Uczniowie rozwiązują zadanie w zeszycie. |
V. Podanie pracy domowej: Odpowiedz pisemnie na pytanie: Czym są źródła historyczne? |
Uczniowie zapisują w zeszycie zadanie domowe. |